Мільйонні збитки та роки на відновлення: які реальні наслідки удару дрона РФ по Чорнобильській АЕС

Витрати на відновлення ЧАЕС, ймовірно, покриють західні країни

Які реальні наслідки удару дрона РФ по Чорнобильській АЕС
Чорнобильська АЕС, удар дрона РФ, пробитий саркофаг. Колаж - Інформатор

Наслідки атаки російського дрона по Чорнобильській АЕС виявились значно серйознішими, ніж це прогнозувалось раніше. Лютнева атака російського ударного дрона спричинила страшні пошкодження захисної конструкції над четвертим енергоблоком, побудованим у 2017 році за 1,5 мільярда євро. Загальні збитки від атаки росіян оцінюються у понад два десятки євро. Ймовірно, витрати на відновлення покриють західні країни, йдеться про роки ремонтних робіт. Під пошкодженим саркофагом лежить лавоподібна маса - двісті тонн урану з реактора.

Як пише The Guardian, за попередніми оцінками інженерних експертів, збитки перевищують 25 мільйонів євро. Завдав їх безпілотник, вартістю до 75 тисяч фунтів стерлінгів (приблизно 80 тисяч євро).

"Витрати на повну ліквідацію наслідків аварії, ймовірно, візьмуть на себе західні уряди, включаючи Велику Британію", – йдеться в матеріалі, оскільки наявного резервного фонду недостатньо.

Хоча радіаційного викиду не зафіксовано, пошкодження захисного укриття суттєве – саме того, яке побудували у 2017 році над місцем вибуху 1986 року. Повний ремонт може тривати місяці або навіть роки.

За словами головного інженера Сергія Бокова, у ніч на 14 лютого датчики зафіксували "щось на кшталт землетрусу", після чого швидко з'ясувалося, що це був безпілотник. Він летів низько, тому радари його не виявили. У результаті удару у даху з’явилася 15-метрова діра, почалась пожежа внутрішньої обшивки, яку гасили понад два тижні.

Лютнева атака знову відкрила саркофаг для впливу стихій — радіоактивний пил може виходити назовні, а дощова вода потрапляти всередину. Міністерство охорони навколишнього середовища заспокоює, що радіаційний фон поки в нормі. Але експерти попереджають: конструкція стала вразливішою до корозії та руйнування.

Американський інженер Ерік Шміман, який працював над проєктом саркофага, вважає ремонт обов’язковим. За його оцінками, витрати можуть сягати сотень мільйонів доларів. У травні очікується детальний звіт про наслідки атаки. ЄБРР, який фінансував будівництво укриття, вже заявив про "значну шкоду".

Під пошкодженим саркофагом лежить лавоподібна високорадіоактивна маса — 200 тонн урану з реактора та 5 тисяч тонн суміші піску, свинцю і борної кислоти, які скидали після катастрофи 1986 року.

Удар дрона по ЧАЕС

Нагадаємо, Інформатор писав про процес гасіння на ЧАЕС. Так, станом на 22 лютого 2025 року рятувальники виявили на Чорнобильській АЕС новий осередок тління. Він напевно виник після пожежі, що здійнялася внаслідок дронової атаки РФ на Київщину 14 лютого. Рятувальники все ще намагалися провести розбирання безпечного конфайнменту над осередком тління, аби загасити його й не допустити розростання пожежі. 

Також ми розповідали про унікальні машини, що були створені спеціалізованим українським автовиробником для ДСНС, які працюють нині на об'єкті "Укриття". Йдеться про САРМ-Л і САРМ-С - високоякісні автівки, що забезпечують рятувальникам необхідне обладнання, спорядження, інструменти й медичні засоби. Обидві розроблені для забезпечення чергових змін рятувальників, проведення першочергових аварійно-рятувальних робіт, пошуку вцілілих та забезпечення першої допомоги.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube