Навіщо Зюганов просить Путіна порушити Мінські домовленості
Протягом останнього тижня (а точніше, з 20 січня) з інформаційного порядку денного Російської Федерації не сходить новина про можливе визнання самопроголошених квазіреспублік ДНР і ЛНР Державною Думою та країною-агресором в цілому. Українські політологи лише розводять руками, мовляв, тема не нова, та й просуває її Комуністична партія Геннадія Зюганова. Водночас пропагандистські ЗМІ відкрито заявляють, що чекають на реакцію з цього приводу, ось тільки не від України, а з Білого Дому.
Інформатор розбирався, навіщо Росії через 8 років з початку війни все ж таки визнавати ДНР і ЛНР і чому країна-агресор просить міжнародних партнерів називати її країною миру.
На календарі 20 січня весь світ уважно стежить за переміщенням російських військ уздовж кордону з Україною. З 10 по 20 лютого у Білорусі заплановано спільні з РФ військові навчання. Американські та британські розвідники через західні засоби масової інформації активно розповідають про підготовку провокацій з боку Росії, а також продовжують застерігати про можливу ескалацію 8-річного російсько-українського військового конфлікту. Тим часом напівзабута Комуністична партія РФ порушує питання про визнання самопроголошених квазіреспублік ДНР і ЛНР. 77-річний Геннадій Зюганов звертається до свого молодого 69-річного вождя Володимира Путіна з проханням підтримати ініціативу комуністів.
«Депутати Державної Думи вважають обґрунтованим та морально виправданим визнання Донецької Народної Республіки та Луганської Народної Республіки. За минулі роки на основі всенародного волевиявлення в республіках збудовано демократичні органи та держави з усіма атрибутами легітимної влади», - йдеться у зверненні.
Далі по тексту йде роз'яснення, що таке визнання дозволить гарантувати безпеку квазіреспублік. Щобільше, комуністи впевнені, що зараз щодо самопроголошених ДНР та ЛНР застосовується політика геноциду. І цілком справедливо, що Геннадій Зюганов у цьому зверненні не вказав, хто саме проводить геноцидну політику на тимчасово окупованих Росією територіях Луганської та Донецької областей.
Як не дивно, але український політичний оглядач Олексій Мацука певною мірою навіть не суперечить комуністам. У тому плані, що Росія справді створила на окупованих територіях гуманітарну кризу. І що далі із цим робити країна-агресор традиційно не знає. Згадаймо хоча б Абхазію, Південну Осетію, Придністров'я, Нагірний Карабах, де теж попрацювали російські війська, залишивши по собі лише сірі непридатні для життя території.
«Ця гуманітарна криза створена зусиллями Російської Федерації. І те, що вони там можуть зробити з політичного погляду щодо наших територій, це якась їхня реальність. А забаганки КПРФ, які були з весни 2014 року в Донецьку надавали консультації, то це не новина. Ні Держдума, ні Кремль, ні аналітичні центри, які обслуговують інтереси Кремля, серйозно ніколи до заяв КПРФ не ставились, а тут раптом вони мають винести це на обговорення Держдуми, коли Росія накачує світ новою нестабільністю, новими загрозами для демократії України, Польщі, Молдови, Угорщини, Республіки Балтії. І Донецьк із Луганськом, де вони створили умови для гуманітарної кризи, вони тепер намагаються, типу, визнавати. Це цинізм найвищого рівня», – коментує Андрій Мацука.
За його словами, чергові спроби «визнати» псевдореспубліки - не більше, ніж струс повітря в Держдумі. Крім того, всі ці розмови ніяк не вплинуть на покращення умов життя людей, які перебувають на непідконтрольних територіях.
Член української делегації у Тристоронній контактній групі Денис Казанський називає всі ці комуністичні пропозиції елементом шантажу та погроз, не більше. Особливо з огляду на досить провальні підсумки багатосторонніх переговорів Росії щодо гарантій безпеки. За словами Казанського, Росії абсолютно не вигідно визнавати самопроголошені ЛНР та ДНР, тим самим вони офіційно порушать Мінські угоди, на які самі так сподіваються.
«Це не вперше, коли якісь політичні сили Росії закликають визнати цих бойовиків. І КПРФ закликають до визнання цих територій із перших днів війни. Це ніяка не новина для тих, хто цікавиться питанням. І те, що я бачив, що депутати від партії Путіна почали розповідати, що Росії це невигідно. Повірте, для Росії Мінські угоди набагато важливіші, ніж визнання якихось псевдореспублік на Донбасі. Усі розуміють, що республік немає, а є просто окуповані Росією території, які Росія використовує проти нас. Мінські угоди – це примус нашої країни до проросійськості. І самі вони ці угоди не порушать, а визнання республік – це визнання своєї присутності на Донбасі та автоматичне порушення Мінських угод уже Росією», – пояснює Денис Казанський.
У Верховній Раді України ініціативу російських комуністів також називають провокацією. За словами спікера Ради Руслана Стефанчука, парламент не сидітиме склавши руки, народні депутати вже готують звернення до міжнародних партнерських організацій.
«Зареєстровано постанову про звернення до ООН, до Європейського парламенту, до урядів та парламентів країн світу щодо ситуації, що склалася. Я думаю, що це буде гідна відповідь парламенту, бо я знаю, що проєкт ухвали вже підписали всі (або практично всі) представники політичних фракцій та груп. І тому я дуже сподіваюся, що Комітет із міжнародних зв'язків проведе засідання у найкоротші терміни, щоб ми могли внести цю ухвалу до Верховної Ради», - каже Руслан Стефанчук.
Секретар Ради національної безпеки України Олексій Данілов каже, що не вражений такими ініціативами представників російського політикуму. За його словами, дуже важливо, як на подібні висловлювання відреагують інші країни та насамперед Україна.
«Давайте подивимося, що відбуватиметься і яким чином рухатиметься далі. Ще раз наголошую, що на сьогоднішній день окуповані території Донецької та Луганської областей – це наша земля. І ми її повернемо. Повернемо обов'язково, питання часу. Чи можемо ми повернути її військовим шляхом? Ми не можемо, тому що ми є відповідальними людьми. У разі воєнного вирішення конфлікту може загинути громадянське населення. Давайте почекаємо, рано чи пізно все закінчується. І я завжди говорю, що правда перемагає, а правда на нашому боці», - резюмував Олексій Данілов.
Тим часом Державна Дума продовжує підігрівати інтерес до цього питання. Буквально вчора представники Думи заявили, що проєкт звернення щодо ДНР та ЛНР спочатку обговорять фракції.
Попри те, що визнання самопроголошених республік Росією є прямим порушенням Мінських угод, у Державній думі активно обговорюють тему із визнанням. Звісно, не прямо, а опосередковано, але обговорюють. Принаймні така інформація з'являється на профільному сайті.
«Президент України Володимир Зеленський продовжує ігнорувати Мінські угоди, а НАТО хоче окупувати Україну. І те, й інше може обернутися трагедією. Ми не маємо цього допустити. Цілком очевидно одне: рішення щодо забезпечення безпеки наших громадян та співвітчизників у ДНР та ЛНР необхідно шукати», - передає сайт Держдуми слова голови ДД В'ячеслава Володіна.
Нагадаємо, що переговори між США, Росією, НАТО та ОБСЄ проходили 10, 12 та 13 січня, а Росія досі продовжує залякувати весь світ «трагедією», «військовими наслідками», «ядерною війною». А ще, як пишуть пропагандистські ЗМІ, РФ чекає поступок від Заходу.
«Поступки неможливі, вони з галузі фантастики і Росія це розуміє, тому вони і придумали ці ставки рівно для того, щоб переговори зірвалися і це не було підписано. Вони висувають абсолютно нездійсненні ультимативні умови. США цього не можуть зробити ні через свої інтереси, ні через специфіку функціонування НАТО. Крім того, низка інших країн не сприймуть такі домовленості, оскільки вони стосуватимуться не лише України чи Європи, а й стосуватимуться прецеденту залучення світу до старого світоустрою, часів 19 ст.-початку 20 ст., фактично знехтувавши світовим порядком, створеним після Другої Світової Війни», – каже політолог Олег Саакян.
Примітно, що сама країна-агресор просить усіх міжнародних партнерів змінити риторику за згадки про Росію. На одній із пресконференцій за результатами переговорів заступник міністра закордонних справ РФ Олександр Грушко прямо заявив: «Починаючи з громадянської війни в Таджикистані… Абхазія, Південна Осетія, Придністров'я, Нагірний Карабах – це все приклади того, коли втручання Росії дозволяло встановити мир».
Що в його збоченій логіці можна вважати миром, залишається тільки здогадуватися. А вся історія із заявами про можливе визнання псевдореспублік, на думку політологів, орієнтована не на українського споживача, а на країни Заходу. По суті, пропагандистське інформаційне агентство ТАРС, яке продовжує розкручувати стару тему з визнанням, буквально 24 січня вночі підтвердило справжню мету Росії в даному контексті, опублікувавши матеріал про те, що Білий дім не коментує запропоновану в Держдумі РФ ініціативу про визнання ДНР і ЛНР.
Раніше Інформатор повідомляв, що, за інформацією Пентагону, Росія шукає привід для вторгнення в Україну
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.