700 років незламності: у Запоріжжі руйнується найстаріше дерево України

Найстаріше дерево України - 700-річний дуб у Запоріжжі - поступово втрачає свою міць. Втім, попри втрачену гілку, дуб вистояв і продовжує залишатися символом незламності та місцем сили для багатьох українців.

700 років незламності: у Запоріжжі руйнується найстаріше дерево України
Найстаріше дерево України у Запоріжжі

Символ незламності, місце сили та одна із найвідоміших пам'яток України - 700-річний Запорізький дуб - почав поступово руйнуватись. Так, дерево втратило одну зі своїх гілок, втім зуміло вистояти. 

Інформація місцевих ЗМІ про те, що, начебто, дерево повністю впало, не підтвердилась. Дуб втратив лише одну зі своїх гілок.

За словами місцевого активіста Олександра Притули, який із 2006 року піклується  про дерево, дуб слід було кронувати (видалити старі гілки, щоб дерево могло омолодитись), однак цього вчасно не зробили, тож рослина значно постраждала. 

Притула наголосив, що стан дерева дійсно невтішний, проте говорити про його повну загибель не варто.

2 березня 2014 року, у день незаконної окупації рф Криму, впала невелика гілка. А 8 травня 2015 року вдарила блискавка і впала велика гілка, – згадує Притула.

"Мабуть, і зараз наш дуб прийняв негативну енергетику на себе. І є надія на дубочки, що ростуть з його жолудей" , - пояснив Притула.

Запорізький дуб - легенда України

З 2010 року дуб був визнаний Міністерством охорони навколишнього середовища України найісторичнішим деревом України.

Вік легендарного дуба, за різними оцінками, складає від 700 до 1000 років. Це місце досі вважається сакральним, воно несе у собі енергетичну силу українців та України. Тож не дивно, що довкола дерева з покоління у покоління виникали легенди та перекази.

Так, існує повір'я, що саме під цим деревом козаки писали листа турецькому султану. Ще одна легенда оповідає, що в 1648 році під запорізьким дубом відпочивав сам гетьман Богдан Хмельницький. Дехто стверджує, що, дізнавшись про силу дуба, Гітлер наказав зрізати дерево та перевезти у музей Дрездена. Однак фашисти не змогли виконати його наказ.

За час свого існування дерево зазнавало чимало страждань. Двічі в нього влучала блискавка, а через високий рівень ґрунтових вод у 1990 році дерево практично повністю висохло. Живою залишилася лише одна гілка. З 2002 року дуб намагаються підтримувати, встановивши над ним металеву конструкцію, яка допомагає тримати гілки.

Також є свідчення того, що 1843 року під запорізьким дубом поет Тарас Шевченко читав свою знамениту поему "Катерина", а під час Громадянської війни дерево хотіли знищити махнівці. Втім, дуб вистояв, і сьогодні залишається символом незламності українського духу.

Вигляд Запорізького дуба до падіння гілки

Найстаріші дерева України

В Україні нараховують 43 дерева, яким більше тисячі років. Найбільше їх збереглось в Києві (350), а  також у Львівські та Тернопільській областях. Свого часу Київський еколого-культурний центр разом із картографічним онлайн-сервісом Visicom Maps розробили та запустили інтерактивну онлайн-карту старих дерев України.

Нагадаємо, раніше ми писали, як змінювалася головна новорічна ялинка в Києві за останні 30 років.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube