Між рішенням про запровадження безкоштовного роумінгу для абонентів українських операторів та його реалізацією триває пауза. Як виходять із ситуації Київстар, Vodafone і Lifecell
Наприкінці грудня 2022 року закінчились пільгові періоди безоплатного роумінгу, які надавали українським мобільним операторам європейські колеги. А проєкт Roam like at home, що діє всередині ЄС, і до якого мали долучити українців, поки не стартував. Тож фактично роумінг в ЄС для наших співвітчизників став платним.
6 грудня 2022 року в Брюсселі (Бельгія) відбулася зустріч міністрів Європейського Союзу, відповідальних за сферу телекомунікації, де однією з основних тем була підтримка України у сфері телекомунікаційних послуг, а саме надання українцям можливості користуватися послугами Roam Like At Home (Роумінг як удома). На початку війни українцям, які виїхали до країн Євросоюзу, безкоштовний роумінг надавався, проте пільговий період закінчився в грудні минулого року.
З початку війни кількість користувачів роумінгу серед власників українських SIM-карт перевищує чотири мільйони. При цьому кількість дзвінків із номерів українських операторів із-за кордону зросла майже в десять разів, а використання мобільних даних збільшилося у 7-22 рази (до 2,5 Гб на одного абонента на місяць). Тож перед українськими операторами мобільного зв’язку постала проблема втрати мільйонів абонентів, а перед вимушеними переселенцями - проблема завеликих платежів за послуги роумінгу в ЄС.
Термінів приєднання українських мобільних операторів до європейського роумінгу не було визначено. Самотужки фінансувати безоплатний роумінг оператори стільникового зв'язку під час пов'язаних з війною економічних труднощів теж довго не зможуть, хоча поки намагаються. Але рано чи пізно, тарифи на роумінг зростуть. Наразі всі чекають на остаточні рішення влади ЄС з цього питання.
«Водафон Україна» вже оповістив своїх абонентів, що з 12 січня 2023 року вартість послуги «Доступний роумінг» становитиме 50 грн/міс. Пакет міститиме 100 хвилин (70 у мережі та 30 на інші напрямки) та 10 Гб інтернету. Зміниться й вартість базових тарифів: 50 гривень коштуватиме 100 Мб, 40 гривень – 10 хвилин мобільного зв’язку та 15 гривень – 15 SMS. Але, як пояснюють в компанії, у більшості тарифів послуга «Доступний роумінг» й надалі надається безкоштовно у подарунок за умови підключеного пакета послуг для абонентів передоплати та сплаченого рахунку для контрактних і бізнес-абонентів.
«Київстарe» після тривалих перемовин вдалося домовитися з європейськими партнерами, щоб клієнти компанії залишились з українським зв’язком тарифу «Роумінг як вдома». Новий тариф передбачає безлімітні безоплатні дзвінки в роумінгу на номери всередині своєї мережі при фіксованій місячній оплаті. Дзвінки на інші мережі тарифікуються окремо. Також, передбачені додаткові мегабайти для інтернету в роумінгу. Старі роумінгові пакети, на жаль таких пільгових умов не матимуть.
Lifecell подовжує до 28 лютого 2023 року акцію «Хвилини для України». В пакеті 100-300 хвилин, які можна використовувати для дзвінків до України (або з України). Акція діє у восьми європейських країнах: Польщі, Румунії, Молдові, Словаччині, Франції, Іспанії, Бельгії та Люксембурзі. Крім того, до 30 червня 2023 року оператор продовжує дію акції «Гігабайти без кордонів», яка діятиме на території 32 країн.
Роумінговий формат Roam Like At Home стартував у Європейському Союзі ще у 2017 році. Суть проекту полягає в тому, що користувачі мобільного зв’язку зберігають свої тарифи, незважаючи на те, в якій країні ЄС вони перебувають. Наразі тариф діє в 30 країнах: Польщі, Словаччині, Румунії, Угорщині, Молдові, Німеччині, Італії, Литві, Чехії, Франції, Болгарії, Іспанії, Естонії, Латвії, Австрії, Нідерландах, Бельгії, Хорватії, Данії, Фінляндії, Греції, Ірландії, Люксембурзі, Словенії, Швеції, Швейцарії, Норвегії, Португалії, Єгипті, Великій Британії. Якщо ви перебуваєте в одній з 30 країн, зможете користуватися гігабайтами, хвилинами та SMS з цього пакета. Якщо ж ви знаходитеся в країні, де Роумінг як вдома не надається — обсяг зберігатиметься, але не використовуватиметься.
Нагадаємо, у Латвії оператори продовжили безкоштовний мобільний зв'язок для біженців з України. Крім того, в Україні запрацювала гаряча лінія для постраждалих від війни, дзвонити можна з інших країни.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.