На результат виборів вплинуть найменші дрібниці: Словаччина обирає між проукраїнським кандидатом та однопартійцем Фіцо

Читать на русском

У другому турі президентських виборів у Словаччині Іван Корчок та Петер Пеллегріні мають приблизно однакові шанси на перемогу, але найнебезпечніший претендент на президентське крісло вже зійшов із дистанції

Читать на русском
Пеллегріні vs Корчок
Пеллегріні vs Корчок

У другому турі президентських виборів у Словаччині Іван Корчок та Петер Пеллегріні мають приблизно однакові шанси на перемогу, але найнебезпечніший претендент на президентське крісло вже зійшов із дистанції

У суботу, 6 квітня відбудеться другий тур президентських виборів у Словаччині, який обіцяє бути надзвичайно напруженим. Два кандидати — опозиціонер і колишній дипломат Іван Корчок та соратник Роберта Фіцо, спікер Петер Пеллегріні — мають практично однакові шанси на успіх. Усе можуть вирішити соті бала, а значить важливі й такі дрібниці, як гарна погода. Перемога Пеллегріні може суттєво посилити «клуб друзів Путіна» в ЄС.

Корчок і Пеллегріні йдуть «ніздря до ніздрі»

За другим туром виборів президента Словаччини, який відбудуться 6 квітня, уважно слідкуватиме весь Євросоюз, адже клуб «друзів Путіна» може суттєво посилитися, якщо переможе однопартієць прем’єра країни Роберта Фіцо. Президент Словаччини має обмежені повноваження в порівнянні з парламентом та урядом, але він відіграє важливу роль у формуванні та втіленні зовнішньої політики країни й має право вето. Нинішня президентка, Зузана Чапутова, активно користувалася своїми повноваженнями, щоб врівноважувати Фіцо, але тепер вона йде з посади.

Останні доступні для огляду опитування соціологічної агенції FOCUS показують, що кандидати мають майже однакові шанси й вирішальними можуть стати навіть соті бала. Однопартієць Фіцо, очільник лівопопулістської партії «Голос — соціальна демократія» Петер Пеллегріні, набирає 50,8 % голосів. Його конкурент від ліберальних сил, колишній міністр закордонних справ Словаччини Іван Корчок, набрав би 49,2 % голосів.

При тому інші опитування віддають перевагу опозиційному кандидату. Агенція SCIO, яка найбільш точно передбачила голосування у першому турі, ймовірним переможцем президентських виборів вважає Івана Корчка. Він набирає 55%, а його суперник — 45,1. При тому національні меншини активно підтримують ліберального кандидата. У першому турі Пеллегріні мав підтримку на рівні 37 %, Корчок переміг із 42,5 % підтримки.

Кандидати й Україна

Івану Корчку 4 квітня виповнилося 60 років. Його підтримує ліберальна партія «Свобода й солідарність» (SiS) та головна опозиційна партія «Прогресивна Словаччина» (PS). Свого часу він був послом у Німеччині, ЄС та Сполучених Штатах. Обіймав посаду очільника МЗС у двох урядах упродовж 2020–2022 років.

Корчок — єврооптиміст, вважає, що самоізоляція, куди веде країну Фіцо, є великою помилкою. Він підтримує Україну, бо вважає, що це в інтересах Словаччини. Корчок також підтримує вступ України в НАТО, але каже, що остаточне рішення мають ухвалити всі члени Альянсу після консультацій.

«Безпека України підвищує і нашу безпеку. Успішна Україна означає нові можливості для розвитку сходу Словаччини», — вважає Іван Корчок.

Пеллегріні доволі харизматичний, йому 48 років. Після корупційного скандалу та загадкового вбивства журналіста-розслідувача Яна Куцяка і його нареченої у 2018 році, уряд Фіцо пішов у відставку. Після цього Пеллегріні якийсь час замінив його на посаді прем’єра.

Пеллегріні, схоже, хоче наслідувати політику угорського прем’єра Віктора Орбана. Він каже, що Словаччина міцно інтегрована в ЄС і НАТО, але повинна проводити суверенну політику. Пеллегріні проти вступу України до НАТО й хоче, аби Києву припинили надавати зброю, мовляв, це «припинить вбивства». А ще його турбує ідея позбавити Словаччину права голосу в Європарламенті за згортання демократичних свобод.

Пеллегріні та Корчак мають діаметрально протилежні погляди на росйсько-українську війну. Колаж: Інформатор
Пеллегріні та Корчак мають діаметрально протилежні погляди на росйсько-українську війну. Колаж: Інформатор

Які прогнози

Словацькі експерти не наважуються дати перевагу хоч комусь із кандидатів — занадто багато випадкових чинників, які можуть вплинути на результати волевиявлення. До прикладу, хороша погода, яка передбачається в Братиславі 6 квітня, може спонукати людей прийти на дільниці. Це шанс для Пеллегріні, оскільки опитування соціологічного агентства FOCUS, показують, що 71 % тих, хто досі не визначився, схиляються до кандидата з партії Фіцо. Але таких небагато: 57,9 % знають за кого голосуватимуть, 6,6 % — досі думають.

Перший тур продемонстрував відносно низьку активність виборців — 51,9 %. Це вже хороший знак для Корчака, адже ймовірність того, що, не прийдуть ті, хто не визначився, є набагато більшою. До того ж голоси словаків, які приїдуть взяти участь у другому турі виборів з-за кордону, будуть переважно на користь проукраїнського кандидата.

На результати волевиявлення можуть вплинути найменші дрібниці, як то погода. Фото: Getty Images
На результати волевиявлення можуть вплинути найменші дрібниці, як то погода. Фото: Getty Images

При тому є ще одна інтрига: третє місце в першому турі виборів зайняв відкритий прихильник російського вторгнення в Україну, колишній голова Верховного суду Стефан Харабін. Він набрав солідні — 11,75 %. Харабіна підтримує низка ультраправих націоналістичних партій, зокрема й  «Словацький національний союз», яка якимсь чином, ймовірно на ґрунті великої любові до путіна, увійшла до лівої парламентської коаліції Фіцо. Виборці Харабіна могли б перейти до Пеллегріні, але між ними великі ідеологічні розбіжності. До того ж ходять чутки, що однопартієць Фіцо — прихований гомосексуаліст, що може відвернути симпатії консерваторів.

У середу був останній день, коли можна було активно агітувати. Кандидати зійшлися на теледебатах, перед тим прихильники Корчка організували семитисячний мітинг у Братиславі. Пеллегріні натомість з’явився в оточенні партнерів по владній коаліції. Симпатики кожного з кандидатів залишилися задоволені результатами теледебатів — кожен впевнений, що його кандидат був кращим.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.