Протяжність забруднення мазутом становить понад один кілометр
Узбережжя Одещини покрилося плямами від мазуту, який досі продовжує викидувати на берег у результаті катастрофи російських танкерів. 23 січня на низці пляжів Одеси зафіксували нові забруднення. Загалом довжина засмічення становить понад один кілометр. Область готується до усунення наслідків екологічної катастрофи.
Перші ознаки забруднення мазутом виявили поблизу бази відпочинку "Катранка". Директор бази повідомив екологів про нові плями на пляжі. За словами доктора біологічних наук та начальника науково-дослідного відділу нацпарку "Тузлівські лимани" Івана Русєва, наразі забруднено понад кілометр узбережжя. Мазут дістався до берегів Одещини з Керченської протоки.
"Протяжність дуже велика, ми не маємо ресурсів під'їхати, там пісок. Будемо працювати і, може, до вечора ще буде якась інформація. Зараз кілометр точно забруднений вже. Це з Керченської протоки, іншого варіанту не може бути", - повідомив Русєв "Суспільному".
За інформацією Держекоінспекції Південно-Західного округу, наразі звернень що забруднення мазутом не було. Утім фахівці зроблять контрольний виїзд на місця, щоб промоніторити ситуацію і взяти проби води.
За словами очільниці департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОВА Ірини Шатохіни, Одещина готова реагувати на екокатастрофу. Влада вже попередила громади, ситуацію контролюватимуть на місцях.
"На даний час в нас потраплянь до Одеського регіону не фіксується, але у разі набуття такої надзвичайної події, то поінформовані й Адміністрація морських портів України, і Держекоінспекція також напоготові. Вони мають можливість здійснювати лабораторні дослідження та відповідний моніторинг", - повідомила Шахотіна.
В Інституті екології моря кажуть, що згустки мазуту можуть пролежати на дні моря декілька місяців. Забруднення поступово викидатиме на берег у результаті штормів та інших погодних умов.
У результаті катастрофи трьох російських танкерів 15 грудня 2024 року понад вісім тонн мазуту вилилось у море в Керченській протоці. Російські окупанти першими помітили плями забруднення в Анапі та окупованому Севастополі. Сотні птахів, риб, дельфінів або загинули, або ж опинилися на межі життя і смерті. Російський правитель Путін лише за декілька тижнів визнав екологічну катастрофу. Реальні масштаби аварії оцінити наразі неможливо. Мазут викидає у різних місцях, починаючи від Бердянської протоки, завершуючи пляжами у РФ.
Причиною стала непристосованість танкерів РФ, які належали до річкового флоту. У мережі писали, що танкери виготовили у 1960-х роках для пересування Волгою. А ще через 30 років вкоротили, щоб вони були придатними для пересування по морю
За оцінками, у море потрапило не менше 8 тис. тонн мазуту. Це серйозна екологічна катастрофа, яка вплине на різні екосистеми Чорного моря. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів оцінює збитки у понад $14 млрд. Однак ця цифра може ще вирости.