Люди з якими рисами характеру найчастіше вірять фейкам - дослідження

Втома від соцмереж не захищає від віри в дезінформацію.

Соцмережі, фейки
Втома від мережі, на жаль, не ускладнює та не виключає сприйняття фейкових новин!

Виявляється, юзери, що проводять дуже багато часу в мережі і мають від неї хронічну втому чи навіть залежність, ще легше вірять фейкам, а поріг критичного мислення в них знижується. Дезінформації частіше довіряють саме ті, хто втомився від соціальних мереж. До такого висновку прийшли вчені зі США та Сінгапуру.

Але в першу чергу це стосується людей з високим рівнем нарцисизму і низьким рівнем інтелекту, йдеться в звітному матеріалі Scientific Reports. Випробуваним ставили кілька груп питань. Спочатку учасників опитування попросили оцінити, наскільки вони втомилися від соціальних мереж - чи відчувають вони себе розумово виснаженими або занадто втомленими через використання соцмереж.

Ті, хто відповів ствердно на ці питання, частіше відповідали ствердно й надалі. А далі їм запропонували оцінити ряд помилкових тверджень про Covid-19 та поділитися ними. Серед постів були, наприклад, такі:

  • кокос ефективний для полегшення симптомів Covid-19,
  • вакцини проти омікрону небезпечні і неефективні. 

Оцінили і самих учасників - рівень їхнього IQ та поведінкові риси, поміж яких був нарцисизм (останній характеризується підвищеним бажанням уваги, захоплення і бажанням відчувати себе унікальним - прим. ред.).

Хто йме найбільшу віру фейкам

Дослідники виявили, що учасники експерименту з більшою ймовірністю піддаються вірі в фейки, якщо відчувають втому від соціальних мереж. Вчені також з’ясували, що ті, в кого більш виражені нарцисичні риси, і ті, хто одночасно відчуває втому від соцмереж, з більшою ймовірністю сприймуть дезінформацію як достовірну і поділяться нею.

Частіше вірять фейкам і люди з невисоким рівнем інтелекту чи освіти. Якщо ж в одній людині поєднуються всі три фактори - нарцисизм, низький рівень інтелекту і втома від соціальних мереж, - на думку вчених, така людина буде поширювати дезінформацію особливо активно.

Кого опитували

Дослідники з Каліфорнійського університету в Девісі та Технологічного університету Наньяна провели дослідження за участю випробовуваних з восьми країн:

  • США,
  • Сінгапуру, 
  • Малайзії,
  • Китаю,
  • Таїланду,
  • В’єтнаму,
  • Індонезії,
  • Філіппін. 
Відпочивайте від соцмереж! Адже зрештою, це гігіна вашого світосприйняття.
Відпочивайте від соцмереж! Адже, зрештою, це гігіна вашого світосприйняття.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube