Нобелівська премія миру-2022: хто отримав і за що

Нобелівська премія миру: хто отримав і за що

Нобелівська премія миру-2022: хто отримав і за що

Стали відомі лауреати Нобелівської премії миру 2022 року. Цього року комітет вирішив присудити її одній особі та двом правозахисним організаціям. Лауреати представляють громадянське суспільство у своїх країнах, протягом багатьох років пропагують право критикувати владу та захищають основні права громадян. 

Премію миру 2022 року присудили правозахиснику Алесю Бяляцькому з Білорусі, російській організації «Меморіал» та українській правозахисній організації «Центр громадянських свобод». Вони доклали значних зусиль, щоб задокументувати військові злочини, порушення прав людини та зловживання владою. Разом вони демонструють важливість громадянського суспільства для миру та демократії.

Нобелівська премія миру-2022: хто отримав і за що 1

Про лауреатів:

  • Алесь Бяляцький


Був одним із ініціаторів демократичного руху, який виник у Білорусі в середині 1980-х років. Він присвятив своє життя просуванню демократії та мирного розвитку у своїй рідній країні. Серед іншого, він заснував організацію «Весна» у 1996 році у відповідь на суперечливі поправки до Конституції, які надали президенту диктаторські повноваження та викликали масові демонстрації. «Вясна» підтримала ув’язнених демонстрантів та їхні родини. У наступні роки проєкт перетворився на широку правозахисну організацію, яка документувала та протестувала проти застосування тортур владою до політичних в’язнів.

Органи влади неодноразово намагалися змусити Алеся Бяляцького замовкнути. Він перебував у в’язниці з 2011 по 2014 рік, та після масштабних демонстрацій проти режиму у 2020 році його знову заарештували. Чоловік досі перебуває під вартою без суду. Попри величезні особисті труднощі, пан Бяляцький не поступився ні на сантиметр у своїй боротьбі за права людини та демократію в Білорусі.

  • Правозахисна організація "Меморіал"


Заснована в 1987 році правозахисниками колишнього Радянського Союзу, які прагнули гарантувати, що жертви гноблення комуністичного режиму ніколи не будуть забуті. Серед засновників були лауреат Нобелівської премії миру Андрій Сахаров і правозахисниця Світлана Ганнушкіна. «Меморіал» заснований на уявленні про те, що протистояння минулим злочинам має важливе значення для запобігання новим.

  • "Центр громадянських свобод" 


Заснований у Києві в 2007 році з метою просування прав людини та демократії в Україні. Центр зайняв позицію щодо зміцнення українського громадянського суспільства та тиску на владу, щоб зробити Україну повноцінною демократією. Щоб розвинути Україну у правову державу, Центр громадянських свобод активно виступає за приєднання України до Міжнародного кримінального суду.

Після вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року Центр громадянських свобод долучився до виявлення та документування військових злочинів росії проти цивільного населення України. У співпраці з міжнародними партнерами центр відіграє новаторську роль у притягненні винних до відповідальності за скоєні злочини.

Нобелівська премія миру

Це одна з шести Нобелівських премій, що була заповідана шведським індустріалістом та винахідником Альфредом Нобелем. Відповідно до волі Нобеля, Премія Миру повинна присуджуватись тому, хто: “зробить найбільший або найкращій внесок в дружні стосунки між націями, в скасування або скорочення армій, що існують, та в проведення або агітацію мирних з’їздів.”

Присуджуючи Нобелівську премію миру за 2022 рік Алесю Бяляцькому, Меморіалу та Центру громадянських свобод, Норвезький Нобелівський комітет хоче відзначити трьох видатних борців за права людини, демократію та мирне співіснування в сусідніх країнах Білорусі, росії та Україні. Завдяки своїм послідовним зусиллям на користь гуманістичних цінностей, антимілітаризму та принципів права, цьогорічні лауреати відродили та вшанували бачення Альфреда Нобеля миру та братерства між націями – бачення, яке є найбільш потрібним у сучасному світі.

Нагадаємо, що минулого року до списку номінантів увійшли російський опозиціонер Олексій Навальний, Всесвітня організація охорони здоров'я та кліматична активістка Грета Тунберг.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

Ірина Шпак

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube