Невзорову дадуть українське громадянство: чому багато хто в Україні заперечує

Він залишив росію

Невзорову дадуть українське громадянство: чому багато хто в Україні заперечує

3 червня стало відомо, що колишній депутат держдуми рф Олександр Невзоров отримає українське громадянство. Він публічно критикує політику російського диктатора і, незважаючи на заборону, розповідає правду про війну. Але, незважаючи на його нинішні висловлювання, багато українців у соцмережах висловлюють обурення через цю можливість.

Інформатор вирішив розібратися, чим росіянин заслужив на таку честь, і чому заперечують українці.

Хто такий Олександр Невзоров

Як пише російська Вікіпедія, Олександр Невзоров народився 1958 року в Ленінграді. Його дід Георгій Невзоров, очолював у 1946 —1955 роках Управління МДБ СРСР боротьби з бандитизмом Литовської РСР, яке займалося боротьбою з «лісовими братами» (партизанами, що боролися з окупаційними радянськими військами). За словами Невзорова, він із раннього віку спостерігав за системою спецслужб зсередини.

З 1984 був співучим у церковному хорі. Потім навчався у Московській духовній семінарії, але був відрахований із 4-го курсу. Змінив багато професій. Працював помічником санітара, літературним секретарем, об'їзником коней у колгоспі, каскадером.

З 1983 працював на Ленінградському телебаченні. Під час перебудови став автором та ведучим суперпопулярної у місті програми «600 секунд». А після його виступів у програмі «Погляд» та «До і після опівночі» його слава стала всесоюзною.

Після розпаду СРСР Невзоров був членом редакційної колегії газети Олександра Проханова «День», членом Думи Російської національного собору, членом організаційного комітету Фронту Національного порятунку, ще однієї ліворадикальної націоналістичної організації. Створив серію репортажів «Наші» про радянських та російських солдатів у гарячих точках (Вільнюс, Придністров'я, Нагірний Карабах та ін.), у яких героїзував російських окупантів.

На початку 1990-х років заснував незалежну телекомпанію (НТК) «600». Брав участь у низці локальних збройних конфліктів. Зняв два фільми про Першу чеченську війну: «Пекло» (документальний, 1995) та «Чистилище» (художній, 1997). Демонстрація по Першому каналу телефільму «Пекло» про штурм російськими військами Грозного викликала негативну реакцію російських лібералів, які звинуватили Невзорова в упередженості до чеченців.

Чотири рази (1993, 1995, 2000, 2003 рр.) Невзорова обирали депутатом національної думи. За спогадами політологині Катерини Шульман, Невзоров уславився тим, що за всі чотири скликання не підписав жодного законопроєкту і жодного разу не був на засіданнях. Сам Невзоров стверджував, що за чотири терміни у державній думі був символічно 4 рази.

7 лютого 2012 року Невзоров був внесений до списку довірених осіб Володимира Путіна. Після антиправославних висловлювань Невзорова начальник передвиборчого штабу путіна Станіслав Говорухін сказав, що правильним рішенням було б позбавити журналіста статусу довіреної особи. Однак Невзоров залишився довіреною особою і навіть агітував за Путіна, назвавши його «єдиним, хто зможе утримати від катастрофи імперію, що щомиті розвалюється».

У 2014 році Невзоров різко змінив свій колишній імперський курс. Він публічно засудив захоплення Криму росією та розв'язану нею війну на Донбасі. Про це він багато говорив в ефірі опозиційного російського телеканалу "Дощ" та радіостанції "Ехо Москви". У липні 2016 року в інтерв'ю радіостанції "Ехо Москви" Невзоров заявив про своє рішення повернути орден "За особисту мужність", медаль "Захиснику Придністров'я" та козачий хрест "За оборону Придністров'я". 2019 року виставив на продаж Козачий хрест "За оборону Придністров'я". У 2017 році російське відділення Церкви літаючого макаронного монстра, визнало Невзорова своїм першим "святим".

22 березня 2022 року слідчий комітет рф порушив проти Невзорова кримінальну справу щодо "закону про фейки". Причиною стала публікація інформації про обстріл російськими військами пологового будинку в Маріуполі в Інстаграмі та на ютуб-каналі Невзорова. 23 березня Невзоров із дружиною вилетіли до Ізраїлю на заздалегідь запланований концерт і більше до росії не повернулися. 27 березня роскомнагляд заблокував доступ до сайту Олександра Невзорова. 22 квітня Мін'юст росії вніс Невзорова до списку ЗМІ - «іноземних агентів». 4 травня 2022 року мвс рф оголосило Невзорова в розшук. Сам Невзоров зараз їздить різними країнами, дає інтерв'ю, в яких засуджує російську агресію, і намагається допомагати російським емігрантам, які виїхали з країни через незгоду з розв'язаною росією війною проти України.

Чи є громадянство?

Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко заявив, що Невзорову та його дружині було надано громадянство Указом президента України Володимира Зеленського за "визначні заслуги" перед нашою країною. У своєму ТГ-каналі Олександр Невзоров підтвердив бажання стати громадянином України. Але на офіційному сайті президента України указ про присвоєння громадянства сім'ї Невзорових на момент написання матеріалу не було опубліковано.

Чому українці проти цього рішення

В українських соцмережах почалися гарячі суперечки щодо того, наскільки правильно надавати українське громадянство людині з такою багатою біографією. Тим більше, що велика кількість росіян, які боролися за Україну зі зброєю в руках із 2014 року, не можуть добитися права стати громадянами України.

"Моя подруга: з 2014 року воювала у ПС, отримала справу, сиділа в сізо, 7 років намагалася здобути громадянство, тягалася по судах. З 24 лютого пішла у морську піхоту, воює, принесла присягу народу України. Робить все для нашої країни. Невзоров: писав х***е памфлети та відоси на ютубі. Тут же отримав український паспорт", - пише журналіст Євген Спірін, висловлюючи думку багатьох українців.

Інформатор слідкує за історією волонтера із Дніпра, якого хочуть депортувати до росії. Вже 8 років Максим Гошовський намагається змінити громадянство рф на українське, але поки що безрезультатно. Максим — справжній патріот України, волонтер, учасник Революції Гідності.

Що каже закон?

Закон "Про громадянство України" був прийнятий у 2001 році, передбачає, що українське громадянство може отримати:

"Іноземець, який має визначні заслуги перед Україною або прийняття якого в громадянство України представляє державний інтерес для України. А також іноземець, який є громадянином держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, і зазнав у країні своєї громадянської належності переслідуванням".

Водночас закон передбачає для кандидата в громадяни певний термін проживання на території України та володіння державною мовою у міру, достатньої для спілкування. Наскільки цим критеріям відповідає подружжя Невзорових — питання відкрите. Втім, документальних підтверджень отримання ними громадянства України опубліковано наразі не було.

Ольга Палій



Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube