Кабмін пропонує залишити без пенсій українців, які отримували виплати на окупованих територіях: деталі

Документ передбачає, що українським пенсіонерам, які отримували російські пенсії на тимчасово окупованих територіях, не будуть виплачуватись пенсії від України, якщо вони не повідомлять про це пенсійному фонду

пенсіонери, гривні
Пенсіонерам хочуть обмежити виплати, колаж "Інформатор"

У Верховній Раді з'явився урядовий законопроєкт, яким пропонується не виплачувати пенсію українцям, які отримували російську пенсію на тимчасово окупованих територіях. Однак, якщо особа не повідомить пенсійному фонду, що їй приходили виплати від окупантів, то пенсія залишиться.

У документі під номером №9453 пропонується внести зміни до деяких законів України, які стосуються пропорційного обчислення страхового стажу українцям, які працювали за межами країни. Законопроєкт пропонує встановити, що пенсіонери, яким росія виплачувала пенсії на окупованих територіях не зможуть отримувати такі виплати від нашої країни.

Тобто, у законопроєкті говориться, що пенсію Україна виплатить "за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення рф". Йдеться про громадян України, "які проживають на тимчасово окупованих територіях або під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію".

Водночас оскільки наразі через війну неможливо отримати точне підтвердження, отримував пенсіонер виплати від російських органів чи ні, пропонується запровадити декларативний принцип підтвердження. Це означає, що пенсіонер має написати заяву й особисто повідомити, отримував чи не отримував він пенсію від рф.

Інформація про те, що українець не отримував пенсію від органів пенсійного забезпечення рф підтверджується через Пенсійний фонд, говориться у проєкті закону.

Стосовно тих, хто не повідомить про отримання російської пенсії, у законопроєкті не надають конкретної відповіді. Однак, в статті 50 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначається, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником неправдивих даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягнуті на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку".

Отже, теоретично, якщо пенсіонер не повідомить про отримання російської пенсії (якщо він дійсно її отримував) його можуть змусити повернути виплати, якщо це буде виявлено пізніше.

Скриншот: itd.rada.gov.ua
Скриншот: itd.rada.gov.ua

Як зберегти пенсійні виплати за кордоном

Пенсіонери, які проживають за межами нашої країни, мають пройти перевірку, яку можна здійснити у два способи: з допомогою мобільного застосунку або порталу “Дія”, чи ж у консульстві. Однак це буде можливим, якщо парламент ухвалить відповідний законопроєкт. Наразі він знаходиться на розгляді.

Нагадаємо, "Інформатор" розповідав, як українцям оформити виплати з інвалідності. Для цього потрібно зробити всього два кроки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube