У розпочатій рф війні ворог не соромиться використовувати найрізноманітніші методи інформаційних атак
У воєнний час варто знати, як відрізнити правду від ворожого вимислу та не піддатись на провокації.
Кібербезпека не менш важлива, ніж правила поведінки під час обстрілу. Правильні провокації та фейки можуть посіяти паніку, знизити моральний дух або взагалі нашкодити психічному здоров'ю людини.
Пропонуємо поглянути на 5 схем пропаганди та обману населення в мережі та варіанти протидії їм. Будьте пильні в інтернеті!
Зараз новини ллються рікою, і практично щохвилини у стрічці українців з'являються нові дані з бойового та політичного фронту. Цим користується ворог, намагаючись підсунути вам чергові фейки.
Як протистояти? Довіряйте лише перевіреним та офіційним джерелам інформації. Від підозрілих каналів краще одразу відписатися. Також не забувайте, що всі зараз як на голках, тому навіть офіційні особи та відомства можуть помилятися у деяких твердженнях. Яскравим прикладом є повідомлення мера Києва про руйнування ТЕЦ-6 на Троєщині, яке пізніше спростували. Найкраще чекати підтвердження від кількох джерел.
Це вже складніша форма обману, оскільки йдеться про підробку відеозаписів. На ньому ви можете побачити відому особу і почути, як вона робить заяву звичним голосом, але насправді вас можуть обманювати. Наприклад, Центр протидії дезінформації вже попереджав, що росіяни готують діпфейк із Володимиром Зеленським, який заявлятиме про нібито капітуляцію України.
Як протистояти? Вдивляйтесь у зображення. Якщо у вас виникли підозри щодо достовірності відео, слідкуйте за особою на запису. У певні моменти воно просто «пливе», оскільки технологія все ж таки недосконала. Також вона не може ідеально передати зовнішній вигляд потрібного спікера, тому можуть бути якісь природні несхожості з оригіналом, наприклад, відтінок шкіри. Також найкраще вірте лише записам, випущеним офіційними каналами та сторінками. Ну і пам'ятайте, що будь-яке повідомлення про те, що Україна здається буде фейком, тому що ми ніколи не погодимося на умови ворога і не програємо йому!
У мережі ви вже можете знайти чимало сайтів-копій наших офіційних структур. Також це можуть бути й сторінки у соціальних мережах. Наприклад, підробляти можуть сайти чи акаунти Верховної Ради України чи СБУ.
Як протистояти? Якщо мова про соціальні мережі, то тут все просто – реальні облікові записи пройшли верифікацію (галочка біля назви). Також зверніть увагу на кількість підписників – у фейків їх не дуже багато. Публікацій також швидше за все буде небагато.
Якщо йдеться про сайти, то тут теж є свої нюанси. Наприклад, біля перевірених сайтів на адресному рядку буде знак замку. Це означає, що ресурс пройшов перевірку та отримала сертифікат безпеки. Також варто звернути увагу і на саму адресу сайту – чи немає там зайвої літери або символу. Крім того, ви можете скористатися сервісом Whois для перевірки дати створення ресурсу, кому він належить та інше.
Фішинг і раніше використовували шахраї для крадіжки. Це можуть бути повідомлення з посиланнями, документами або навіть картинками, на які не варто натискати. Приходити вони можуть на електронні пошти або навіть особисті повідомлення в соцмережах. Останнім часом популярним у шахраїв стало підроблення посилань на петиції, наприклад, зі зверненням про закриття неба над Україною до НАТО.
Як протистояти? Найголовніше – не відкривайте посилання та повідомлення від невідомих осіб. Якщо навіть повідомлення надіслали вам зі знайомого облікового запису, але виглядає воно підозріло, краще зв'язатися з його власником та уточнити, чи не зламали його.
Якщо мова йде про сайти з петиціями, то посилання не повинно бути занадто довгим, або навпаки, скороченим через спеціальні сервіси. Також уважно читайте адресний рядок надісланого посилання – якщо хоч одна літера не сходиться із реальним сайтом – у жодному разі не натискайте на нього.
Також запам'ятайте, що офіційні установи, включаючи банки, не будуть дзвонити або писати вам і просити для отримання інформації вказати пароль, особисті дані або інформацію про банківські картки та рахунки.
Ворог може непомітно для вас зламати ваш обліковий запис і використовувати його для ведення інформаційної війни. Такі випадки вже фіксувалися від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Як протистояти? Ви можете перевірити, чи не використовують ваш обліковий запис вороги. Для цього можна зайти в налаштування та подивитися, з якого регіону підключено ваш пристрій. Якщо раптом з якоїсь причини там виявиться не ваше місто, а, наприклад, якесь місто Росії – то справа погана. У такому випадку потрібно терміново звернутися у підтримку, а також скинути в налаштуваннях всі підключення до облікового запису.
Щоб знизити ризик злому, варто увімкнути двофакторну автентифікацію. Це стосується не лише Telegram, а й усіх соцмереж та сайтів, де є така функція.
Дослідження: OLX.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.