У Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України за 51 день так і не змогли відповісти на запит Інформатора
Міністр культури Микола Точицький ще 15 жовтня заявляв, що кожен 5-й діяч культури, який виїхав за кордон за поданням Мінкульту, не повернувся. Інформатор наступного дня надіслав запит до Міністерства, щоб отримати більше подробиць щодо цієї жахаючої цифри. З порушенням вимог закону Мінкульт лише через 51 день відреагував на наш запит, переславши його Держприкордонслужбі та не надавши жодної відповіді.
Діячі культури можуть виїздити за кордон, там виступати, відпочивати, представляти Україну (звичайно, якщо отримають на це дозвіл від Міністерства). У т.ч. і чоловіки у віці 18-60 років. Щоправда, деякі з них зловживають своїм правом та не повертаються в Україну у встановлений для цього строк.
15 жовтня 2024 року у своєму інтерв'ю Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький повідомив, що в Україну не повернувся кожен п'ятий діяч культури, якому Мінкульт видав дозвіл на виїзд за кордон. Наступного дня Інформатор відправив запит на публічну інформацію до Мінкульту. Нас цікавило:
Оскільки міністр озвучував подібну інформацію, то вірогідно якась статистика у Міністерстві є. За законом, на запит мали відповісти протягом 5 робочих днів, в окремих випадках - до місяця. Але Мінкульт порушив всі строки.
А у відповідь нам Мінкульт (від імені в.о. держсекретаря Мінкульту Олени Земляної) 3 грудня переслав свій лист до Державної прикордонної служби України, який надіслали вже 2 грудня 2024 року, щоб там відповіли, скільки діячів культури за дозволом Мінкульту виїхали за кордон та скільки не повернулося. Очевидно, у ДПСУ такої статистики немає. Мінкульт нам нічого не відповів, навіть не надіслав формальну відписку про те, що ці дані буцімто не є публічною інформацією, відповідно чиновники не мають їх збирати, обробляти та надавати на запит громадян.
Раніше, у вересні 2024 року, міністр Микола Точицький повідомив, що українським митцям хочуть дозволити безперешкодно виїздити за межі України. Це потрібно для ефективнішої популяризації України за кордоном. При цьому міністр додав, що з фінансуванням таких поїздок мають допомагати західні партнери України. З правильною стратегією Київ зможе переконати союзників виділити на це кошти. На зараз найбільш відомі діячі культури України, які виїхали під час повномасштабної війни та не повернулися, це співак Олег Винник, хореограф Влад Яма та продюсер Потап.
Нагадаємо, що Мінкульт на телемарафон "Єдині новини" у 2025 році планує витратити 2,2 млрд грн. Його не збираються переривати до кінця війни попри те, що дедалі менше людей дивляться марафон та довіряють його новинам. Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький вважає, що марафон новин - це досить ефективний спосіб боротьби з пропагандою окупанта. Загалом з бюджету на Міністерство культури та стратегічних комунікацій у 2025 році планують виділити 11,3 млрд грн - на 488 млн грн більше, ніж у 2024 році.
Рахункова палата України провела аудит роботи Мінкульту за 2020-2023 роки та з'ясувала, що там неефективно витратили понад 500 млн грн. Міністерство тоді не забезпечило досягнення ключових цілей, які були покладені на нього. Зокрема, створення єдиного культурного простору, доступу громадян до культурних послуг та зменшення обсягів маніпулятивного контенту.
"Упродовж проаналізованого періоду Мінкультури безсистемно та неефективно використало на керівництво та управління у сфері культури та інформаційної політики 521,8 млн гривень. Критичний брак управлінських кадрів та неналежна компетенція фахівців з питань реформ призвели до неефективного використання 58,4 млн грн на виплату надбавок", - зазначили в Рахунковій палаті.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.