Навіщо Росія проводить антивакцинаторську кампанію в Україні

Такою інформаційною війною Росія займається вже давно

Навіщо Росія проводить антивакцинаторську кампанію в Україні

АВТОР: КИРИЛО САЗОНОВ

Заява РНБО про те, що антивакцинаторську пропаганду в Україні проводять російські так звані ботоферми, важко назвати сенсацією. По-перше, тому що ці структури з такими ж гаслами про небезпеку щеплень виступають у нас давно. По-друге, тому що цю інформаційну війну вони ведуть на різні теми, не тільки про вакцину. Досить згадати хвилю фейків та страшних історій проти видобутку сланцевого газу.

Тоді теж до кампанії швидко підключили платну агентуру в Україні, а там і корисні дурні підключилися. Нічого нового – стара схема працює. Тож, повторюся, сенсації немає. Днями до посту про вакцинацію відомого українського політика та дуже популярного автора в мережі Борислава Берези набіг цілий натовп таких "борців за права людини". І один помічник "не останнього в Україні імунолога" розповідав про небезпеку вакцини. Посилаючись на шефа, який виявився міфічним. Тому що на профілі в нього жодної медицини і близько немає – займається ремонтами під ключ. Хоча, швидше за все, персонаж абсолютно вигаданий і зроблений без особливого старання. Недорого.

Отже, очевидно, що антивакцинаторські напрями просувають наші північні сусіди. Причому активно та у розрахунку на різні цільові аудиторії. Грамотно працюють. Комусь "зайде" примітив про чіпування, Білла Гейтса та всесвітню змову. Туди ж чудово старою калькою підуть розповіді про золотий мільярд і знову про змову з метою скоротити кількість населення. Це не зовсім корелює з масовою вакцинацією в багатих та розвинених країнах, а й розраховано на відверто недалекого споживача.

Тим, хто розумніший, розповідають про змову фармацевтів. Мовляв, багато вирішили заробити на цих вакцинах. І з цією метою розганяють паніку та тиснуть обмеженнями тих, хто не хоче платити. Є тези для відвертої гри на страхах. Мовляв, вакцина не перевірена та від неї часто вмирають. І вона зовсім не рятує - за прикладами далеко не треба ходити, "помічник відомого імунолога" відразу все розповість. І люди, які їдять дуже сумнівні продукти з масою незрозумілих добавок, дихають вихлопними газами, купують квартири в будинках на місці колишніх промислових відвалів зі страшним забрудненням починають побоюватися щеплень. Парадокс? Ну, люди не завжди оперують холодною логікою.

Питання – навіщо РФ витрачати стільки сил на розгін цих фейків? Тут одразу кілька цілей, яких Кремль досягає, знижуючи рівень вакцинації в Україні.
Перше – низький відсоток вакцинованих та зростання захворюваності змушують європейські країни та США захищатися від України. Тобто, безвіз за фактом є, а на практиці українцям обмежать в'їзд. Чим менше українці бувають у західних країнах, чим менше такого зв'язку, тим більше в Москви шансів наростити свій вплив. Відірвати Україну від Європи та втягувати назад у свою орбіту. Друге - низький рівень вакцинації призводить до зростання захворюваності в тяжкій формі, очевидно. А це додаткові витрати для бюджету, удар по економіці, локдауни та інші чинники, що провокують економічну кризу в Україні. Кремль дуже цього хоче.

Третє та головне. На тлі економічної кризи зростає недовіра народу до влади. І починається вже криза політична. Когось обурюють обмеження для невакцинованих – влада винна. Хтось каже, що влада погано підготувалася до пандемії. Бракує кисню, місць у лікарнях, лікарів, пропаганди вакцинування, "ковідний фонд розтратили на дороги" тощо. Низка опозиційних сил вже у своїх інтересах ці кремлівські завдання активно підтримають і качатимуть. Не заради Москви – заради приходу до влади. Але Кремлю начхати на мотивацію, головне, щоб співали хором.

Не вдалося схилити Зеленського до поступок щодо виконання "Мінських" у російському трактуванні? Занадто активно український президент спілкується із Великобританією та США? Кримська платформа, навчання Сі-Бріз, турецькі безпілотники та відповідь на лінії розмежування. Ну, отримайте політичну кризу, Володимире Олександровичу. Москві не важливо навіть, хто зараз президент. Політична криза разом з економічною – ось що вони хочуть бачити в Україні. Щоби качати тезу про "країну 404". З їхньою мотивацією все зрозуміло. З їхніми ситуативними чи постійними союзниками також. Ключове питання – що можемо зробити ми для успішного опору?


Це матеріал рубрики "Блог". Позиція редакції може збігатися з думкою автора колонки.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube