Канабіс, контрабанда і Укроборонпром: заради чого Зеленський сьогодні збирає Верховну Раду

Читать на русском

Що обговорять на позачерговому засіданні ВР 13 липня

Читать на русском
Канабіс, контрабанда і Укроборонпром: заради чого Зеленський сьогодні збирає Верховну Раду

Що обговорять на позачерговому засіданні ВР 13 липня

Президент України Володимир Зеленський ініціює позачергове засідання Верховної Ради з п'ятьма законопроектами. Серед них - легалізація канабісу, оборона і контрабанда. 

Парламент збереться сьогодні, 13 липня о 16:00. Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook Глава Верховної Ради Дмитро Разумков. Інформатор розповість, що несуть законопроекти, за які доведеться голосувати нардепам.

Легалізація канабісу 

Обіг канабісу хочуть запровадити для медичних і наукових цілей.У законопроекті з'явилися визначення лікувальної і промислових конопель, які можуть додатися до Закону України "Про наркотичні речовини, психотропи та прекурсори". Разом з тим нардепи звертають увагу, що промислові коноплі та товари з неї не можуть бути наркотиками. Функції обліку за обігом лікувальних конопель покладається на Кабінет Міністрів, так само як стандарти і ліцензування виробництва. Дозвіл на використання території для обігу конопель надаватиме Нацполіція. Власники ліцензії повинні укласти договір з лабораторіями для контролю якості та змісту тетрагидроканнабинолу, а також забезпечити доступ правоохоронцям до території культивування. 

Кожну партію маркуватимуть унікальним кодом і вести публічний реєстр обліку переміщення лікувальних конопель. Відпускати такий товар будуть тільки за електронним рецептом у всіх аптеках, у яких є ліцензія на це. Вивозити за кордон лікувальні коноплі можна тільки на замовлення ліцензіатів або установ охорони здоров'я тих країн, де це дозволено. 

Вирощувати канабіс можна і для науки, але тільки за допомогою певного насіння і садивного матеріалу відповідно до Закону "Про насіння і садивний матеріал".

 

Контрабанді - бій

Документ визначає кримінальну відповідальність за контрабанду в значних розмірах. Вона має на увазі будь-які дії з перетину кордону в обхід митного контролю. Значний розмір - це перевищення загальної вартості забороненого товару у 100 і більше разів неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. За скоєне загрожує штраф від 10 до 25 тисяч гривень м.м. доходів. 

  • якщо злочинець вже має судимість за контрабанду, працював за попередньою змовою або один з учасників користувався службовим становищем, то штраф - від 50 тисяч до 75 тисяч м.м. доходів або позбавлення волі з правом обіймати певні посади та конфіскацією майна
  • якщо злочин організований групою людей, то покарання - від 7 до 11 років ув'язнення з позбавленням права обіймати певні посади. 

Якщо мова йде про підакцизні товари, розмір штрафу збільшується. Ініціатори законопроекту хочуть внести до Кримінального кодексу і статтю про недостовірне декларування товарів. 

 

Податки на електронне підприємництво

 

Закон сміливо можна вважати пілотним, тому як він встановлює правила оподаткування до кінця 2022 року. Документ впроваджує поняття "Е-резидента-підприємця" - це ФОП, яка зареєстрована в системі "Е-резидент", платить за спрощеною системою оподаткування та ставку єдиного податку для третьої групи. За проектом Е-резидент-підприємець не може використовувати найману працю і займається одним з видів діяльності з переліку:

  • видання комп'ютерних ігор
  • видання ПЗ (програмного забезпечення)
  • комп'ютерне програмування
  • обробка даних і розміщення інформації на веб-вузлах 
  • інше зі сфери інформаційних технологій і комп'ютерних систем

Контролювати законослухняність резидента уповноважені органи будуть в його електронному кабінеті, де підприємець буде розміщувати важливі документи - від декларації платника єдиного податку до інформації про транзакції про надходження і списання з банківських рахунків. 

Розрахунок таких підприємців повинен бути виключно у безготівковій формі. Цим законопроектом ініціатори хочуть поповнити казну податками і залучити інвестиції. 

 

Реформувати і розділити Укроборонпром

Мета законопроекту - перетворити Держконцерн "Укроборонпром" в акціонерне товариство, а унітарні підприємства - в господарські товариства, і впровадити корпоративне управління. Таким чином держава буде контролювати пакети акцій в статутних капіталах господарських товариств, які належать концерну. Реформування відбуватиметься у три етапи. 

Спочатку майнові комплекси учасників Концерну і пакети акцій віддадуть Фонду держмайна України. Виняток - виконавці держзамовлень і виробництво. На другому етапі "Укроборонпром" все ще залишається керуючим держвласністю, але його повноваження стосовно пакетів акцій переглянуть. Впровадження корпоративного управління контролюватиме Наглядова рада. Створять господарські товариства шляхом об'єднання учасників Концерну або їх перетворення у низку галузевих субхолдингів. Завершальним етапом послужить прийняття рішення Кабміном про реорганізацію "Укроборонпрому". 

Щоб оплатити реформування, концерн і новостворене акціонерне товариство можуть не платити протягом 3 років дивіденди до бюджету України, але за умови, що ці гроші підуть на статутний капітал. 

 

Антимонопольний комітет: нові перевірки і "солідарні штрафи" 

2 мільйони євро - такого цінового показника буде досить для того, щоб Антимонопольний комітет взяв під контроль суб'єкт господарювання, якщо законопроект приймуть. Наразі він удвічі вищий. На думку ініціаторів, так орган зможе регулювати конкуренцію на українському ринку і знизити адміністративний тиск на бізнес.Кроме того, до повноважень АМКУ додадуть перевірки за місцем проживання, але на підставі рішення суду. 

Нововведення торкнуться і боротьби з монопольним становищем на ринку. Тепер цю проблему можна вирішити, підписавши договір, і при цьому заробити знижку на штраф. Якщо відповідач згоден зі своєю провиною і розміром штрафу, то його вартість для порушника знижується на 15%. Щоб договір про врегулювання був дійсним, його затверджує Господарський суд. Від відповідальності можна звільнитися - як частково, так і повністю. Для цього порушник повинен розкрити антиконкурентні дії, співпрацювати з Антимонопольним комітетом і надати такі докази, яких у АМКУ немає. Перше звільнення від відповідальності передбачає зниження розміру штрафу до 50%, друге - до 30%, третє - до 20%. Разом з тим суб'єкту господарювання можуть відмовити у звільненні від відповідальності.

Встановлюється "солідарна відповідальність". Якщо закон про захист економічної конкуренції порушила група компаній, то Антимонопольний комітет накладає штраф на групу цих компаній в особі окремих учасників. Щоб пояснити, в чому відмінність від поточної ситуації, автори документу наводять приклад, коли в судах відмовлялися об'єднувати справи про порушення групою суб'єктів в одне провадження і розглядали штрафи за окремим учасникам. З урахуванням різного складу суддів, стосовно учасників одного і того ж злочину виносили різні рішення. 

Нардепи подбали не тільки про об'єкти контролю АМКУ, а й про самих співробітників комітету. Так, вони пропонують підняти їм оклад. Зараз середньомісячна зарплата співробітника АМКУ - 21,67 тис. грн. У рік - 260 тис. грн. Разом з усіма нарахуваннями автори законопроекту хочуть підняти цю цифру до 521 млн 191 тис. грн, а у 2022 році - 661 млн 57 тис. грн.

Раніше ми писали про законопроект, який допоможе в Україні знизити комісію міжбанку. Також читайте про те, що змінилося для екології після відкриття ринку землі  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.