Олещук попрощався з посадою переліком досягнень: зізнався, що били по Росії ще з початку 2022 року

Екс-командувач Повітряних сил ЗСУ нагадав про знакові операції, які були реалізовані під його керівництвом

Микора Олещук, f-16, patriot, ППО
Олещук після того, як Зеленський відправив його у відставку, написав пост із подяками (але не Зеленському!) та досягненнями, серед которих -- освоєння українцями F-16 та ЗРК Patriot

Микола Олещук, якого 30 серпня президент України Володимир Зеленський звільнив з посади командувача Повітряних сил ЗСУ, написав у Facebook 31 серпня своєрідний звіт про виконану роботу. Допис став також листом подяки та короткою історією ЗС ЗСУ за роки війни проти Росії. За визнанням Олещука, це були важкі три роки: були болючі втрати, але вдалося вистояти.

Екскомандувач згадав, як напочатку війни, коли було найважче, треба було врятувати техніку та людей, вивести з-під удару та перемістити на запасні позиції та аеродроми якнайбільше ресурсів, дати рішучу відсіч агресору. Олещук каже, що ПС ЗСУ мали чіткий план дій на випадок масованого ракетного удару РФ, і він спрацював. 

"І вже за два місяці Повітряні сили очистили небо від ворожих літаків на підконтрольній території, налагодили систему протиповітряної оборони, в якій працюють також підрозділи ППО всіх сил оборони!" – наголосив екс-командувач ЗС ЗСУ.

Олещук розповів, що українські пілоти на початку 22-го робили героїчні бойові вильоти. Вже тоді українська авіація завдавала ударів по російській території без жодних "червоних ліній", підкреслив він.

"Так, це був час непростих, доленосних рішень, і ми дали бій. У нашому активі сотні ворожих літаків і гелікоптерів, тисячі розвідувальних БПЛА, тисячі ракет і ударних дронів ", - написав генерал-лейтенант.

Він зазначив, що в рекордні терміни ЗС ЗСУ отримали на озброєння та освоїли десятки систем ППО західного виробництва, а у травні 2023 року вдалося збити над Києвом першу аеробалістичну ракету Х-47М2 "Кинджал", а потім – десятки інших балістичних ракет.

"Наші льотчики успішно застосовують високоточні західні бомби та ракети з літаків радянського виробництва. Завдяки титанічній роботі в українському небі з'явилися перші F-16, а десятки пілотів зараз проходять навчання за кордоном. Роботи ще багато, але ми вже увійшли до клубу країн, які мають на озброєнні американські винищувачі І дороги назад вже немає" – наголосив Олещук.

Колишній командувач ЗС ЗСУ також нагадав про операцію зі збиття одночасно п'яти бортів на брянському напрямку. А також - двох літаків далекого радіолокаційного виявлення А-50, Іл-22, Ту-22М3.

Крім того, українські пілоти відправили на дно чимало російських плавзасобів та розбили штаб Чорноморського флоту, завдали сотні ударів по російських об'єктах у тилу ворога, додав Олещук.

"Особливо хочу відзначити роботу пілотів на курському напрямку та на сході. Високоточними ракетно-бомбовими ударами вони знищують пункти управління, склади боєприпасів, опорні пункти, логістику противника, мостові та понтонні переправи", - повідомив він.

Насамкінець Олещук привітав усіх причетних до Дня авіації України та висловив подяку особовому складу ЗС ЗСУ за "довіру та підтримку, мужність, героїзм та патріотизм". Чинне військове та політичне керівництво країни, до речі, він у своєму посту не згадав. Крім того, Олещук змінив назву свого Telegram-каналу та Facebook, прибравши звідти посаду командувача.

"Перемога на землі – кується у небі! Честь маю!" – підсумував генерал-лейтенант.

Відставка Олещука та катастрофа F-16

Нагадаємо, навесні 2024 року під час масових перестановок у військовому керівництві України після звільнення Залужного були повідомлення і про можливу відставку Олещука. Але тоді він зберіг за собою посаду командувача ЗС ЗСУ (хоча назву офіційного Telegram-каналу тоді теж змінював в очікуванні відставки). Чутки про відставку Олещука тоді виникли на тлі повідомлень про знищення російськими окупантами пускових установок ЗРК Patriot у Донецькій області.

У відставку Миколу Олещука відправили 30 серпня 2024 року майже після трьох років роботи на цій посаді (його було призначено у серпні 2021 року). Це сталось після скандалу із падінням винищувача F-16 та гибеллю пілота Олексія Меся 26 серпня під час масованої атаки Росії по Україні.

Обставини загибелі пілота та втрати літака має встановити комісія. Розглядаються всі версії, включаючи "дружній вогонь", помилку пілотування та технічну несправність літака. Але заступниця голови оборонного комітету Ради нардепка Мар'яна Безугла вже все знає і заявила, не чекаючи висновків комісії, що це був не просто "дружній вогонь", а нібито конкретний залп із ЗРК Patriot.

Олещук відреагував на звільнення процитувавши слова колишнього головкома ЗСУ Валерія Залужного. Офіцер зауважив, що за свою роботу йому не буде соромно.

Президент України Володимир Зеленський не сказав, чи пов’язане його рішення звільнити Миколу Олещука з катастрофою F-16. Але зазначив, що командний рівень ВПС потрібно посилити, а воїнів, що борються проти Росії, - берегти.

Міністр оборони України Рустем Умєров 31 серпня досить несподівано заявив, що відставка Олещука - це, мабуть, планова ротація і не має зв’язку з недавньою катастрофою винищувача F-16.

Головнокомандувач Збройних Сил України Олександр Сирський підписав наказ про те, що тимчасовим виконуючим обов'язки командувача Повітряних Сил ЗСУ стане генерал-лейтенант Анатолій Кривоножко. Він з 2015 року очолював повітряне командування "Центр". Варто зазначити, що генерал-лейтенант Кривоножко - кадровий льотчик, тоді як Олещук - зенітник.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube