Один із найвідоміших людей у світі криптовалют колишній мультимільярдер Бенкман-Фрід був заарештований у своєму маєтку в Багамських островах на вимогу Сполучених Штатів.
Його біржа FTX збанкрутувала й через це мільйон людей втратили свої кошти. Правоохоронні органи США вважають що винним у цьому є Бенкман-Фрід. Арешт цієї ключової постаті для світу криптовалют означає вагомі зрушення в індустрії.
Сем Бенкман-Фрід, засновник і генеральний директор збанкрутілої криптовалютної біржі FTX, був заарештований у понеділок 12 листопада на Багамських островах після того, як прокуратура США висунула проти нього обвинувачення. Діяльність мультимільярдера перебувала під прискіпливим оком правоохоронців із листопада, після того, як FTX оголосила про банкрутство не змігши видати клієнтам їхні кошти, пише Washington Post.
Хоча Багами відомі як офшорна зона і прихисток для тих, хто має проблеми із законом, між цією державою та США існує угода про екстрадицію злочинців, тому нема сумніву, що Бенкман-Фрід постане перед американськими суддями. Його звинувачують у порушенні законодавства про цінні папери.
Через банкрутство компанії понад один мільйон людей із різних куточків світу втратили свої заощадження. Бенкман-Фрід визнає помилки, які він допустив керуючи фондом, але заперечує злочинні наміри.
Виконавчий директор, призначений вести справи FTX доки триває розслідування, Джон Рей, сказав, що аналіз стану справ компанії показав «грубу безгосподарність, надмірний вплив» і «провали внутрішнього контролю». На рахунках компанії залишилося близько 560 мільйонів доларів і ще 740 мільйонів доларів у криптовалютах. Перед тим, як FTX збанкрутувала її зобов’язання перед клієнтами перевищували 9 мільярдів доларів, пише Bloomberg.
Бенкман-Фрід був своєрідною зіркою світу криптовалют. Йому тридцять років. Народився в Стенфорді (США) у родині професорів права. Навчався в Массачусетському технологічному університеті за спеціальністю фізика й математика. Почав працювати в інвестиційному бізнесі в приватній фірмі.
Спочатку він не цікавився криптовалютами. Однак, після появи Біткойна він виявив, що його можна продати в Японії з націнкою у 30%. Це підштовхнуло його діяти в цьому напрямку.
У 2017 Бенкман-Фрід заснував Alameda Research — компанію з торгівлі криптовалютами, після чого розпочався його стрімкий злет. Пізніше він заснував майданчик для торгівлі криптовалютами — FTX. До банкрутства це була одна з найбільших платформ у світі. За даними Forbes, на вершині свого розквіту імперія Бенкмана-Фріда володіла капіталом, який оцінювався у 26 мільярдів доларів. Це майже стільки, скільки Україна отримала міжнародної допомоги з початку війни. Щоденний обсяг торгів на біржі FTX становив у середньому 10 мільярдів доларів.
У свої 29 Сем посів 32-е місце в списку мільярдерів Forbes за 2021 рік зі статком у 22,3 мільярда доларів США. Однак, коли в середині 2022 року ціни на криптовалюту впали, його власний капітал скоротився приблизно до 8 мільярдів доларів. А після банкрутства FTX, у нього на рахунках залишилося 100 тисяч доларів, принаймні, так він заявляв.
Починаючи з 2022 року ринок криптовалют був у занепаді. Інвестори поступово продавали свої криптоактиви й переводили їх у традиційні валюти чи цінні папери. Стрибки курсу Bitcoin, який втрачав навіть 20 % вартості за ніч, гарно ілюструють настрої на ринку.
Сірником у діжці пороху стало журналістське розслідування, яке вийшло 2 листопада в провідному медіа про крипторинок Сoindesk. Як з’ясували журналісти, майже половина капіталу фірми Бенкмана-Фріда Alameda Research складала криптовалюта його ж біржі FTX. З 14,6 млрд дол активів Alameda Research 5.82 млрд у доларовому еквіваленті припадало саме на цю криптовалюту. Іншими словами, гарантією повернення коштів вкладників була валюта FTX, тісно пов’язаної з Alameda Research, яку вона сама ж і випускала.
«Це захоплююче бачити, що більша частина чистого капіталу в бізнесі Alameda — це фактично власний централізований і надрукований із повітря токен FTX», — прокоментував ситуацію Корі Кліппстен, генеральний директор інвестиційної платформи Swan Bitcoin
Це підштовхнуло клієнтів вимагати від криптобіржі вивести їхні кошти. З такою кількістю одночасних запитів FTX не зміг впоратися і зрештою оголосила про банкрутство.
Згодом виявилося, що з FTX вивели 600 мільйонів доларів напередодні оголошення банкрутства, а також зник 1 млрд дол клієнтських коштів. Як писала агенція Reuters, Сем переказав 10 мільярдів доларів компанії Alameda Research і значна частина цієї суми — від одного до двох мільярдів доларів — зникла.
Загалом крах FTX ще більше підживлює недовіру інвесторів до ринку криптовалют, яка й так похитнулася, пише Bloomberg. Інвестиційні фонди розглядали криптоактиви, як забезпечену від потрясінь «гавань» через їхній мінімальний звязок із традиційною економікою. Виявилося, що це не так і для багатьох це стало шоком.
Багато в чому попит на криптовалюту тримався тому, що інвестори брали позики та вкладали їх у криптовалюти, для застави часто використовували інші криптовалюти. Деякі криптоплатформи є варіантом фінансових пірамід, які залучають клієнтів надзвичайно високими відсотками прибутку. І хоча перші з них дійсно отримують надприбутки, зрештою хтось банкрутує.
Навіть такі респектабельні й перевірені криптобізнеси, як FTX можуть мати приховані вади. Усе це може на якийсь час загальмувати інвестиції в криптовалюти. Хоча навряд чи назавжди.
Багато з тих, хто вклав свої кошти в криптовалюти заявляють про потребу державного регулювання, інші навпаки, вважають що потрібна децентралізація, а всьому виною був централізований контроль FTX над власною криптовалютою.
Нагадуємо, що Український криптофонд зібрав уже 60 млн доларів для допомоги армії. Ми також писали про те, що Facebook оголосив про рішення розміщувати рекламу більшості криптовалютних компаній на своїх сервісах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.