Ощадбанк не підвищуватиме комісію за платежі карткою: як це плине на вартість продуктів та товарів

З 1 липня Visa та MasterCard планують підвищити комісію за оплату банківською карткою, яку сплачують продавці. З вересня 2022 року вона була на рівні 0,7%, а зараз її хочуть підвищити до 0,9%.

Ощадбанк
Найбільші банки не підвищуватимуть комісію, попри втрати у прибутковості

Ощадбанк заявив, що не планує підвищувати комісію задля того, аби підтримати український бізнес. Якщо платіжні системи не передумають, то через 1-2 місяці державний банк може переглянути своє рішення. 

Про це йдеться у повідомленні на сайті Ощадбанку

«Незважаючи на підвищення тарифу інтерчейндж (частина комісії за оплату картою – ред.) з боку платіжних систем з 1 липня Ощадбанк не буде підвищувати еквайрингову комісію (плата продавця товару банку за кожну оплату карткою – ред.) для роздрібної торгівлі за приймання карткових платежів», - йдеться у повідомленні фінустанови.

Банк не підвищував цю комісію у 2022 році після того, як ставку інтерчейндж було вперше збільшено платіжними системами після повномасштабного вторгнення.

«На початку великої війни Ощад взагалі на декілька місяців скасував цю комісію, чим суттєво підтримав бізнес у цей важкий період», - заявили в державному банку.

ПриватБанк також повідомив, що залишає діючі пільгові тарифи на прийом безготівкової оплати. 

«За непростих умов роботи бізнесу в умовах війни банк продовжує підтримувати рітейл та залишає тарифи на еквайринг на поточному рівні, незважаючи на зростання витрат банку на підтримку роботи мережі», - заявили у пресслужбі банку.

З початку липня для клієнтів ПриватБанку надалі діятиме базовий тариф за прийом платежів з карток на рівні 1,3%.

В банку запропонували підтримати ініціативу і з боку міжнародних платіжних систем MasterCard і Visa та скасувати підвищення ставки з 1 липня 2023 року.

В чому проблема з комісією

У липні 2021 року Нацбанк домовився з платіжними системами Visa та MasterCard щодо змін ставки, яку вони отримуватимуть за безготівкову оплату. За графіком, це має відбутися на початку липня 2023 року.

За словами GR-директорки Fozzy Group Ірини Дячук, представники цих систем не враховують, що документ був підписаний до повномасштабної війни. Вона прогнозує, що через це зростуть ціни на продукти та товари, тому що комісія вже закладена у їх вартість.

«Наразі український бізнес виснажений. Він не має вільних коштів, щоб перекласти підвищену вартість еквайрингу на свої витрати. Збільшення інтерчейнджу додасть торгівцям витрат на сотні мільйонів гривень. У результаті ціни на їжу та товари зростуть. Щоб цього уникнути, варто зберегти поточну комісію на рівні не вище 0,7% до кінця воєнного стану, виконуючи меморандум із врахуванням поточної ситуації в країні», - вважає Ірина Дячук.

Нагадаємо, що до повномасштабної війни ставка інтерчейндж була 1,2%. На початку війни її скасували, але з часом повернули спочатку до 0,3%, а потім підвищили до 0,7%.

Як це можна зупинити

Асоціація рітейлерів України вже звернулася до влади, платіжних систем та банків із закликом не підвищувати ставки до кінця дії воєнного стану. 

«Український бізнес вважає, що поточний рівень ставки інтерчейндж на рівні 0,7% є економічно обґрунтованим та компромісним для всіх сторін. Це дозволяє рітейлерам не збільшувати свої витрати та стримувати зростання цін, а банкам та платіжним системам заробляти на наданих послугах з еквайрингу», - йдеться у заяві асоціації рітейлерів.

В платіжних системах знають про складнощі для українського бізнесу, проте не поспішають йти назустріч. Відомо, що наразі готується додаткова угода до тієї, що Нацбанк уклав з платіжними системами у 2021 році. Проте її узгодження займе мінімум три місяці. А цей час дуже важливий для виживання підприємців в Україні.

«Ринок платіжних послуг є монополізованим двома платіжними системи, тож для українських підприємців немає жодної альтернативи для пошуку інших компаній, які б забезпечили надання цих послуг, - заявили в асоціації. - Український бізнес не вимагає безоплатного обслуговування за фінансові послуги. Наразі вартість еквайрингу та ставки інтерчейндж в Україні попри війну і так вища за європейські показники».

Інформатор розповідав, як в Ощадбанку обмінюють валюту після постанови НБУ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube