Навіщо в центрі Києва встановили гінекологічне крісло

Читать на русском

Фінальним акордом інформаційної кампанії “Разом за безпечні пологи” буде показ документального фільму словацької режисерки Маї Мартіняк “Невидимі”

Читать на русском
Навіщо в центрі Києва встановили гінекологічне крісло

Фінальним акордом інформаційної кампанії “Разом за безпечні пологи” буде показ документального фільму словацької режисерки Маї Мартіняк “Невидимі”

Активісти у столиці розмістили гінекологічне крісло в парку імені Шевченка, щоб пояснити, на що жінка має право під час пологів.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на власного кореспондента.

Команда ГО “Докудейз” розмістила у парку Шевченка крісло для гінекологічного огляду, щоб привернути увагу до труднощів, з якими зустрічаються жінки під час народження дітей. Такий перфоманс — частина інформаційної кампанії “Разом за безпечні пологи".

Навіщо в центрі Києва встановили гінекологічне крісло 1

Найпопулярніші проблеми

Перехожим запропонували обрати стікер з написом, який найбільше характеризує їхні пологи. Найпопулярніші описані на кріслі проблеми:

  • Невідповідне ставлення медичного персоналу до породіллі, 
  • Недопущення партнера на пологи через пандемію,
  • Хабарництво. Навіщо в центрі Києва встановили гінекологічне крісло 2

Євгенія Кубах, експертка кампанії «Разом - за безпечні пологи!», співзасновниця ГО «Природні права Україна» прокоментувала акцію:

“Перше, що я бачу — це розуміння вартості пологів. Жінка має бути впевнена, що їй вистачить грошей на все необхідне. Є наліпка, де написано, що пологи — це той досвід, який хочеться забути. Це яскрава ілюстрація ситуації, коли жінка не отримує достатньої уваги до себе або ж до неї невідповідно ставиться медичний персонал. Ще один коментар про погане ставлення і недопуск чоловіка на пологи. Справді, через пандемію в Україні склалась дуже непроста ситуація з партнерськими пологами, вони були майже заборонені у всіх медичних закладах. Але європейський досвід показує, що партнерські пологи можна провести безпечно навіть під час пандемії, ВООЗ радить робити саме так. На щастя, під час послаблення ми бачимо, що партнерські пологи можуть відбуватись, але я боюсь що коли розпочнеться наступний локдаун — то все буде так само”. 

Навіщо в центрі Києва встановили гінекологічне крісло 3

Що можна зробити?

  • Партнерські пологи. Партнер під час народження дитини має розуміти не лише, що відбувається з жінкою, а й межі, які не може переходити медичний персонал — це може стати хорошим запобіжником проти акушерської агресії.
  • Підготовка до пологів на курсах. Щоб уникнути хоча б частини труднощів експертка радить готуватись до пологів разом з партнером заздалегідь. Для цього можна пройти безплатні курси при жіночих консультаціях чи пошукати приватні, що підійдуть конкретно для вас. 
  • Знати, на що ти маєш право. Також ще під час вагітності, а можливо ще й на етапі її планування варто поцікавитись, чим забезпечує жінку країна.

Що включено до пакета НСЗУ “Вагітність та пологи” 

В рамках медичної реформи створили окремий пакет медичних послуг “Вагітність та пологи”, згідно з ним жінка може сама обирати,  у кого та де спостерігати неускладнену вагітність. Це може бути сімейний лікар чи гінеколог в жіночій консультації. Майбутня мама має право на вибір гінеколога, який буде вести вагітність, та може сама обрати  пологовий, де хоче народжувати. При цьому місце проживання чи оеєсьрації не має значення. Жодних благодійних внесків платити не потрібно.

Також безплатними є моніторинг стану вагітної, породіллі та новонародженого, медична допомога при фізіологічних пологах, що надається черговою акушерською бригадою, медична допомога при ускладнених пологах та кесаревому розтині, зниження больових відчуттів у жінки під час пологів, зокрема епідуральна анестезія, стабілізація стану дитини після народження, вакцинація немовляти, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, лікарські засоби з Нацпереліку та витратні матеріали, а також ті лікарські засоби, що закуповуються МОЗ в централізованому порядку та харчування під час перебування у стаціонарі. За все це медичному закладу платить держава згідно з пакетом. 

Навіщо в центрі Києва встановили гінекологічне крісло 4

Думка лікаря

Попри те, що експертка Євгенія Курбах радить взяти з собою до пологового будинку людину, якій довіряєте, лікарі — не завжди прихильники партнерських пологів, часом не медик під час народження дитини може заважати.

Роман Ворона, акушер-гінеколог, асистент кафедри Богомольця:

“Часто лікарі акушери гінекологи вмикають домінантну позицію і намагаються зробити, як вони хочуть, щоб ці пологи швидше закінчились. Тут треба розуміти, що і жінка, і лікар стомлюються. Але, звичайно, грубощі та спроби змусити жінку, щось робити — неприпустимі. Партнер в пологах — теж не панацея в цьому випадку. Він не завжди розуміє, що саме потрібно робити та часто заважає лікарю. Але бажання жінки під час народження дитини треба виконувати, якщо це не бажання в контексті здоров’я. Якщо ми говоримо про акушерство — то на першому місці життя і здоров’я матері та дитини, а потім вже потрібно забезпечити її комфорт”.

Навіщо в центрі Києва встановили гінекологічне крісло 5

Досвід пологів дуже різний

Проте на гінекологічне крісло закріпили не тільки болючі чи негативні коментарі. Акція в парку показала, що є й ті для кого народження дити було позитивним досвідом. Одна з цілей акції — поділитись пережитим під час народження дитини досвідом — незалежно від того, як це було. 

Ірина Сидоренко, менеджерка з комунікацій ГО “Докудейз”:

“Люди реагують по різному, дехто дивується гінекологічному кріслу в парку. Хтось асоціює крісло з абортами. Але люди підходять, запитують, коли ти пояснюєш їм, то вони діляться своїм досвідом дуже охоче. Звісно, не всі історії про приємні переживання, але я задоволена, що багато людей писали та говорили про те, що в них приємні спогади про пологи. Вони радіють, що в них були довірливі стосунки з лікарем. Звучала думка про те, що це надто особистий досвід, щоб ним ділитись, але ми не просимо подробиці скоріше питаємо, наскільки це хочеться пам’ятати, чи був він позитивним чи негативним у жінок”.

Фінальним акордом інформаційної кампанії “Разом за безпечні пологи!” буде показ документального фільму словацької режисерки  Маї Мартіняк “Невидимі” про те, як жінки переживають пологи. Фільм покажуть 4 жовтня в Києві, з 5 по 10 жовтня стрічка мандруватиме Україною. Крім того, фільм можна переглянути в онлайн-кінотеатрі.

Нагадуємо, в Черкасах фельдшерка прийняла пологи у швидкій просто перед пологовим будинком — про це раніше писав Інформатор. 

Крім того, послуга «еМалятко» стала доступною для жителів тимчасово окупованих територій: як оформити.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.