Історії з лабораторіями понад 30 років
Історію з українськими біологічними лабораторіями, в яких за підтримки США розробляли збудники смертельних хвороб, російська пропаганда активно використовує з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну. То українці намагалися знищити росіян, заразивши їх холерою, малярією та енцефалітом, то окупанти розсекретили та знищили близько 10 таких лабораторій, то взагалі, за версією кремлівських медіа, смертельно небезпечні для росії віруси разом з лабораторіями перебазували.
Інформатор розбирався, навіщо росія вигадала фейк про виробництво в Україні біологічної зброї масової поразки і до чого тут Радянський Союз.
Активна дезінформаційна кампанія Росії з біолабораторій в Україні розпочалася на початку березня. Тоді пропагандистські медіа писали, що в Україні існує 15 біолабораторій, пов'язаних із Пентагоном.
«Шість знаходиться у Києві та Львові, решта розташовані в Одесі, Ужгороді, Вінниці, Луганську та Харкові, де у 2016 році десятки солдатів померли від свинячого грипу», – писали кремлівські рупори.
Як псевдодокази існування таких лабораторій російські горе-експерти писали, що за останні 10-12 років українці хворіли на «різні хвороби».
Аж до середини березня біологічні лабораторії були дуже небезпечними для всієї російської федерації, ближче до середини квітня, за інформацією кремлівських медіа, небезпечні біолаботаторії перебралися в Монголію, а ЗМІ Росії повідомили про те, що у світі йде «біологічна війна». За словами політолога Володимира Фесенка, ця тема потрібна Росії на додаток до всіх інших звинувачень, висунутих Росії проти України. Мета обвинувачень одна — виправдати широкомасштабну війну в Україні. Причому виправдати перед внутрішнім споживачем російської пропаганди, оскільки поза Росією заявам кремля вже ніхто не вірить.
«Вони заявили ще до початку війни, що росія не нападатиме, що росія не розпочинатиме війну проти України. У результаті саме росія розпочала цю війну, називаючи її спеціальною військовою операцією. І це викликало морально-психологічний дисонанс навіть у частини російських експертів. Я добре пам'ятаю, що деякі експерти з Володарського клубу навіть змушені були виправдовуватися, мовляв, ми вважали, що війни не буде, війна нам не потрібна, але вона все ж таки почалася. У тому числі й для простих людей пропаганда почала доводити, чому Росія розпочала війну проти України. І тому почали використовувати цей набір тез, зокрема, що Україна нібито хотіла розпочати війну. І, мовляв, це війна на випередження. Гітлер теж таку тезу використав, що він розпочав превентивну війну проти більшовицької Росії і так далі. Сталін цією тезою теж користувався в деяких випадках. Але тут треба було підтвердити стару тезу, що путінська росія воює не з Україною, а з американцями. І що саме американці готувалися напасти на росію і що вони нібито навіть планували використання хімічної та біологічної зброї», – пояснює Фесенко.
Крім того, можна простежити взаємозв'язок між перебігом бойових дій та згадкою про біологічні лабораторії. Тема активізується в ті моменти, коли російська пропаганда більше не може приховувати провали на фронті. У результаті пропаганда переходить на зброю масового ураження.
Разом зі згадуванням того, як Україна у своїх лабораторіях за гроші США ледве коронавірус не вивела, росія подає інформацію і про ядерну зброю, якої, за версією кремлівської пропаганди, в Росії просто видимо-невидимо. Ядерний шантаж — це елемент, скоріше, інформаційно-психологічної операції, аніж реальний намір кремля. Звичайно, коли йдеться про диктатора путіна і його оточення, нічого виключати не можна, тому що росія звикла звинувачувати інших у тих злочинах, які вчинила сама.
Це традиційний стиль російської пропаганди. І в даному випадку багато хто навіть із західних експертів вважає, що росія використовує цю тему з хімічною та біологічною зброєю, звинувачуючи в цьому США та Україну, це означає, що сама росія це може зробити. Тобто, тут подвійна мета. З одного боку, слід показати, що це війна не лише з Україною, а це війна з американцями. Це зрозуміліше простому російському споживачеві путінської пропаганди. З іншого боку, це ще й потенційне виправдання того, що в Україні може бути застосовано або хімічну або біологічну зброю», – каже Володимир Фесенко.
За словами політолога, кремль багато років працював над створенням образу зовнішнього ворога, через який росія не може жити нормально. У підсумку виявилося, що у росії ворог - весь світ. І є лише окремі країни, які, не вступаючи у відкриті обговорення, мовчазно підтримують рф через тотальну енергетичну залежність від кремля.
Але навіть у цій історії, як виявилося, росія не новатор. Точніше, нічого нового путінська пропаганда, окрім залякування, не вигадала. Біолабораторії, розташовані на території України, так само, як і на території інших країн колишнього Радянського Союзу, це частина програми спільного зменшення загрози (CTR), яка була впроваджена у 1991 році після розпаду СРСР.
У рамках згаданої програми Сполучені Штати допомагали вивести з експлуатації запаси ядерної, біологічної та хімічної зброї у Росії, Україні, Грузії, Азербайджані, Білорусі, Узбекистані, Казахстані. Як не дивно, виявляється, росія теж у переліку тих країн, на території яких, за версією тієї ж росії, можуть діяти біологічні лабораторії з розробки зброї масового знищення. Через 20 років після початку роботи програми росія відмовилася продовжувати участь у проекті. Це означало, що рф більше не хоче скорочувати запаси ядерної, біологічної та хімічної зброї в обумовлених раніше обсягах. Насправді рф натякала на те, що продовжить розробки і не буде нікого повідомити про це. У 2012 році росія та США уклали новий окремий договір, який росія знову припинила виконувати після початку збройного конфлікту в Україні у 2014 році.
Відповідно, чим займається росія у своїх лабораторіях, не знає ніхто. Проте Держдепартамент США застерігає: міф про виготовлення зброї масового ураження потрібен росії, щоб виправдати вже скоєні та ще не скоєні злочини на території України.
«Росії ніхто не вірить. Навпаки, здається, якщо зараз скабеєва або путін скажуть, що потрібно чистити зуби вранці, люди перестануть це робити, тому що все, про що говорить росія, піддається сумніву. рф зараз має виключно одного споживача інформації — це їхній внутрішній споживач. Тобто поза їхньою країною росії не вірить ніхто, але на тамбовського селянина пропаганда впливає. І чим фейковіша версія, тим краще вона заходитиме. Громадянам рф треба вірити, що вони добрі люди і воюють на стороні добра», - пояснює політолог Віктор Бобиренко.
Також він зазначає, що росія має кілька науково-дослідних інститутів, де в закритих лабораторіях виробляється щось невідоме.
Але варто зазначити, що, крім внутрішнього споживача, російська пропаганда генерує фейки та дезінформацію і для того, щоб потім надати всю цю нісенітницю як «докази своєї невинності» у міжнародних судах. Звичайно, ніхто не повірить у російську пропаганду, однак такі «контраргументи» можуть затягнути судовий процес.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.