Patriot не врятує: стало відомо, чому в Харкові не збудували ешелоновану ППО, як в столиці

Через близьку відстань до рф навіть новітні системи ППО будуть неефективними

ППО в Харкові
Час підльоту до Харкова вимірюється навіть не в хвилинах - в секундах

Харків неможливо захистити від атак рф такою ешелонованою системою ППО, як у Києві. Скільки б батарей Patriot або SAMP/T не розмістили в місті, вони все одно будуть неефективними. Все через близькість до росії.

Про це йдеться у матеріалі спільного проєкту OBOZ.UA та групи "Інформаційний спротив". Експерти розказали, чому "перша столиця" залишається беззахисною перед терором ворога.

Зазначається, що з найпершого дня повномасштабної війни окупанти почали масовано та невибірково гатити по Харкову. Декілька районів, на кшталт Північної Салтівки, перетворили на "другий Маріуполь". Досі близько 150 тисяч містян залишаються без даху над головою.

"Тоді протидіяти можна було або контрбатарейною боротьбою, або поступово виганяючи ворожі війська за межі Харківської області. На сьогодні ж російські війська атакують Харків за допомогою ракет або дронів-камікадзе Shahed-131/136. Внаслідок обстрілів колосальної шкоди зазнають насамперед цивільні об'єкти", - повідомляють журналісти.

Далі за текстом йде питання, чому в "першій столиці" не створили хоча б близько такої ешелонованої системи ППО, як у Києві. Експерти пояснюють, що це неможливо.

"Для захисту міста цілком може вистачити однієї батареї ЗРК Patriot або SAMP/T, яка б радіусом своєї дії охоплювала не лише сам Харків, а й область, а також частину повітряного простору росії, тобто маючи можливість збивати ракети навіть над територією РФ. Частково це так, але є нюанси", — пояснив військовий аналітик Олександр Коваленко.

Він зазначає наступні нюанси: ракети Х-22/32 комплекси Patriot або SAMP/T можуть збивати винятково теоретично, адже не було зафіксовано жодного підтвердженого випадку. Окупанти запускають ці ракети по тих регіонах, де Patriot або SAMP/T не стоять на бойовому чергуванні, тож цю теорію на практиці поки не вдалося підтвердити.

"Іскандери" такі системи ППО "клацають, як насіння". Але біда для Харкова в тому, що в разі пусків ракет дальність їхнього польоту до столиці становить 200 км, тож усі системи ППО встигають відреагувати на загрозу. А ось до "першої столиці" від кордону з росією — 20−25 км. Для окремих ракет час підльоту становить 12 секунд.

"Комплекси Patriot і SAMP/T — це високотехнологічні засоби ППО, але навіть вони не встигають відреагувати на ракетну загрозу на таких маленьких відстанях і за такий короткий проміжок часу. До того ж у такому становищі ці системи будуть не стільки засобами захисту, скільки ціллю для полювання, адже дуже вразливі для ударів балістикою", - йдеться в матеріалі.

При цьому по Харкову найчастіше гатять ракетами С-300. А їх в окупантів дуже багато, застосовувати їх можна хоч щодня. Тож навіть у разі успішних перехоплень запуски ракет з С-300 виснажуватимуть систему ППО. В якийсь момент боєкомплекту для ППО просто не вистачатиме або не буде зовсім.

"Тож у разі розміщення в районі Харкова систем, здатних перехоплювати вищезгадані ракети, вони не стільки убезпечать місто від ударів, скільки, критично не змінюючи ситуацію, поставлять під загрозу самі комплекси ППО, знищення яких для російських окупантів — ідея фікс", — пояснили у групі "Інформаційний спротив".

Матеріал завершується невеселим для харків'ян висновком, що можна частково поліпшити системи ППО для захисту від дронів. Але загалом Харків залишиться вкрай уразливим для атак до самого кінця війни - а може й після неї.

Харків під терором росіян

Зазначимо, що Харків - одне з найбільш постраждалих від війни міст України (не рахуючи тих, де безпосередньо йшли бойові дії на кшталт Бахмута - таких міст вже фізично не існує). Харківська область займає геть не почесне друге місце в списку регіонів, які були найсильніше знищені агресією рф. 

Ракетний та артилерійський терор був справжнім прокляттям "першої столиці" до контрнаступу на Харківщині. Однак тоді ситуація завдяки героїчним діям ЗСУ хоча і стала однозначно кращою, та все ж фундаментально не змінилася. 

На сьогодні Харків регулярно обстрілюють ракетами. Через те, що, за словами аналітиків, 1,5-мільйонне місто в принципі неможливо захистити, майже всі російські ракети влучають у ціль, приносячи руйнування та смерть. Єдине виключення - іноді С-300 ламаються прямо в повітрі та не долітають чи вибухають прямо над територією рф. 

Через це серед окремих містян подекуди гуляє думка, що на Харків усі просто "забили". А мер Ігор Терехов регулярно просить допомогти з повітряним захистом "першої столиці". Він називає це номером один у своїх пріоритетах роботи. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube