Книга Меркель: ексканцлерка Німеччини зробила відверті заяви про Трампа та вступ України до НАТО

Думки колишньої німецької лідерки про те, як краще поводитися з обраним США, стануть у пригоді політикам, які готуються до другого терміну Дональда Трампа

Меркель
Меркель розповіла, що думає про Дональда Трампа, який стане 47-м президентом США

Колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель зробила відверті заяви про своє перебування на посаді. Зокрема, вона заявила, що намагалася перешкодити прагненню України швидко приєднатися до НАТО, адже боялася військової відповіді з боку російського диктатора Володимира Путіна. Розповіла Меркель й про свої враження від обраного президента США Дональда Трампа - каже, що він зачарований Путіним.

Про це вона розповіла у своїй книзі "Свобода. Мемуари 1954-2021". Уривки звідти опублікував німецький тижневик Die Zeit.

"Я зрозуміла бажання країн Центральної та Східної Європи стати членами НАТО якомога швидше", - пише Меркель про вирішальний саміт НАТО в Бухаресті в 2008 році, коли йшлося про план отримання статусу кандидата на вступ для України та Грузії.

Колишня канцлерка додала, що "прийняття нового члена має принести більше безпеки не тільки йому, але й НАТО". Меркель пояснила, що бачила ризики щодо присутності російського Чорноморського флоту на українському півострові Крим. За її словами, такого поєднання з російськими військовими структурами не було ні з одним із кандидатів на членство в НАТО. Також вона стверджує, що тоді лише меншість українського населення підтримувала членство країни в Альянсі.

"Я вважала ілюзією припускати, що статус кандидата на вступ захистив би Україну та Грузію від агресії Путіна, що цей статус мав би такий стримуючий ефект, що Путін пасивно сприйняв би розвиток подій. Чи можна було тоді уявити, що в надзвичайних ситуаціях країни-члени НАТО відповіли б військовою силою - матеріалами та військами - і втрутилися? Чи можна було б уявити, що як канцлер я попросила би німецький Бундестаг про такий мандат для нашого Бундесверу та отримала б підтримку більшості?", - йдеться у книзі колишньої канцлерки.

За її словами, зрештою був досягнутий компроміс. В НАТО тоді запропонували їм загальну обіцянку членства.

"Той факт, що Грузія та Україна не отримали зобов’язання щодо статусу кандидатів, для них стало "ні" для їхніх надій. Той факт, що НАТО також запропонувала їм загальну обіцянку членства, для Путіна стало "так" членству в НАТО для обох країн та оголошенням війни", - пише Меркель.

Ангела Меркель також детально описала свою взаємодію з Дональдом Трампом під час його першого чотирирічного терміну. В тому числі показала свій погляд на відносини Трампа з російським лідером Владіміром Путіним.

"Він судив про все з точки зору підприємця, яким був до політики. Менталітет забудовника - ділянка може бути виділена лише один раз. Якщо він не отримував її - її отримував хтось інший. Так само він дивився і на світ", - пише Меркель про Трампа.

За словами ексканцлерки, для Трампа всі країни були конкурентами одна одній, і успіх однієї був невдачею іншої. Він не вірив у процвітання всіх за рахунок співпраці, вважає Меркель.

Як пише видання Politico, коментарі Меркель привертають увагу завдяки високому рівню поваги, яким вона користувалася серед європейських політичних лідерів навіть коли її правління Німеччиною закінчилося. Її думки про те, як краще поводитися з експрезидентом, стануть у пригоді політикам, які готуються до другого терміну Трампа.

Колишня лідерка Християнсько-демократичного союзу вважала відносини з Трампом настільки складними, що навіть звернулася за порадою до Папи Франциска щодо того, як із ним комунікувати. В результаті вона зробила висновок, що жодної спільної роботи для загальносвітового розвитку з Трампом не буде.

"Ми говорили на двох різних рівнях: Трамп - на емоційному, я - оперувала фактами. На мої аргументи він звертав увагу, як правило, лише для того, щоб побудувати на них нові звинувачення. З нашого спілкування я зробила висновок: жодної спільної роботи для загальносвітового розвитку з Трампом не буде... Дональд Трамп поставив мені низку запитань, в тому числі про моє східнонімецьке походження і мої стосунки з Путіним. Він, очевидно, був дуже зачарований російським президентом. В подальшому у мене склалося враження, що його захоплюють політики з автократичними й диктаторськими рисами, - писала Меркель про зустріч з Трампом.

Нагадаємо, Ангелу Меркель вперше обрали до Бундестагу у 1990 році, а з 2000 по 2018 рік вона очолювала партію Християнсько-демократичний союз. Вона обіймала посаду канцлера Німеччини протягом 16 років, до виборів 2021 року, коли вирішила більше не балотуватися. За час свого перебування на посаді Меркель вважалася однією з найвпливовіших політичних діячок Європи та світу.

Що відбувається в Німеччині зараз

На початку листопада в Німеччині розпалася правляча коаліція. Тому на країну очікують передчасні вибори. Німецькі експерти назвали причини розпаду коаліції. Зокрема, частиною питань, що повʼязані з економікою, була військова допомага Україні. Також суперечки в уряді стосувалися бюджетної політики, міграції, клімату, шляхів відновлення економіки, що перебуває у занепаді.

Також, без жодного сумніву, розпад коаліції в Німеччині міг би не статися, якби Трамп не переміг на виборах. Під час своєї минулої президентської каденції серед країн ЄС Трамп особливо жорстко тиснув саме на Німеччину, вимагаючи від неї суттєвого підвищення витрат на НАТО. Навіть коли Німеччина піддалася тому тиску та збільшила витрати, Трамп почав вимагати ще більше. Це вказує, що перемога Трампа потребуватиме нових підходів до економіки ФРН: менше зовнішніх видатків, більше концентрації на державних зобовʼязаннях. 

Вибори відбудуться на пів року швидше, ніж було заплановано. Голова найбільшої опозиційної партії Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріх Мерц вважав за необхідне провести дострокові вибори до Бундестагу ще до інавгурації обраного президента США Дональда Трампа 20 січня, але 12 листопада стало відомо, що вони відбудуться на місяць пізніше - 23 лютого.

Повідомляється, що Фрідріх Мерц має найбільші шанси стати наступним канцлером Німеччини. Опозиційний політик заявив, що у разі обрання на посаду готовий провести телефонну розмову з президентом РФ Володимиром Путіним щодо врегулювання війни в Україні. Він уточнив, що готовий висунути Росії ультиматум щодо припинення бойових дій. У разі невиконання умов протягом доби, Мерц готовий поставити Україні крилаті ракети Taurus і дати дозвіл на завдання ударів по території Росії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube