У всьому, за версією Маркуса, нібито винен комбат Іван Шаламага
Колишній головний сержант 47-ї окремої механізованої бригади "Маґура" Валерій Маркус вперше за тривалий час з'явився в інформаційному просторі з небуття. Військовослужбовець опублікував відео, у якому розкрив минули конфлікти з керівництвом бригади, зокрема теперішнім заступником командира бригади Іваном Шаламагою. Маркус розкритикував Шаламагу, звинуватив його нібито у бездіяльності та інших гріхах.
Маркус розповів, що наприкінці квітня 2022 Шаламазі запропонували стати комбатом 47-го окремого стрілецького батальйону. Той своєю чергою запропонував Маркусу стати головним сержантом.
"Я погодився, і в моїй голові одразу почали з'являтися ідеї. Як зробити цей батальйон унікальним? У тій самій розмові я почав накидати ідеї щодо набору людей через співбесіди, щодо створення фонду, щодо тренування, геральдики, ідеології й тому подібне. Мені не було цікаво створювати черговий стрілецький батальйон, який запакують тими, кого спіймають в наливайках, а потім батальйон розформують", – згадує він.
Військовослужбовець розкритикував дії Шаламаги. За словами колишнього сержанта 47-ї ОМБр, той був нібито присутній тільки на військовому відборі в перший день, а потім "поїхав додому, тому що йому набридло".
Маркус розповів, як презентував ідею розширення батальйону до штурмового полку тодішнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, а також про втрати підрозділу під час оборони Вуглегірської ТЕС у Донецькій області. У цьому він звинувачує Шаламагу, який, на твердження ексголовного сержанта, нібито навіть намагався привласнити власність одного із загиблих військових.
"Наш підрозділ став магнітом для талантів та геніальних людей. Серед особового складу були дипломати, програмісти Кремнієвої долини, архітектори, юристи, професійні музиканти, чемпіони з різних видів спорту. Нашою їдальнею керувала людина, що відкрила десятки ресторанів по всьому світу. Усі вмотивовані, готові робити, готові битися", - стверджує Маркус.
Благодійний фонд імені самого Маркуса, як він сам наголошує, "закривав будь-які питання". А тим часом Шаламага нібито "в жодному з вищезгаданих процесів не брав участі". За словами військового, "йому (Шаламазі) вистачало нахабства покращувати своє фінансове становище за рахунок своєї посади". Зрештою командувати полком доручили Маркусу, а не Шаламазі, якого від даної інформації, як згадує військовий, "аж перекосило".
"Коли він має щось зробити, він цього не робить тиждень, другий. Ти йому нагадуєш, він все одно нічого не робить. У результаті, ти сам змушений брати за цю роботу", - стверджує Маркус і додає, що через цього комбат нібито "плекав злобу", тому що у нього відбирають владу.
Саме тому, за словами Маркуса, саме в нього, а не в Шаламаги, накопичилися контакти з вищим керівництвом, а також репутація, авторитет у бійців і командування, влада над процесами - "не тому, що ти цього бажав, а тому, що так склались обставини, в яких ти був змушений діяти".
Як стверджує Маркус, інформацію про реформування батальйону в полк через те, що комбат добре виявив себе на фронті, за словами Маркуса, для нього також нібито "вигадали та проштовхували у різних статтях". Екссержант стверджує, що використовував "кожен привід, що траплявся під руку", щоб згадати про Шаламагу "і потішити його гординю".
"Часто навіть SMS, які Іван Михайлович Шаламага відправляв вищому командуванню, також писали ми. Якщо коротко, то Іван Михайлович Шаламага – це результат колективної праці багатьох людей. Ми придумали Івана Михайловича Шаламагу та його подвиги", – заявив Маркус.
Маркус підсумував, що "47-ма ОМБр була першою антисовковою бригадою, але командування усе просрало".
11 липня 2023 року тоді ще головний сержант 47 ОМБр Маркус написав рапорт, у якому попросивши перевести його на нижчу посаду. Він пояснював це рішення, зокрема, тим, що керівництво бригади не дозволяє збудувати військову частину відповідно до цінностей, які декларують бійці, а також через "систематичні приниження сержантського корпусу", "нерозуміння командуванням бригади важливості морального духу бійців" та "некомпетентність офіцерського корпусу".
Маркус також назвав заступника командира військової частини А4699 аморальним дегенератом. Сержант додав, що перебування з цим чоловіком в одному колективі принижує його честь і гідність.
Згодом його зняли з посади, а на його місце назначили Віталія Аверіна. З того часу Маркус майже не з'являвся у медійному полі протягом півтора року. У січні 2024 року стало відомо, що він продовжує військову службу, але не у 47-ї ОМБр, хоча у липні головний сержант казав, що із "Маґури" не збирається йти.
Слід зазначити, що напередодні скандалу, 28 червня 2023 року, стало відомо про зустріч Валерія Маркуса з президентом Володимиром Зеленським (практично на час звільнення Маркус був зіркою, та й зараз в нього півмільйоні глядачів на YouTube). Відомо, що на цій зустрічі вони обговорили реформу сержантського корпусу. Зокрема, підіймалася тема забезпечення достойного рівня заробітних плат для сержантів відповідно до їхнього досвіду служби.
47-ма окрема механізована бригада входить у склад Збройних Сил України. Відомо, що вона була утворена з добровольців, які пройшли співбесіди та відповідне навчання. Зазначалося, що на початку червня 2023 року "Маґура" стала виконувати завдання на Запорізькому напрямку: від Оріхова і Малої Токмачки вздовж лінії фронту до Токмака.
На початку липня старший сержант бригади Валерій Маркус показував, як проходив штурм російської лінії оборони. Зазначається, що бійцям доводилося буквально йти по трупах. Також вони побачили російського окупанта з пораненнями, якого покинули свої ж.
Бригада була гарно оснащена західною технікою, їй відводилася важлива роль в українському контрнаступі влітку 2023-го на півдні. Однак контрнаступ у результаті провалився, 47 ОМБр зазнала великих втрат - ці факти спочатку керівництво ВСУ заперечувало.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.