В Ізраїлі скликали спеціальну конференцію для обговорення висновків першого року війни в Україні. Вже названі п’ять важливих пунктів - деталі - Інформатор Україна
1 березня Інститут досліджень національної безпеки (Institute for National Security Studies, INSS) під керівництвом екс-глави військової розвідки Аміра Хаймана проводить спеціальну конференцію "Рік війни в Україні: уроки для Ізраїлю". Стратегічні союзи, тактичні дії, політичні рішення – саме це становить інтерес для єврейської держави.
Генерал Хайман, який керував Управлінням розвідки генерального штабу Армії оборони Ізраїлю з 2018 до 2021 року, напередодні конференції оприлюднив короткі тези, в яких обґрунтував інтерес ізраїльських фахівців у сфері безпеки до подій в Україні.
"Ізраїль має засвоїти уроки цієї війни та на їх основі вибудовувати стратегічну лінію", - вважає керівник INSS.
Крім суто специфічних аспектів, що стосуються стратегії та тактики війни, в INSS виділяють інші моменти, що підтверджують колишні напрацювання ізраїльських фахівців. Наприклад, у тому, що зовнішня підтримка (у разі США та інших країн Заходу) є найважливішим компонентом перемоги, нехай навіть його не можна виділити як самостійний.
Потужна американська підтримка, як вважають ізраїльські фахівці, стала не лише ключовим фактором успішних бойових дій, а й забезпечила морально-етичну базу, яка вплинула на світову громадську думку.
"Всупереч поширеним припущенням про слабкість і роз'єднаність Заходу, недоліки демократії в порівнянні з автократією, минулий рік показав, що це не так. Захід не був зламаний, європейські армії значно зміцнилися, а західні лідери однозначно стали на бік України, незважаючи на погрози та матеріальні витрати", - зазначають у INSS.
Експерти вважають, що кампанія в Україні підкреслила важливість соціальної згуртованості та внутрішньої стійкості як вирішального елемента у війні.
"Стійкість українського суспільства забезпечила військову стійкість. І навпаки, мужність ЗСУ є запорукою стійкості громадян України, які готові на все заради перемоги... Високий моральний дух громадянського населення призвів до формування незалежної, згуртованої та патріотично орієнтованої нації – на відміну від росії, де відсутні розуміння причин війни, мотивація до участі у військових діях тощо. Таким чином підтверджується факт, що національна стійкість є найважливішим компонентом міцності національної безпеки ", - вважають ізраїльські фахівці.
В аналітичному документі розглядаються також інструменти впливу міжнародної спільноти на ситуацію в рф та Україні. Зокрема, безпрецедентні санкції, запроваджені проти росії.
"Ми отримали ще один доказ того, що санкційний тиск має дуже обмежений вплив на хід війни в короткостроковій перспективі. Незважаючи на безпрецедентний санкційний тиск, який чиниться на росію, значного впливу на режим він не має і до послаблення російської держави не призвело. Водночас у більш віддаленій перспективі подібні результати можливі", - пишуть в INSS, нагадуючи, що "в останні роки Росія готувалася до цих санкцій та зменшила економічну залежність від Заходу.
Найважливішим компонентом війни ізраїльські експерти називають розвідку. На відміну від розхожої думки, INSS вважають, що українська розвідка не "проплескала" російське вторгнення, про яке попереджали ще з кінця 2021 року.
"Українська військова розвідка мала карту із зазначенням напрямів головних ударів російської армії по Україні. Саме завчасне попередження дозволило Україні підготуватися до майбутньої кампанії, швидко прийти до тями і в результаті зірвати російський бліцкриг. Ні в кого не повинно викликати сумніву, що інвестиції в розвідку окупаються у надзвичайній ситуації", - наголошується у доповіді.
Війну в Україні багато експертів називають "першою світовою кібервійною". Урок її полягає в тому, що кібернетика – це вже не зброя Судного дня, а щоденна реальність.
Росія, як вважають укладачі доповіді, вклала величезні кошти в кібервійну, проте їй не вдалося зробити цей елемент домінуючим, здатним істотно впливати на перебіг бойових дій або ж кардинально змінювати їх.
Експерти називають низку причин, які ускладнили ефективне ведення кібервійни, серед яких – загальне технологічне відставання. З цієї причини наголос робився не на інноваційні засоби ведення війни (особливо БПЛА), а традиційні. У таких умовах домінуючими факторами продовжують залишатися глибина оборони, кількість артилерійських стволів в обороні та наступі, маневрування, маскування та ін.
"Це показує, що класика бою, як і раніше, актуальна, а альтернативи наземним діям, як і раніше, немає", - вважають ізраїльські фахівці.
У INSS згодні, що помилка російського керівництва полягала у недооцінці противника. "Запаморочення від успіхів", що, ймовірно, склалося після анексії Криму, створило в Кремлі та російському генералітеті відчуття легкої та швидкої перемоги в Україні. За відсутності конструктивного зв'язку між військовим та політичним ешелонами, а також на тлі тоталітарної вертикалі влади - це прирікало російську сторону на односторонні оцінки.
"Для Ізраїлю та інших демократичних країн це доводить важливість громадського та політичного нагляду за силовими структурами – за умови збереження самостійності функціонування цих найважливіших інститутів", - вважають експерти.
У доповіді виокремлюються основні уроки, які мають бути засвоєні в Ізраїлі.
Раніше ми писали, що в Україні встановлять систему попередження цивільного населення про наближення російських ракет. У цьому допоможе Ізраїль. Це може статись протягом чотирьох місяців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.