В НБУ розповіли, в якому стані банки та обмінники зобов'язані приймати валюту
Національний банк України пояснив ситуацію, яка виникла на валютному ринку - обмінники та банки посилили вимоги до стану банкнот, які здають українці. За зношеність банкнот чи банкноти давніх років випуску фінустанови вимагають сплатити велику комісію, або взагалі відмовляються їх приймати. Про умови обміну та яку валюту банки та обмінники зобов'язані приймати, нагадали в НБУ.
В НБУ кажуть, що для кожного випадку є чіткі вимоги чинного законодавства, дотримання яких регулятор вимагає від усіх обмінників. В пресслужбі НБУ наголошують: якщо банкнота має ознаки значного зношення або пошкодження, незалежно від її року випуску клієнту можуть запропонувати здійснити операцію інкасо. Це процедура, коли обмінник чи банк бере валюту та відправляє її до іноземного банку для обміну. Клієнт у такому випадку сплачує комісію. Кожен обмінник повинен поінформувати про розмір комісії.
"Зважаючи на суттєве ускладнення логістичних шляхів під час повномасштабної війни і пов'язане з цим зростання прямих затрат банків на здійснення такого передавання валюти для обміну, уповноважені установи поступово збільшують комісії за операції інкасо. Клієнти можуть обрати установу, комісія якої є нижчою. Строки виплати клієнтам відшкодування за зношені банкноти іноземних держав (відшкодування безпосередньо після приймання банкнот від клієнта або після отримання відшкодування від іноземного банку-кореспондента) установлюються банками самостійно", - йдеться в повідомленні НБУ.
Також обмінники та банки повинні обмінювати валюту незалежно від року випуску, якщо банкноти не мають ознак зношення або мають ознаки незначного зношення. Фінансовим установам заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу та року випуску валюти.
Це стосується й операцій з банкнотами всіх номіналів доларів США, що випускалися Федеральною резервною системою з 1914 року дотепер. В НБУ підкреслили, що не ухвалювали ніяких правових актів, що передбачають заборону на обмінні операції з іноземною валютою.
"Отже, уповноважені установи зобов’язані приймати банкноти іноземної валюти, які за дизайном і елементами захисту повністю відповідають зразкам та описам, наведеним на сторінках офіційних сайтів центральних/національних банків іноземних держав, і не мають ознак зношення або набули під час обігу одну чи кілька ознак незначного зношення", - наголошують в НБУ.
У разі відмови обмінювати валюту на підставі року випуску НБУ готовий приймати звернення від українців для проведення відповідних перевірок. Якщо під час перевірки будуть виявлені порушення, то застосовуватимуться адекватні заходи впливу.
Останнім часом українці під час обміну валюти в банках та обмінних пунктах масово зіштовхуються з неочікуваними складнощами. Так, фінустанови посилили вимоги до стану банкнот. Відтепер вони часто відмовляються приймати купюри з незначною потертістю, надписами та печатками, операції з якими без проблем здійснювали раніше. Натомість такі банкноти пропонують здавати з комісією у 10-15%, що раніше практикувалося тільки з дуже пошкодженими грішми.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.