Intel заблокував активіста Стерненка за питання про продаж чипів до РФ

Без технологій американської компанії росіяни не змогли б виробляти ракети, якими атакують Україну, зазначив блогер

Стерненко, Intel, чіпи
Стерненко закликав українців скаржитись на Intel в X

Український активіст Сергій Стерненко повідомив, що техногігант Intel заблокував його у соцмережі X. Це сталося після того, як блогер виступив з критикою американської компанії. За словами Стеренка, Intel допомагає Росії вбивати українців.

Активіст стверджує, що чіпи цієї компанії росіяни використовують для виробництва ракет, якими потім атакують Україну. На звинувачення в Intel вирішили не відповідати. Про це Стерненко написав у своєму телеграм-каналі в понеділок, 2 вересня.

Блогер написав, що російські війська щодня використовують ракети з американськими чіпами для атак на Україну. Він зазначив, що без цих чіпів ракети просто не могли б існувати. Стерненко підкреслив, що серед компаній, чиї мікросхеми використовує Росія, є і американська Intel.

Він звернувся до компанії із запитанням, чому вона фактично допомагає росіянам вбивати українців. Але у відповідь його обліковий запис було заблоковано. Стерненко звинуватив Intel у співучасті в агресії проти України та закликав ширити інформацію про це англійською мовою. Також він порадив українцям звернутися на сторінку компанії, щоб запитати, чому вона допомагає агресору.

"Кров українців на їхніх руках. І їх це влаштовує", - написав Стерненко.

Що відомо про чіпи Intel в Росії

За даними розслідувачів видання The Insider, незважаючи на санкції та заборону експорту, Росія продовжує закуповувати американські мікросхеми, які використовуються у військових і розвідувальних цілях. ЗМІ в серпні опублікував матеріал, в якому стверджується, що РФ все ще отримує унікальні напівпровідникові пристрої, відомі як програмовані логічні інтегральні схеми (ПЛІС), які є незамінними для навігації ракет і дронів, фільтрації інтернет-контенту та розпізнавання облич. Ці мікросхеми виробляються переважно американськими компаніями Intel і AMD.

Експорт таких компонентів до Росії для військового використання був заборонений ще у 2020 році, а з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році на постачання будь-яких чипів було введено повне ембарго. Проте компанії-виробники мають перевіряти кінцевих отримувачів продукції навіть при поставках до інших країн, але часто ігнорують цю вимогу, зазначають автори розслідування.

Проаналізувавши митні дані, розслідувачі виявили, що AMD та Intel роками не звертали уваги на те, що їхні мікросхеми Xilinx та Altera, які не мають побутового застосування, зрештою потрапляють у Росію. Через трансакції російських покупців із численними посередниками, які не мають права перепродавати ці компоненти в Росію, виникає підозра, що виробники могли обходитися мінімальними документами замість реального контролю кінцевого користувача.

Оскільки в Росії виникли проблеми з виробництвом ПЛІС, вона змушена закуповувати їх за кордоном через звичайні дистриб’юторські компанії, не пов'язані з військово-промисловим комплексом. За час повномасштабної війни до Росії було поставлено мікросхем Xilinx на суму не менше ніж 216 мільйонів доларів, а Altera - приблизно на 120 мільйонів доларів. Ці компоненти використовуються в системах навігації крилатих ракет Х-101, а також в ракетах "Іскандер", "Калібр" та дронах "Ланцет".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube