Пенсії-2023: коли і наскільки пенсіонерам збільшать розмір виплат наступного року

Читать на русском

Наступного року відбудеться приховане збільшення пенсійного віку

Читать на русском
Пенсії-2023: коли і наскільки пенсіонерам збільшать розмір виплат наступного року
Що треба знати про зміни в законодавстві

Наступного року відбудеться приховане збільшення пенсійного віку

Попри усі виклики, що стоять перед Україною, в 2023 році очікується певне зростання пенсійних виплат, кілька пенсійних новацій для молоді та просування до запровадження накопичувальної пенсійної системи. Уряд збільшив видатки державного бюджету наступного року на виплату пенсій.

Планова індексація пенсій відбудеться

Як повідомила міністерка соціальної політики України Оксани Жолнович, у порівнянні з нинішнім роком видатки очолюваного нею відомства на 2023 рік збільшені на 21 млрд грн. “І це дозволить нам говорити про збільшення коштів для пенсіонерів”, – наголосила урядовиця. Про збільшення розміру пенсійних виплат у наступному році заявляв і заступник міністра соціальної політики України Віталій Музиченко. 

“На наступний рік бюджет передбачає в першу чергу фінансування армії, безпеки і оборони – це пріоритет номер один. Пріоритет номер два – це соціальні виплати", – наголосив замміністра.

Гроші, виділені на соціальну сферу, будуть спрямовані як на соціальну допомогу та субсидії, так і на пенсійні виплати та індексацію пенсій.

“Щорічна індексація пенсій відбудеться. З 1 березня ми плануємо провести відповідну індексацію з урахуванням зростання інфляційних процесів, і в проєкті бюджету на наступний рік видатки на це закладено”, – повідомив Віталій Музиченко.

Відповідно, виплати пенсіонерам збільшать у березні з урахуванням розміру інфляції та динаміки зміни заробітних плат.

Що передбачено держбюджетом

У наступному році Пенсійному фонду України на фінансування пенсій необхідно буде близько 590 млрд гривень. Самостійно профінансувати фонд зможе лише 357 млрд гривень, а 233 млрд гривень доведеться взяти з державного бюджету.

Це складе близько третини усіх запланованих соціальних видатків бюджету, що є суттєвим навантаження на державні фінанси. Але попри складнощі у 2023 році передбачається підвищення рівня пенсійного забезпечення.

“Ми розуміємо, в яких умовах живе країна і в яких умовах формується бюджет на наступний рік. Торік ми планували декілька етапів підвищення пенсійного забезпечення, на це закладалися кошти”, – розповів.

За словами Музиченка, березнева індексація пенсій у 2023 році складе близько 5,4%. В уряді розуміють, що п’ятивідсоткове зростання пенсійних виплат на початку наступного року не здатне покрити ні інфляційних, ні девальваційних втрат, які зазнають українці. До того ж, у 2023 році вочевидь продовжуватиметься зростання цін і послаблення гривні.

“Станом на жовтень інфляція вже перевищила 26 відсотків у річному вираженні. Девальвація гривні з початку року склала близько 50 відсотків. І наступного року прогнози, на жаль, не такі оптимістичні, як би цього хотілося. Гривня може ослабнути ще на 10-15 відсотків, а інфляція може перевищити 20 відсотків”, – розповів УНІАН економічний експерт Сергій Костянтинов.

Зміни в умовах виходу на пенсію у 2023 році

У 2022 році право вийти на пенсію в Україні у 60 років мають люди, у яких страховий стаж становить не менше 29 років. Якщо у людини немає такого стажу, вона зможе піти на пенсію у 63 роки, але зі страховим стажем від 19 до 29 років.

Якщо страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років, немає, пенсія призначається після досягнення людиною 65-річного віку (за наявності страхового стажу від 15 до 19 років).

З 1 січня 2023 року правила виходу на пенсію дещо змінюються. Це зумовлено тим, що тепер в Україні протягом п'яти років аж до 2028-го щороку на один рік буде підвищуватися необхідний для отримання виплат страховий стаж. Стати пенсіонером та отримувати пенсію за віком у 2023 році зможуть ті, хто має страховий стаж 30 та більше років. Така вимога діятиме протягом всього 2023 року – з 1 січня до 31 грудня.

Наступного року, якщо пенсіонер не матиме потрібного страхового стажу у 60 років, то зможе вийти на пенсію:

  • у 63 роки, маючи стаж роботи від 20 до 30 років;
  • у 65 років, маючи стаж роботи від 15 до 20 років.

Якщо необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком після 60 та 63 років немає, пенсію можна отримати після досягнення особою віку 65 років за мінімального страхового стажу 15 років. Якщо особа продовжуватиме офіційно працювати й отримає необхідний страховий стаж, пенсія їй може бути призначена відразу після набуття стажу.

Дбай про пенсію змолоду!

Водночас із зростанням мінімального страхового стажу для отримання пенсії Верховна Рада дозволила молодим українцям з 16 років вже починати працювати офіційно та сплачувати при цьому пенсійні внески. Іншими словами, чим раніше українець почне працювати, тим швидше зможе вийти на пенсію.

“Договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування можна буде укласти в електронній формі через Портал “Дія”, використовуючи відповідний мобільний додаток, або веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України”, – розповіла ініціатор закону, народна депутатка Леся Забуранна.

За її словами, людина має право самостійно визначити розмір страхових внесків, періодичність і строки їх сплати. При цьому громадяни мають можливість не лише сплачувати єдиний соціальний внесок, але й визначати, куди буде скеровуватися 70 відсотків від нього.

Наприклад, можна написати заяву та направити кошти на додаткові виплати конкретному пенсіонеру (бабусі, мамі, родичам тощо), а 30 відсотків буде спрямовуватися безпосередньо на загальне фінансування пенсій фондом.

Раніше Інформатор писав про те, як змінилися пенсії під час війниТакож ми пояснювали, чи можна в Україні оформити пенсію онлайн?

Ольга Чорна

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.