Хто відновить зруйновані будинки Харкова, Маріуполя, Бучі та інших міст після перемоги

Читать на русском

Хто відновить зруйновані будинки Харкова, Маріуполя, Бучі та інших міст після перемоги

Читать на русском
Хто відновить зруйновані будинки Харкова, Маріуполя, Бучі та інших міст після перемоги

Хто відновить зруйновані будинки Харкова, Маріуполя, Бучі та інших міст після перемоги

Понад 3500 об'єктів інфраструктури зруйнували російські окупанти від початку повномасштабного вторгнення в Україну. Житлові комплекси, приватні будинки, аеропорти, залізничні колії, мости, університети, офісні приміщення і навіть дитячі садки та школи відчули на собі чобіт руського миру, який прийшов нас «рятувати».

Інформатор розбирався, як довго Україна буде відбудовувати інфраструктуру і які країни готові взяти участь у цьому питанні фінансово

Відновлення після «порятунку»

Кремль мріє відправити нас в економічну прірву і щиро вірить, що Україна не знайде кошти та можливості для того, щоб відновити понівечену інфраструктуру, тому з великою агресією знищує цегла за цеглою. Але паралельно з цими безчинствами росії гроші в Україну течуть рікою з усіх куточків світу. Допомога фінансова, гуманітарна та… добрим словом. І головне, що міжнародні партнери обіцяють, що після закінчення війни, яка неодмінно завершиться перемогою України, простягнуть руку допомоги та підставлять плече, щоб якнайшвидше відбудувати нашу країну.

На думку економічного експерта Андрія Новака, на Україну у повоєнний час чекає справжній економічний бум, якого не було за весь період незалежності.

 

Хто відновить зруйновані будинки Харкова, Маріуполя, Бучі та інших міст після перемоги 1

«Безперечно, Україна стане центром економічної уваги. По-перше, ми отримаємо величезні гроші від заморожених у всьому світі російських активів. Я думаю, що це сумарно складе щонайменше 500 млрд доларів. По-друге, майже всі країни, що нас підтримують, анонсували і надалі надання масштабної фінансової допомоги на відновлення України після неймовірних звірячих руйнувань російськими окупантами», – зазначає економічний експерт Андрій Новак.

Сполучені Штати Америки готові максимально допомагати у процесі відновлення української інфраструктури після війни та деокупації територій. За аналогією до минулого століття європейські лідери вже почали озвучувати ідеї щодо відновлення української економіки та інфраструктури – так званий «український план Маршалла».

План Маршалла – це феноменальне поновлення Європи після Другої світової війни. Тоді американці не лише закачали в союзників десятки мільярдів доларів, але й допомогли з технологіями, виробництвом та відкрили нові ринки. Як результат: за лічені роки Європа повстала з попелу.

І після завершення війни наша держава перетвориться на сучасну європейську країну, з новими житловими комплексами, університетами та офісами, збудованими за останніми технологіями, запевняють експерти. Слід зазначити, що левову частину житлового фонду України було збудовано ще за часів Радянського союзу. Тому замість старих «хрущовок» або «сталинок», що теж нерідко асоціюються з «руським миром», виростуть нові висотки, які стануть неабиякою прикрасою міст.

«За сучасними технологіями житлові багатоквартирні будинки, навіть досить високі, до 30 поверхів, будують зараз до року. Автомобільні, залізні дороги, мости – від півроку до півтора року. Але в повоєнних умовах в Україні залізниця ремонтуватиметься у стислий термін. Протягом великого будівництва автодороги будуть відбудовуватись у десятки разів більшими масштабами», – каже Андрій Новак.

Маріуполь, Суми, Ірпінь, Буча, Гостомель, Харків та інші… 

У коментарі Інформатору архітектор Віктор Гліба зазначив, що питання оновлення міст слід розділити на кілька етапів. Насамперед — кошти направити на критично зруйновану інфраструктуру та зруйновані житлові будинки людей, які змогли вижити у цьому пеклі. Тому держава має подбати про кров саме для тих, хто втратив його.

 

Хто відновить зруйновані будинки Харкова, Маріуполя, Бучі та інших міст після перемоги 2

Проте експерти кажуть, що власники старої нерухомості можуть мати проблеми.

«Найбільша загроза першого рівня у питаннях відновлення України, майнових питаннях – захист серверів земельного кадастру. І буде велика катастрофа для приватної інфраструктури, якщо цей сервер виявиться знищеним. І як завтра відбудовувати житло, якщо людина вибігла з палаючого будинку в одних трусах? Немає документів, нічого нема. Оце проблема номер один», – каже архітектор Віктор Глеба.

Як відомо, сервери земельного кадастру повноцінно почали працювати лише з 2013 року, відповідно до цього часу вся документація оформлялася у паперовому вигляді. Є ймовірність, що ті українці, у яких свідоцтва на право власності на нерухомість до 2013 року не вціліли після навали російського ярма, виникнуть проблеми.

Водночас, економічний експерт Андрій Новак переконаний, що відновлення зруйнованих житлових будинків в Україні відбуватиметься досить високими темпами.

 

Хто відновить зруйновані будинки Харкова, Маріуполя, Бучі та інших міст після перемоги 3

«Ті міста, які майже зруйновані вщент, потрібно повністю зачищати і фактично відбудовувати наново. Термін залежить від характеру об'єктів: житлова інфраструктура відновлюватиметься найшвидше, тому що це необхідність надати житло тим, хто його втратив. Електро-, газові мережі, дороги, залізниці, зруйновані мости – все це також відбудовуватиметься насамперед. Трохи пізніше – аеропорти, морські та річкові порти», – зазначає Андрій Новак.

Тим часом Кабмін розпочав роботу над створенням чотирьох фондів, кошти яких підуть на відновлення України. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Перший – Фонд відновлення зруйнованого майна та інфраструктури.

 

Хто відновить зруйновані будинки Харкова, Маріуполя, Бучі та інших міст після перемоги 4

«Ми відновимо все, що зруйнували російські окупанти. Кожен будинок, кожну квартиру, кожну школу, кожен дитячий садок і лікарню, кожен міст та дорогу», – заявив прем'єр.

Другий – Фонд оновлення та трансформації економіки. Третій – стосуватиметься обслуговування та погашення боргу. Четвертий – направлять на підтримку постраждалого бізнесу.

До розробки плану відродження нашої держави вже готові долучитися і високопрофесійні архітектори, каже Віктор Гліба. Він зазначає, що на прикладі Чернігова та Ірпеня фахівці готові розробити алгоритм моделювання процесів та механізмів відновлення великих та малих міст України як майна, так і критичної інфраструктури.

«Ми пропонуємо створити абсолютно нове міністерство під назвою – міністерство відновлення  або міністерство відродження. Але відродження – це не відновлення. Відновити можна до колишнього стану, а відродити — з глибин», – каже Гліба. 

Проте на сьогоднішній день досить складно підрахувати, скільки грошей та часу на все це знадобиться, адже боротьба за Україну триває. І один день війни, зазначають фахівці, — це один рік розмінування, який має передувати відновленню понівечених міст.

Раніше Інформатор писав про економічний крах Росії: експерти називають дату дефолту країни-агресора

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.