Новий скандал із полком Скеля - військовослужбовці погрожували кореспондентам Sky News та розстріляли впритул їхню машину - журналіст

Продюсер британського каналу Азад Сафаров розповів, як бійці 425-го штурмового полку обстріляли броньовик знімальної групи - 12 куль, нуль відповіді

Sky News і полк Скеля - обстріл знімальної групи

 

Продюсер телеканалу Sky News в Україні Азад Сафаров заявив про інцидент, який стався між журналістами та військовими 425-го штурмового полку "Скеля" більше року тому. За його словами, бійці впритул обстріляли броньований автомобіль знімальної групи Sky News на Донеччині. Після цього жодна інстанція - ні командир полку, ні прес-центр напряму, ні Генеральний штаб - так і не дала відповіді. .

Подія сталася у березні 2025 року під час планової фронтової зйомки поруч із Добропіллям. Сафаров на сторінці у Facebook розповів, що група журналістів приїхала на двох машинах. Одну - разом із водійкою і прес-офіцером - залишили в КСП полку, домовившись, що машину сховають, а водійці дозволять чекати в укритті штабу. Проте прес-офіцер сам пішов в укриття, а водійку залишили в автомобілі на відкритому місці.

Як зазначає Сафаров:

Десь о 23:30 до водійки хтось підійшов і впритул розстріляв машину з боку водійського місця. На щастя машина іноземців броньована. Водійку не поранило.

Після обстрілу інший військовослужбовець вибіг і почав збирати гільзи. Водійці наказали негайно їхати, погрожуючи "перестріляти інші машини". Її спроби пояснити, що вона залишилась на місці за вказівкою прес-офіцера, проігнорували. Жінка знайшла іншу бригаду, зв'язалась із групою через Starlink, і вони разом покинули локацію. На машині нарахували 12 пробоїн від куль.

Новий скандал із полком Скеля - військовослужбовці погрожували кореспондентам Sky News та розстріляли впритул їхню машину - журналіст 1

За словами продюсера, Sky News міг підняти міжнародний скандал, але свідомо утримався - "бо вболіває за нашу країну". Командир полку, підполковник, пообіцяв розібратись і навіть запропонував подарувати водійці шеврони "Скелі". Однак конкретної відповіді так і не надійшло. Запити до прес-центру напряму і до Генерального штабу теж залишились без реакції.

Як написав сам Сафаров:

Я мовчав більше року, бо думав - може, одиничний випадок. Зараз, читаючи про Скелю, я розумію, що тут нема сенсу мовчати. Це жах.

Що спонукало Сафарова заговорити

Публікація продюсера з'явилась одразу після резонансного журналістського розслідування, яке вийшло 23 червня. Протягом останніх пів року в навчальних центрах 425-го окремого штурмового полку "Скеля" сталося щонайменше 26 смертельних випадків серед мобілізованих - і більшість померлих чоловіків не пробули в полку й місяця. У матеріалі описуються також катування, побиття та суїциди в лавах полку.

Військова омбудсменка Ольга Решетилова заявила, що про факти знущань і побиття у "Скелі" було відомо ще у травні-червні минулого року, проте військова служба правопорядку тоді не вжила відповідних заходів. Наприкінці 2025 року Решетилова в інтерв'ю League.net назвала 425-й полк одним із найбільших порушників прав людини у Силах оборони. Це стало одним із перших публічних сигналів про системні проблеми в підрозділі.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець 24 червня анонсував перевірку можливих катувань військовослужбовців у "Скелі". Лубінець провів окрему робочу нараду з головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським. За його словами, Військова служба правопорядку вже працює над з'ясуванням обставин.

 

Свідчення та реакція омбудсмена

У розслідуванні "Бабеля" наводяться свідчення понад 30 джерел - рідних загиблих, діючих військових полку та тих, хто втік з нього через нелюдське поводження з мобілізованими. Також у матеріалі йдеться про те, що мобілізованим із наркотичною залежністю відмовляли у підтримувальній терапії. А людей із ВІЛ, туберкульозом і гепатитом C утримували без доступу до необхідних для виживання ліків.

Омбудсмен Лубінець отримав інформацію про можливі серйозні порушення прав військовослужбовців у "Скелі" - йдеться про повідомлення щодо ймовірного застосування тортур, облаштування місць несвободи й доведення до самогубств. Вже наступного дня моніторингова група Офісу омбудсмена вирушила на місце для проведення перевірки ситуації у полку. Лубінець отримав запевнення щодо повного сприяння її роботі як незалежної моніторингової групи.

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити