Рівень бідності в Україні може збільшитися до 50%
У МВФ вважають, що "потужним дестабілізатором" світової економіки є російська агресія проти України. Для самої України ціна російського вторгнення є величезною - падіння економіки у 2022 році склало 33%, спрогнозували в МВФ.
Чого в такому разі чекати пересічним українцям у новому році?
Міжнародний валютний фонд прогнозує, що український ВВП 2023 року зросте на 1%. Водночас інфляція становитиме близько 25%.
"Руйнівний соціальний та економічний вплив війни на Україну триває, що призводить до великої кількості загиблих серед цивільного населення, міграції чи внутрішнього переміщення третини населення, колосальних збитків для інфраструктури та виробничих потужностей", — заявив голова місії МВФ Гевін Грей.
Фонд прогнозує, що падіння економіки України у 2022 році склало 33%, але 2023 року вона стабілізується. Базовий сценарій передбачає відновлення на 1%.
У МВФ наголошують, що Україна потребуватиме значної міжнародної фінансової допомоги для економічної стабільності.
Заступник виконавчого директора МВФ Владислав Рашкован повідомив, що економічні показники наступного року залежатимуть від двох речей. Перше – це тривалість війни. Друге – це раціональність політики уряду в умовах війни. Він додав, що за прогнозом Світового банку, на кінець 2022 року рівень бідності в Україні зріс до 25%.
"Цей показник може збільшитися до 50% з урахуванням їхньої методики розрахунку. Щодо інфляції, цього року це, звісно, результат часткової девальвації, тому що багато витрат бюджету було профінансовано за рахунок монетарного фінансування Національного банку. Частиною програми наступного року з МВФ є запевнення, що монетарне фінансування використовуватиметься дуже-дуже обмежено. І це дає нам надію, що інфляція, яка вже досягла великих показників зараз, буде дещо зменшуватися наступного року. Тому що інфляція – це податок для всіх", - сказав Рашкован.
Він переконаний, що до України після перемоги повернеться багато українців та приїде багато іноземних підприємців і це значно вплине на економіку.
"Я впевнений, що Україна буде місцем, куди повернеться багато українців, багато підприємців, для того, щоби стати частиною нашої перемоги, але й також, щоби взяти участь у великому бізнесі, пов’язаному з реконструкцією, який вимагатиме сотень мільярдів у наступні 10-15 років. Тому я впевнений, що після війни, якщо все буде правильно зроблено щодо архітектури реконструкції, то із зайнятістю все буде добре", - вважає Рашкован.
Експертка з працевлаштування Валентина Бардадим зазначає, що у 2023 році Україну дійсно чекає велика криза на ринку праці, але у деяких галузях, навпаки, спостерігатиметься кадровий голод.
"Особливо затребуваними будуть професії, пов’язані з критичною інфраструктурою, виробництвом, медициною. Також зміниться структура ринку, жінки почнуть все частіше опановувати спеціальності, як вважалися суто чоловічими. Також нам знадобиться відновлення земельних ресурсів, оскільки величезна кількість орних земель зараз не в кращому стані. Знову ж таки – дорожнє будівництво, залізниці. І, крім відновлення, потрібне ще й оновлення. Після війни збільшиться попит на медичних працівників, оскільки стрес, пережитий багатьма людьми, зокрема дітьми, серйозно позначається на їхньому ментальному та фізичному здоров'ї", - вважає експерт.
Якщо казати про працівників критичної інфраструктури, то це передусім енергетики та будівельники. Війна змусила переглянути ставлення до армії, усі зрозуміли, що поруч із РФ без армії ніяк. Тому ще довгий час після завершення військові спеціальності різного роду будуть дуже популярними й високооплачуваними, порівняно з іншими галузями.
Раніше ми повідомляли, що Міжнародний валютний фонд схвалив моніторингову програму із залученням Ради фонду для України. Вона стане передумовою до нової програми фінансування МВФ. Основні заходи включають посилення мобілізації доходів і пожвавлення внутрішнього боргового ринку, підготовку стратегії фінансового сектора, а також підвищення прозорості та управління.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.