Ймовірно, Путін має намір використати створення буферної зони та можливий наступ на Суми як привід для розширення своїх територіальних претензій на Україну
Командування російської армії, ймовірно, намагається створити буферну зону вздовж міжнародного кордону в Сумській області. Саме для цього окупанти активізували наступальні операції. Водночас не виключено, що в майбутньому російські командири планують просуватися глибше на територію області, зокрема в напрямку Сум.
Раніше Інститут вивчення війни (ISW) оцінював, що російські війська не намагатимуться просуватися далі на північ Сумщини чи атакувати Суми, доки українські сили утримуватимуть свій плацдарм у Курській області. Однак останні російські атаки на півночі Сумщини можуть свідчити про спробу скористатися можливою втратою цього українського плацдарму, щоб створити буферну зону або навіть розпочати наступ на Суми.
Під час візиту до командного пункту в Курській області 12 березня правитель РФ Володимир Путін доручив начальнику Генштабу Валерію Герасимову "подумати на перспективу" про створення "зони безпеки" вздовж українсько-російського кордону. Раніше міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров пропонував створити аналогічну буферну зону в Харківській області, щоб виправдати наступ російських військ у березні 2024 року.
"Це, разом із заявою Путіна, свідчить про те, що російське командування або вже працює над формуванням буферної зони на півночі Сумщини, або серйозно розглядає таку можливість", - йдеться у дописі ISW.
На думку аналітиків, Путін, ймовірно, має намір використати створення буферної зони та можливий наступ на Суми як привід для розширення своїх територіальних претензій на Україну. Зараз російські чиновники вимагають, аби Україна передала РФ неокуповані території в Донецькій, Запорізькій і Херсонській областях у межах майбутньої мирної угоди. Також раніше Москва заявляла, що Миколаївська область (де РФ контролює лише частину Кінбурнської коси) та Харківська область є нібито "історично російськими землями".
Путін може розраховувати на те, що просування в Сумській області та тиск на Суми дадуть йому важелі, аби вимагати передачі частини Сумщини в обмін на припинення війни.
"Водночас російське угруповання в Курській області навряд чи має достатній бойовий потенціал для захоплення великого українського міста після восьми місяців бойових дій — хіба що отримає суттєві підкріплення з інших ділянок фронту. Але це означатиме згортання операцій в іншому регіоні та відкриття того напряму для українських контрнаступів, тому такий сценарій малоймовірний", - зазначено у дописі Інституту.
Найімовірніше, російські війська прагнуть створити обмежену, але добре укріплену буферну зону на півночі Сумської області та просунутися на відстань артилерійського обстрілу до Сум, аби тиснути на місто та зробити його непридатним для життя цивільного населення. Крім того, російське командування може планувати утворити обмежені позиції в регіоні й згодом перекинути ці сили на інші ділянки фронту. Водночас інформаційний і політичний ефект від наступу на Суми може здаватися Путіну більш привабливим, ніж здобутки на інших напрямках.
На тлі повідомлень про наступ РФ на Харківщину та Сумщину керівник ЦПД Андрій Коваленко закликав ЗМІ не перекручувати слова військових. За його словами, наступальні операції росіяни у цих двох регіонах відбуваються давно. Утім, про наступ конкретно на Суми та Харків мови немає.