Таким чином москва сподівається заманити на війну додаткову кількість гарматного м'яса
Чергову схему по додатковій мобілізації "гарматного м'яса" на війну проти України, схоже, придумали в росії. Країна-агресорка хоче видавати свої паспорти в Естонії колишнім громадянам СРСР. Таким чином кремль спробує залучити додаткову кількість людей для війни проти нашої держави.
Про це заявив міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс, передає видання ERR. Чиновник закликає громадян не робити цього та не приймати російські паспорти.
Так, нещодавно в росії набув чинності новий закон. Згідно з ним відкривається можливість отримати громадянство рф на пільгових умовах. Йдеться про осіб, які перебувають за межами росії.
Ляенеметс вважає, що насправді це є спробою для мобілізації проросійськи налаштованого населення, яке є в Естонії. До прикладу, громадянство країни-агресорки пропонуватимуть колишнім громадянам СРСР, які не мають іншого паспорту. Такі люди в естонській державі також є.
"Завдання росії полягає в бажанні спонукати проросійськи налаштованих мешканців до прояву більшої лояльності, юридично пов'язавши їх із російською федерацією. З одного боку, в ситуації, коли Естонська Республіка визнала росію терористичною державою, прийняття російського громадянства є чітким сигналом антиестонських настроїв", - зазначив міністр.
Голова МВС застеріг мешканців Естонії від прийняття такої пропозиції кремля. Всі ті, хто хочуть отримати російський паспорт, мають розуміти: це не тільки буде свідотцтвом вираження конкретних поглядів, але й матиме також чіткі та юридично зобов'язуючі наслідки. Зокрема, прийняття громадянства рф особами без громадянства розширить законодавче поле для їхньої висилки в разі виникнення проблем.
"Також у особи з російським громадянством з'являється обов'язок у разі мобілізації вступати на службу до Збройних сил росії, які воюють зараз проти України. Воювати в Україні на боці російських окупаційних військах є, як відомо, в Естонії злочином, на що необхідно зважати, коли повертаєшся до Естонії", - наголосив Ляенеметс.
Зазначимо, що в Естонії дійсно є проблема з "русским" (не російським в контексті громадян) населенням. Точніше, казати так про людей є не досить коректним, адже це скоріше не проблема, а загальний виклик для внутрішньої політики естонської держави.
Люди російського походження завжди були головною нацменшиною Естонії. На момент розпаду Радянського Союзу їх там була майже половина: приблизно 40%+. Наразі значно менше: близько 350 тисяч, але це все ще приблизно чверть від всього населення цієї маленької балтійської країни.
Більшість "русских эстонцев" отримала паспорта Естонії та спокійно живе та працює. Серед них є певна кількість проросійськи налаштованих осіб, однак це об'єктивна меншість. Однак серед них є й такі, які принципиво не хочуть отримувати громадянство. Таким людям видають "паспорти негромадян", вони не мають певних прав в країні. Станом на 2023 рік таких в Естонії було близько 70 тисяч, більшість з них - етнічні росіяни.
Однак справа в тому, що Естонія, нагадаємо, є дуже невеликою країною. Відверто проросійські погляди мають зазвичай люди старшого віку, в армії від них вже немає жодної користі. Всього ж в державі близько 130-150 тисяч осіб умовно "армійського віку" (20-45 років). Та знову ж таки, більшість із них є або корінними естонцями, або росіянами, які при цьому все своє життя живуть в Естонії та не дуже-то й рвуться на історичну Батьківщину.
Не представлені прокремлівські погляди й у політичному полі Естонії. "Русская партия Эстонии" була самоліквідована ще в 2012 році - до речі, вона влилася в соціал-демократичну партію, очільником якої якраз є чинний міністр МВС Лаурі Ляенеметс. Лідер досить маргінальної проросійської партії Koos Олег Іванов ще в траві поточного року втік до росії. Наразі в країні триває процес створення ще однієї проросійської політсили - Естонської народної партії. Однак він поки що, по-перше, не завершений, а по-друге - навряд чи її погляди підтримає значна частина населення. А на недавніх парламентських виборах, які пройшли в березні 2023-го, абсолютну сумарну більшість (понад 75%) отримали єврооптимістські ліберальні партії, які налаштовані підтримувати Україну.
Нарешті, навіть серед російськомовної естонської молоді політика росії не викликає жодного захвату. Не дивлячись на російське або змішане (російсько-естонське чи російсько-естонсько-фінське) походження, більшість цих хлопців та дівчат народилися та виросли вже в незалежній Естонії або максимум застали останні роки СРСР ще дітьми. Вони нерідко працюють та подорожують у Європі, а з росією ніяк себе не асоціюють.
Один з журналістів "Інформатора" побував у цій країні з приватним візитом якраз перед вторгненням рф: декілька днів він провів в компанії російськомовної естонської молоді. Жоден її представник жодного разу не сказав "доброго слова" про росію або путіна - і це було ще до повномасштабної агресії. Звичайно, приклад є дуже суб'єктивним, але при цьому наглядним та промовистим.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.