Оманою змушують мобілізуватися: юрист розповів, як ТЦК можуть забрати українців на службу через неуважність

Адвокат Ростислав Кравець радить при спілкуванні з воєнкомами завжди дивитися, що саме ви підписуєте

Мобілізація в Україні
Ви можете підписати мобілізаційне зобов'язання, навіть якщо маєте відстрочку

В Україні продовжується загальна мобілізація через російську агресію. Однак, як ми знаємо, в рамках цього процесу нерідко трапляється порушення закону. Іноді ж представники ТЦК спеціально вводять громадян в оману та мобілізують їх навіть за наявності броні чи права на відстрочку. 

Аби такого не сталося з вами, слід завжди дуже уважно дивитися, які саме документи у військкоматі ви підписуєте. Про це в інтерв'ю ТСН розповів відомий адвокат Ростислав Кравець. 

Так, за словами адвоката, українці дуже часто підписують документи, не читаючи їх. А це є дуже поганою звичкою. В розмові ж з представниками ТЦК вона взагалі може обійтися дуже дорого.

"Люди підписують документи і виявляється, що вони дали згоду на мобілізацію і відмовилися від права на відстрочку, і вже готові їхати до військових частин. На жаль, таки випадки також трапляються. Перед тим, як підписувати будь-який документ із ТЦК, слід обов'язково прочитати його зміст", – порекомендував юрист.

Кравець додає, що підстави для відстрочки за мобілізацією прописані в статті 23 закону "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію". Юрист нагадує, що це може бути інвалідність, навчання у вищому навчальному закладі, наявність робочої броні, лікування тощо. На відстрочку також мають право багатодітні батьки, українці, які втратили близьких родичів внаслідок російської агресії і так далі. 

"Їм також надано право або відмовитися від мобілізації, або отримати відповідну відстрочку. Це особи, які є усиновлювачами, які мають дітей-інвалідів, які самостійно виховують дітей, які не досягли ще 18 років, тобто повноліття", – пояснює Кравець.

Як зазначив юрист, загалом ТЦК дотримуються всіх цих вимог, однак іноді трапляються випадки, коли воєнкоми вводять людей в оману. Громадянин підписує документи та опиняється у війську - навіть за умови, якщо має відстрочку від служби. Повернутися "на гражданку" потім дуже складно та майже неможливо. 

В Україні триває загальна мобілізація 

Мобілізація чоловіків до лав ЗСУ не припиняється з 24 лютого 2022 року, коли росія розпочала широкомасштабне вторгнення до України. Однак довкола вручення повісток нерідко трапляються резонансні події, адже офіцери ТЦК іноді значно перевищують свої повноваження та прямо порушують законодавство нашої держави. 

Так, останнім часом в суспільстві обговорювалися випадки справжнього насильства над призовниками. Беззаконня мало місце в будівлях військкоматів. За жовтень 2023 року подібне траплялося вже декілька разів. 

Зокрема, в Тернополі офіцери тримали двох чоловіків в заручниках, силоміць змушуючи їх підписати повістки та відправитися на ВЛК та на службу. Призовників били, не давали їсти та погрожували фізичною розправою. Аналогічний випадок стався й в ТЦК міста Чернівці. Там військові побили призовника, це потрапило на камеру. Цікаво, що при цьому на місці злочину перебував поліцейський, який, втім, ніяк не запобіг протизаконним діям. 

Дуже частими є випадки, коли чоловіків забирають прямо на вулицях, везуть до будівлі ТЦК, де вони швидко проходять медкомісію, а вже зранку відправляються до навчальних центрів. Бувають, однак, й протилежні випадки. Наприклад, нещодавно в Одесі жінка прийшла до військкомату, аби дізнатися, де знаходиться її родич, якого забрали з вулиці. В процесі спілкування місцева мешканка втратила самовладання та почала жбурлятися у військових стільцями

Паралельно з цими процесами в Україні фіксуються масові спроби чоловіків ухилитися від проходження служби. Іноді доходить до смішного, коли державний кордон намагаються "прорвати" верхом на конях або ж на дитячому надувному матраці. Втім, зворотна сторона цього - масштабна корупція та, на жаль, смертельні випадки при спробі нелегально перейти кордон. Лише за 2022 рік в такий спосіб загинули понад 15 чоловіків

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube