У 2025 році Масляну в Україні святкують з 24 лютого по 2 березня
Масляна або Масниця – стародавнє слов'янське свято, яке українці відзначають здавна. Воно символізує кінець зими та прихід весни. Триває вона тиждень, впродовж якого традиційно готують млинці – з ягодами, маком, медом, м'ясом та сметаною. Ними пригощають рідних і друзів.
А ще в цей період наші предки влаштовували масові гуляння, співали, водили хороводи і спалювали опудло зими. Взагалі вважається, що чим скромніше і водночас веселіше зустрінеш Масницю, тим щасливішим буде прийдешні рік!
Слов'яни святкували Масляну сім днів до весняного рівнодення 22 березня – і ще 7 днів після нього. Але введення християнства змінило терміни Масляної і скоротило час її святкування до одного тижня.
Це свято нині прив'язане до святкування Великодня та Великого посту, дата яких змінюється. Отже, Сиропусний тиждень припадає щороку на різні дні. В 2025 році Масницю святкують від 24 лютого до 2 березня.
Масниця має особливе значення сьогодні. Це такий собі перехід від м'ясних до пісних страв. Адже одразу після неї починається Великий піст.
Ритуал спалення солом'яного опудала Зими на багатті, як вважалося, прискорював прихід весни і проганяв холод. У багаття слов'яни могли кидати і старі речі. Коли на Масницю палили опудало – раділи весні і зазивали її піснями й танцями.
Кожен день Масляної має свою назву і традиції. Перший день називається Зустріч. Тоді дітлахи влаштовують ігри, дорослі починають випікати млинці, запрошують друзів і рідних в гості на частування, а з соломи і старого одягу роблять опудало Зими. Другий день іменується Загравання, третій – Ласуни, четвертий – Розгуляй, п'ятий – Тещині вечірки, шостий – Посиденьки зовиці, й, нарешті, сьомий – Прощена неділя.
24 лютого, понеділок – де є сніг, сьогодні варто кататися на санках з гірок, весело проводячи час!
25 лютого, вівторок – цього дня молодь гуляла на площах і, формуючи пари з молодих людей, проводила веселі ігри.
26 лютого, середа – цього дня накривають застілля – з млинцями, вареники в маслі, сирами.
27 лютого, четвер – гуляння тривають, в гості кличуть рідних і близьких.
28 лютого, п'ятниця – так звані тещині вечірки, коли зять обов'язково повинен запросити тещу до себе в гості.
1 березня, субота – посиденьки зовиці, коли невістки запрошують у гості свекрух.
2 березня, прощена неділя – день коли в храмах проводять службу, священники і віряни просять прощення один в одного.