ОБСЄ припиняє роботу в Україні, чому та які наслідки матиме це рішення

Наявність місії ОБСЄ в Україні ніяк не вплине на хід війни

ОБСЄ припиняє роботу в Україні, чому та які наслідки матиме це рішення

ОБСЄ закриває Офіс координатора проєктів в Україні через позицію росії. Країна-агресор не дала згоди на продовження мандату. Чому це стало можливим та наскільки це рішення може нашкодити Україні під час війни?

Ці питання Інформатор поставив експертам.

Чому ОБСЄ припиняє роботу в Україні?

Як пояснив політолог Андрій Клячин, Україна співпрацювала з ОБСЄ з 90-х рр. До моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі починаючи 2014 року було чимало питань щодо об’єктивності та їх схильності до російського впливу. Наприкінці лютого 2022 року моніторингові місії ОБСЄ призупинили свою роботу в Україні, а в березні втратили мандат на неї. Зараз їм не продовжили мандат на роботу в Україні проєктного офісу. Все це відбувалось під впливом росії, яка хоче нашкодити Україні та показати Європі свій вплив.

ОБСЄ припиняє роботу в Україні, чому та які наслідки матиме це рішення 1

На жаль, Росія має там право вето. Наскільки я поінформований, в ОБСЄ намагаються знайти варіант продовження роботи, але поки що рішення немає. Система консенсусних рішень виявилася неефективною в умовах, коли одна з країн прямо зацікавлена у підриві міждержавних інституцій. Росія продовжує війну з нами і на міжнародній арені, роблячи все можливе, щоб заблокувати наше зближення з Європою. Натомість, продовжуючи представляти нас недорозвиненою корупційною країною без європейських перспектив”, - відзначив народний депутат Денис Маслов.

Адвокат Віталій Погосян багато співпрацював зі спостерігачами ОБСЄ в Україні починаючи з 2014 року. Він не бачить жодних проблем у припиненні роботи цієї організації в Україні.

ОБСЄ припиняє роботу в Україні, чому та які наслідки матиме це рішення 2

У моніторинговій місії ОБСЄ на Донбасі працювали переважно громадяни рф. І це дуже впливало на результати роботи місії. Я багато з ними спілкувався останніми роками, розповідав їм про військові злочини. Вони слухали, але жодних результатів не було. Вони не могли припинити військові дії, але навіть фіксування порушень норм та звичаїв ведення війни вони не робили. Фінансування ОБСЄ переважно здійснюється росією. Тому це рішення логічне, але проблеми в ньому я не бачу”, - відзначив Віталій Погосян. 

Як корупція перемагає ідеали

Політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що ОБСЄ стала однією з тих громадських організацій, які розпочинаючи свою діяльність з благородною місією, поступово западають у функцію, втрачають кінцеву мету та орієнтуються не на результат, а на дію:

Це відбувається тому, що всі працівники, які поступово там окопуються, перетворюються з громадських діячів на бюрократів. Бюрократ легко корумпується. Тому великі організації, в тому числі Greenpeace, Amnesty International (згадаймо їх відмову вважати Навального в'язнем совісті), які розпочинали свою діяльність з дуже благородними цілями, поступово перетворились на бюрократичні структури, що запали у функцію, які легко корумпувати

ОБСЄ припиняє роботу в Україні, чому та які наслідки матиме це рішення 3

Російська влада дуже добре це розуміє та користується цим. ОБСЄ - одна з найбільш корумпованих російською владою організацій. Практично їй часто дають вказівки в Москві. Це було наочно видно починаючи з 2014 року за результатами їх присутності в зоні війни на України та росії. Замість того, щоб виконувати свою місію: спостерігати та фіксувати військові злочини, ОБСЄ грала на боці росії. Тому це їх рішення не викликає здивування. Не лише політики, а й громадські організації Європи та світу часто просякнуті російською корупцією та часто є агентами впливу Кремля”, - відзначив Сергій Гайдай.

Зараз вибудовується новий світовий порядок

Керівник дослідницької компанії Active group Андрій Єрьоменко вважає історію з припиненням діяльності ОБСЄ в Україні ознакою того, що старий світовий порядок, створений за підсумками Другої світової та Холодної війни буде змінено після перемоги України та її союзників над росією.

ОБСЄ припиняє роботу в Україні, чому та які наслідки матиме це рішення 4

Росія має право вето не лише в ОБСЄ, а й у Раді Безпеки ООН та намагається за допомогою цих інструментів максимально захистити свої інтереси.

Ми бачимо, що стара архітектура світоустрою перестала працювати. До 24 лютого 2022 року (або до 2014 року) ми жили в умовах світу, сформованого за підсумками Другої світової та Холодної воєн. СРСР зброєю отримав для себе багато преференцій у світовій системі, сформованої після Другої світової війни. А росія за результатами Холодної війни просто їх успадкувала. Зараз очевидно, що цей порядок, створений для запобігання агресивних воєн, не працює. За результатами війни, що триває, вимушено буде сформовано новий світовий порядок. Зараз ЗСУ, українські журналісти та волонтери займаються його формуванням. Сьогодні у цій війні бере участь значна частина світу, адже в зустрічі Рамштайн-3 брали участь міністри оборони майже 50 країн ОБСЄ виявилась застарілою структурою. Ми пам'ятаємо дорікання на її адресу ще 2014 року, коли під виглядом представників ОБСЄ українськими позиціями ходили російські офіцери..

ОБСЄ припиняє роботу в Україні, чому та які наслідки матиме це рішення 5

ОБСЄ припиняє роботу в Україні, чому та які наслідки матиме це рішення 6

Наявність місії ОБСЄ в Україні ніяк не вплине на хід війни. Україні зараз потрібна фінансова підтримка та постачання зброї й ми отримаємо це від наших союзників. Україні важлива інформаційна підтримка, яку, як це не дивно, забезпечує сама росія, чинячи жахливі військові злочини, та намагаючись прикрити їх демонстративно безглуздою брехнею”, - відзначив Андрій Єрьоменко. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ольга Палій

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube