Мінус одна війна: Ізраїль погодився на припинення вогню з Ліваном

За словами прем’єра Ізраїлю, тривалість припинення вогню буде залежати від того, що відбувається у Лівані

Біньямін Нетаньягу
Угода має набути чинності в середу, 27 листопада, з 10:00

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив, що готовий представити Кабінету міністрів угоду про припинення вогню у Лівані. Він заявив, що "Хезболла" вже не та", а Ізраїль відкинув угруповання "на десятиліття назад". При цьому він додав, що тривалість припинення вогню "залежить від того, що відбувається у Лівані".

Як повідомляє The Guardian, угода має набути чинності в середу, 27 листопада, з 10:00. Прем'єр Ізраїлю також заявив, що він сповнений рішучості зберегти життя та безпеку ізраїльських солдатів.

"Ми знищили більшість ракет і снарядів. Ми вбили тисячі терористів, знищили підпілля і терористичну інфраструктуру біля наших кордонів. Все це "звучало як наукова фантастика" ще три місяці тому, але "ми зробили це", - наголосив Нетаньягу.

Він зазначив, що Ізраїль "має порозуміння зі США" і збереже за собою "повну свободу проведення військових операцій, якщо "Хезболла" спробує напасти". 

"Якщо "Хезболла" озброїться і відновить інфраструктуру біля кордону - ми атакуємо. Якщо вони запустять ракети, якщо вони прокопають великі тунелі - ми атакуємо", - наголосив ізраїльський прем'єр.

При цьому Нетаньягу перерахував 3 причини на угоду: зосередження уваги на іранській загрозі; постачання озброєння - затримка скоро буде усунена; відрізання арени півночі від півдня та ізоляція Хамасу.

Повний текст угоди між Ізраїлем та Ліваном

Поки що точні умови угоди не були опубліковані. Але повідомляється, що угода не впливає на війну Ізраїлю проти ХАМАСу у Газі. Ця угода спрямована на створення більш стабільної ситуації на кордоні та запобігання ескалації конфлікту між двома країнами. Щоправда, ізраїльський журналіст Олексій Железнов попередньо вже публікує деякі пункти угоди між Ізраїлем і Ліваном щодо припинення вогню:

  • "Хезболла" та інші збройні угруповання на території Лівану зобов'язуються не здійснювати жодних атакуючих дій проти Ізраїлю.
  •  Ізраїль, своєю чергою, зобов'язується не вживати жодних військових атакуючих дій проти цілей у Лівані, включаючи наземні, повітряні та морські операції.
  • Ізраїль та Ліван визнають важливість виконання резолюції 1701 року Ради Безпеки ООН.
  • Зобов'язання сторін не виключають їх права на самозахист відповідно до міжнародного права.
  • Лише офіційні сили безпеки та армії Лівану мають право володіти зброєю або розгортати збройні сили у південному Лівані.
  • Будь-який продаж, постачання чи виробництво зброї в Лівані перебуватиме під контролем та наглядом ліванського уряду.
  • Усі незаконні підприємства, пов'язані із виробництвом зброї, будуть ліквідовані.
  • Усі військові інфраструктури та позиції, що порушують дані зобов'язання, будуть демонтовані, а незаконна зброя конфіскована.
  • Буде створено спільний комітет, узгоджений обома сторонами, для контролю та забезпечення дотримання цих зобов'язань.
  • Ізраїль та Ліван повідомлятимуть про можливі порушення угоди спільному комітету та миротворчим силам ООН у Лівані (ЮНІФІЛ).
  • Ліван розгорне свої офіційні сили безпеки та армію вздовж усіх кордонів, пропускних пунктів та лінії, що визначає південний регіон, як зазначено у плані розгортання.
  • Ізраїль поетапно виведе свої сили з півдня Лівану за лінію "Блакитної межі" протягом 60 днів.
  • США візьмуть на себе посередництво у непрямих переговорах між Ізраїлем та Ліваном для встановлення офіційно визнаного сухопутного кордону.

Передумови ізраїльсько-ліванського конфлікту: вибухи в Лівані та загострення ситуації

Напруженість між країнами продовжувалася майже 14 місяців і посилилася після масштабної атаки ХАМАС на Ізраїль у жовтні 2023 року. У відповідь Ізраїль здійснив інтенсивні авіаудари по позиціях ХАМАС, а також посилив увагу до північного кордону, де зберігається загроза з боку "Хезболли". Ліван, підтриманий Іраном, звинуватив Ізраїль у проведенні операції з підривом пристроїв зв’язку, назвавши це "актом агресії" і пообіцявши відповісти.

Нагадаємо, що 17-18 вересня в Лівані сталися серії вибухів пристроїв зв’язку, які використовувала організація "Хезболла". Унаслідок цієї масштабної операції загинуло до 50 осіб, а ще близько 6000 отримали поранення. За словами ізраїльського аналітика Ігаля Левіна, такі вибухи стали можливими завдяки надзвичайно точним діям спецслужб Ізраїлю. Він припускає, що під час закупівель пристроїв зв’язку для бойовиків могла бути проведена їх заміна, що й призвело до детонації. Левін наголосив, що це був ретельно спланований удар, враховуючи високий рівень захисту, забезпечений "Хезболлою" за підтримки іранських спецслужб. 

Цікаво, що "Хезболла" обрала пейджери як основний засіб зв’язку, вважаючи їх більш захищеними від стеження. Однак, за даними західних медіа, ізраїльські спецслужби ретельно підготували операцію, передбачивши всі нюанси. Одним із найгучніших моментів стала детонація пейджерів під час похорону сина одного з лідерів "Хезболли", що викликало паніку серед присутніх.

Хоча Ізраїль офіційно не підтвердив причетність до операції, натяки з боку Тель-Авіва засвідчували посилення протидії на північному напрямку. Місцева влада неодноразово попереджала про ймовірність масштабної військової кампанії для нейтралізації загроз від "Хезболли".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube