Падіння української економіки: що буде з пенсіями та зарплатами

Читать на русском

За яких умов Україна може уникнути падіння ринку праці

Читать на русском
Падіння української економіки: що буде з пенсіями та зарплатами

За яких умов Україна може уникнути падіння ринку праці

Ціни зростають, рівень зарплати зменшується. Через війну з російськими окупантами майже 5 млн українців втратили роботу, і ця цифра може зрости вдвічі, у разі ескалації бойових дій протягом наступних 6 місяців. А це утворює в бюджеті ще більшу дірку.

Інформатор розбирався, що буде з пенсіями та зарплатами в Україні та чи чекатиме нашу країну дефолт. 

Скільки українців може опинитися за межею бідності

За три місяці війни ворог перетворив деякі міста на руїни, а економіку змінив до невпізнання. Дедалі більше компаній скорочують штат, а ті, хто працював на півдні чи сході країни, зараз перебувають під кирзовим чоботом окупанта і відповідно найближчим часом платити податки в українську скарбницю не зможуть. 

Незважаючи на те, що бюджет не може поповнюватись як раніше, держава знаходить можливості для безперебійних виплат пенсій та державних зарплат навіть у районах, які зараз перебувають під тимчасовою російською окупацією.

За три місяці війни, з одного боку, українці побачили падіння економіки своєї країни, тоді як з іншого – отримали величезну підтримку країн-партнерів. Але, незважаючи на те, що Україна щодня отримує чималі донати від інших країн, щомісяця дефіцит бюджету становить 4 млрд доларів. І весь цей дефіцит коштів можна перекривати лише за рахунок наших західних партнерів.

Світовий банк прогнозує, що ВВП України знизиться приблизно на 45%. Тим часом, в ООН не виключають, що війна може призвести до того, що 9 із 10 українців можуть опинитися за межею бідності.

Втім, навіть якщо ведення бойових дій припиниться вже завтра, Україна і цього року, і наступного, і, швидше за все, навіть 2024-го залежатиме від зовнішнього фінансування.

На думку економіста Бориса Кушнірука, кошти, що надходять від західних країн, необхідно поділити на три складові.

 

 Падіння української економіки: що буде з пенсіями та зарплатами 1

«По-перше, кошти слід спрямувати на фінансування дефіциту держбюджету. Другу частину направити на відновлення інфраструктури та зруйнованих будинків. І третя складова – це інвестиції у формування економічного устрою, у нову структуру економіки України», - каже Борис Кушнірук. 

Тим часом НБУ, говорячи зрозумілою мовою, ввімкнув верстат і почав друкувати гроші через гостру потребу оборони та підтримку населення. Дефіцит держбюджету у перші дні війни став найбільшою фінансовою проблемою країни. Тому влада змушена була вдатися до неприйнятного у мирний час інструменту — позик Нацбанку.

Інфляція та зростання цін

Одразу після того, як російські варвари увірвалися на українську територію, Кабмін прийняв ухвалу про поступовий випуск військових облігацій на суму до 400 млрд. грн., які має викупити Національний банк. Кожна операція з викупу регулятором цінних паперів – це грошова емісія, тобто «друк» грошей, адже без повноцінного функціонування економіки неможливо довго підтримувати обороноздатність, виплачувати своєчасно зарплати та соціальні виплати.

 

Падіння української економіки: що буде з пенсіями та зарплатами 2

«НБУ активно друкує гроші – з початку військових дій було випущено близько 120 млрд грн. На той час виплати військовим за квітень склали 45 млрд грн, а за травень – 65 млрд грн. І відповідно нові гроші одразу йдуть на продовольчий та споживчий ринок, а це дуже потужний драйвер інфляції», - каже економіст Олег Пензін.

Зростання обсягів «друку» пов'язане ще й із податковими спрощеннями для бізнесу. Різниця між доходами та видатками, кажуть експерти, може досягти 4-6 мільярдів доларів на місяць. Тому обсяги емісії лише зростатимуть, оскільки ту частину дефіциту, яку не вдасться покрити зовнішніми та внутрішніми позиками, НБУ «додруковуватиме». Але будь-яке потужне емісійне фінансування прискорює інфляцію, зростання цін, і цього Україні, на жаль, не уникнути.

І все ж таки Нацбанку вдалося пригальмувати девальвацію гривні і завдяки фіксації курсу мінімізувати вплив «друку» гривні на інфляцію. Наразі настрої на валютному ринку спокійні через жорсткі обмеження, тому ризики контролюються. Але збільшення грошової маси у гривнях може призвести до здешевлення національної валюти. Проте, нагадаємо, що для стабілізації економіки Національний банк України після довгих роздумів підвищив облікову ставку одразу на 15 пунктів – до 25%. Інформатор пояснював, що це означає для українців і як вплине на курс долара

 

Падіння української економіки: що буде з пенсіями та зарплатами 3

Чи виправданий запуск «друкарського верстата»?

Якщо вибирати між високою інфляцією та відсутністю коштів на оборону країни, то вибір на користь емісії стає очевидним.

Обмежене фінансування витрат шляхом «друку» грошей – це найменше з двох лих, оскільки в умовах війни податкові надходження різко скоротилися. А відсутність грошей може мати катастрофічні наслідки для обороноздатності країни.

На думку економіста Олега Пендзина, щоб Україна могла й надалі робити соціальні виплати, немає іншого варіанту, окрім як брати кредит чи друкувати гроші НБУ.

«Гривня і далі повзтиме по похилій - до здешевлення. Це з різким зростанням грошової маси у національній валюті. НБУ періодично друкує гривні, які практично нічим не підкріплені. Звідси й неминуча емісія національної валюти», - Олег Пендзін

Тим часом, ціни в Україні зростають. І основною причиною є не випуск додаткових грошей, а дефіцит окремих товарів, проблеми з логістикою, знищення складів та деяких підприємств, обмежений імпорт.

Негативно впливає і істотне подорожчання пального, що, відповідно, позначилося на зростанні вартості доставки товарів. Прогнозувати можливий рівень інфляції за підсумками 2022 року складно, адже все залежить від перебігу бойових дій.

Експерти запевняють, що всі соціальні виплати українцям будуть нараховуватися та виплачуватись, якщо світ продовжить нас фінансово підтримувати.

«На сьогоднішній день на відновлення України потрібно 450 млрд. доларів. Але ця сума, на жаль, невпинно зростає. Є розуміння, що західні партнери готові протягнути руку допомоги, адже деякі країни світу виявляють бажання відновлювати зруйновані міста. Це якраз вказує на те, що Європа готова фінансувати та допомагати нам і надалі», - зазначив Борис Кушнірук.

 

 Падіння української економіки: що буде з пенсіями та зарплатами 4

У свою чергу, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заспокоїв українців: пенсії та всі інші соцвиплати виплачуватимуть у повному обсязі. З початку року на пенсійне забезпечення було направлено 231 млрд грн, а це на 12% більше, ніж торік. Понад те, уряд періодично проводить індексацію пенсій для різних категорій населення. Наприклад, вже у червні пенсіонери отримають кошти за новими розрахунками.

Навіть за умов повномасштабної війни Кабмін не припиняє фінансування та інших соціальних програм – допомога багатодітним сім'ям, людям з інвалідністю, субсидії та підтримка внутрішньо переміщених осіб.

Експерти прогнозують, якщо війна закінчиться швидше ніж через півроку, то Україна швидко відновить не менше 39% робочих місць і загальний обсяг падіння ринку праці буде 8-10%. Але якщо решити продовжать топтати нашу землю і далі, то потрібно готуватися до падіння української економіки на 50%.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.