Іран значно просунувся у ядерних технологіях за останні п'ять років і має всі засоби для створення матеріалу принаймні на одну ядерну бомбу
Ядерний прогрес Ірану є дуже стрімким, і сьогодні країна значно просунулась у технологіях з розщеплення атому. Для виготовлення розщеплювачів, потрібних для ядерної бомби, Ірану потрібно усього 12 днів.
Про це заявив Колін Каль, заступник міністра оборони США з політичних питань, на слуханнях у Палаті представників, пише Reuters.
"Доки діяла ядерна угода з Іраном 2015 року на це потрібно було приблизно рік. Але ядерний прогрес Ірану, відколи США вийшли з договору, був стрімким. Ще навіть у 2018 році Ірану знадобилося б близько 12 місяців, щоб зробити матеріал, здатний до ядерного поділу, на одну бомбу. Тепер це займе лише близько 12 днів", - сказав Каль.
Високопосадовець пояснив, чому адміністрація президента США Джо Байдена намагалася відновити угоду – Спільний всеосяжний план дій (СВПД). На його думку, ядерні обмеження для Ірану краще повернути дипломатичним шляхом.
Офіційні особи США раніше неодноразово оцінювали за скільки часу Іран зможе отримати матеріал, однак конкретики не було. Попри те, що Іран наблизився до його виробництва, американські посадовці не вірять, що країна опанувала технологію створення ядерної бомби.
Відповідно до Іранської ядерної годи 2015 року, ця країна призупинила свою ядерну програму в обмін на зняття економічних санкцій. На Іран наклали певні обмеження щодо збагачення урану та постійний моніторинг з боку МАГАТЕ.
Сполучені Штати вийшли з угоди за президенства Дональда Трампа у 2018 році. Трамп знову ввів санкції США проти Ірану, що змусило Тегеран відновити раніше заборонені ядерні роботи. Це відродило побоювання США, Європи та Ізраїлю, що Іран може прагнути створити атомну бомбу. Водночас іранці заперечують будь-які звинувачення. Адміністрація Байдена намагалася, але не змогла відновити угоду протягом останніх двох років.
Раніше в Ірані МАГАТЕ вже виявило уран, збагачений до 84% . Це лише на 6% менше, ніж необхідно для створення ядерної зброї. В МАГАТЕ намагались з'ясувати, як Іран накопичив таку кількість урану: навмисно чи випадково. Однак навіть якщо ядерний матеріал накопичився помилково через технічні труднощі в роботі каскадів центрифуг — таке уже траплялося раніше — це підтверджує думку, про те, що вироблення високозбагаченого урану Іраном є небезпечним.
Велика Британія, Франція та Німеччина 22 листопада засудили ядерні плани Ірану. Ліміт запасів низькозбагаченого урану Іран порушив ще у липні 2019 року чим порушив ядерну угоду, підписану ще у 2015 році з США, Великою Британією, росією, Францією, Китаєм, Німеччиною та ЄС. Вони домовилися, що іранська влада відмовляється від своєї ядерної програми в обмін на скасування економічних санкцій.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, як Іран таємно постачав росії ударні безпілотники у 2022. Також разом із дронами Іран відправив групу з 54 інструкторів, які допомогли російським військовим освоїти їхнє використання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.