Наразі в угоді передбачені лише односторонні зобов'язання, з договору не випливає жодного партнерства
Угоду про рідкісноземельні ресурси 22 лютого таки не підпишуть попри анонс видання Wall Street Journal. Не допомогли навіть торги зі спецпредставником Трампа Кітом Келлогом, які тривали майже всю ніч. Наразі документ все ще "сирий". Він передбачає лише односторонні зобов'язання України й зовсім не місить ознак партнерства між Києвом та Вашингтоном. Тож, наразі за угодою, віз тягне лише Зеленський, який не підпише документ у такому вигляді.
Напередодні підписання угоди щодо документа ширяться різноманітні чутки. Приміром, нардеп Олексій Гончаренко запевняє, що угоду про корисні копалини не будуть підписувати на рівні президентів. Обійдуться посадовцями нижчої ланки, зокрема держсекретарем США Марко Рубіо, а з української сторони — головою МЗС Андрієм Сибігою. Жодної підтвердженої інформації від ОП наразі щодо цієї інформації немає.
У виданні Sky News теж повідомили, що український президент наразі не ухвалюватиме угоди про корисні копалини зі США. Видання посилається на джерела в українському уряді.
Журналісти підкреслюють, що угода про рідкісноземельні метали передбачає лише односторонні зобов'язання Києва. Наразі документ не містить ознак партнерства. Відтак, Зеленський не готовий погодитися на такий документ.
Джерела "Суспільного" теж повідомляють, що сьогодні жодної угоди зі США не буде. Видання посилається на власні джерела в ОП. Зазначається, що документ потребує серйозного доопрацювання. Є багато невирішених питань щодо гарантій безпеки.
"Є ще питання без відповідей, документ потребує роботи", — додав співрозмовник.
Видання Axios з посилання на своє джерело, знайоме з ходом переговорів щодо угоди про корисні копалини видало статтю про торги Келлога з ОП. Нібито спецпредставник Кіт Келлог у Києві зустрічався із помічниками Володимира Зеленського. Українські та американські офіційні особи сиділи за столом протягом ночі та до ранку, обговорюючи "покращену" двосторонню угоду з рідкоземельних мінералів.
США прагнуть отримати 50% рідкісноземельних мінералів України, повідомляло NBC 15 лютого. Вашингтон заявив про готовність розгорнути американські війська для охорони цих ресурсів, якщо буде укладено угоду з Росією про припинення війни, заявили неназвані американські чиновники.
На початку лютого президент США Дональд Трамп заявив, що хоче укласти з Україною угоду про доступ до рідкоземельних мінералів в обмін на продовження допомоги. Пізніше Трамп заявив, що Київ "по суті погодився" на угоду про ресурси на 500 мільярдів доларів.
Колишній український чиновник назвав початкову угоду "колоніальною угодою". Президент США Дональд Трамп 19 лютого розкритикував президента Володимира Зеленського за неприйняття угоди щодо корисних копалин.
Білий дім надіслав Україні останню версію угоди напередодні 20 лютого, повідомляло Axios з посиланням на офіційного представника США та джерело, яке має пряме знання. Поки що не ясно, якими є умови нової угоди.
Раніше цього тижня США запропонували вдосконалену угоду та додатково змінили цю пропозицію. Початкова угода не давала Україні жодних гарантій безпеки. Угода є "вирішальним сценарієм для українців", сказав американський чиновник Axios.
Тепер Зеленський повинен прийняти нову угоду, обидва джерела висловили занепокоєння, що розрив між Трампом і Зеленським може погіршитися, якщо Україна не прийме угоду.
Під час свого вечірнього звернення 21 лютого Зеленський сказав, що оскільки переговори тривають, Україна чекає, щоб угода завершилася "справедливим результатом". Повідомляється, що офіційні особи США та деякі українські чиновники тиснуть на Зеленського, щоб він досяг угоди, повідомляє Axios.