Хто насамперед отримає компенсацію за зруйноване окупантами житло

Читать на русском

Будинки тисяч сімей пошкоджені та потребують відновлення

Читать на русском
Хто насамперед отримає компенсацію за зруйноване окупантами житло

Будинки тисяч сімей пошкоджені та потребують відновлення

Масштаби руйнувань, отриманих через війну в Україні, яку розв'язав «братський російський народ», є катастрофічними. Будинки тисяч сімей пошкоджені і потребують відновлення, деякі люди взагалі опинилися без даху над головою і без засобів для існування.

Інформатор розбирався, із чим доведеться зіткнутися українцям при отриманні компенсації за зруйноване житло, а також кому першому повернуть загублені через окупантів квадратні метри. 

Хто першим отримає житло

За ​​попередніми даними, рашисти знищили в Україні близько 6 800 житлових будинків, і ця кількість, на жаль, зростає щогодини. Тому через військову агресію нагальним стало питання щодо відновлення житла, причому не окремих будинків, а цілих міст та містечок, адже в тих районах, де точилися активні бойові дії, колись комфортне житло мирних українців за лічені дні перетворилося на руїни, а його власники стали безпритульними.

 

Хто насамперед отримає компенсацію за зруйноване окупантами житло 1

І поки евакуйовані мешкають у тимчасово облаштованих для них притулках або у небайдужих людей, держава думає над тим, як швидше вирішити питання подальшої долі постраждалих, щоб вони змогли повернутися до нормальних умов життя.

Народні депутати вже напрацювали документ про компенсацію громадянам України за втрачену нерухомість внаслідок бойових дій. Тому згідно із законопроектом №7198, вже зареєстрованим у парламенті, ті українці, які втратили житло під час війни, матимуть право на аналогічне. За бажанням можна вибрати ще й населений пункт, і забудовника… І житло також дозволяється придбати й за більш високу вартість, тільки сплатити різницю потрібно буде самостійно.

Обмеження, згідно із законопроектом, лише у квадратних метрах – держава сплатить не більше чим за 150. Звучить досить оптимістично та обнадійливо.

У Кабміні заявили, що насамперед отримає бажане житло пріоритетна категорія населення, а це багатодітні сім'ї, особи з інвалідністю І та ІІ групи, учасники бойових дій та особи, які отримали інвалідність внаслідок війни. Кількість таких громадян після війни може збільшитися вчетверо і сягатиме близько 5 млн осіб.

Щодо решти, парламентарі поки що думають і вносять поправки до закону. Водночас економічні, фінансові та військові експерти в один голос стверджують, що компенсувати втрачене житло українцям сьогодні нереально, оскільки уся економіка поглинута війною.

Коли можна розраховувати на житло

Військовий експерт Олег Жданов зазначає, що поки  бойові дії в Україні не закінчаться, жодних питань відновлення квартир вирішуватись не будуть.

Проте до цього Україна повернеться після перемоги, тому фахівець переконаний, що справедливим буде паралельне відновлення житла і для військових, і для цивільних.

 

Хто насамперед отримає компенсацію за зруйноване окупантами житло 2

«Це має здійснюватися одночасно у лавах загальнонаціонального оновлення країни. Тобто, якщо у місті є пункт постійної дислокації військової частини, відбудовуватись має і військове містечко, і паркова зона, і житлово-казармений фонд, і цивільні об'єкти», - каже військовий експерт Олег Жданов.

За фактом таких масштабних руйнувань світ не бачив навіть під час другої світової. Тільки на Київщині зруйновано майже 4 000 житлових багатоквартирних будинків, у Харкові - 2 000. У тимчасово окупованих Донецькій та Луганській областях ворог зрівняв із землею цілі міста. Тому йдеться про будівництво не якихось окремих будинків, а цілих мікрорайонів, а то й районів загалом.

Економічний експерт Олексій Дорошенко наголошує, що на сьогоднішні розглядається кілька варіантів забезпечення житлом потерпілих від путінської орди українців. Наразі в країні понад 100 тисяч квартир, які були зведені різними забудовниками ще до початку війни, але не були продані. Середня площа такої нерухомості становить 70 кв.

Тобто, всі ці квартири можуть бути куплені державою, щоб забезпечити потреби тимчасово переміщених осіб.

 

Хто насамперед отримає компенсацію за зруйноване окупантами житло 3

«Для тих осіб, які мали у власності приватне житло, яке внаслідок військових дій було пошкоджене або зруйноване, розглядається інший варіант – швидке монтування модульних будиночків. Причому на одній ділянці можуть будуватися одразу кілька таких будиночків», - зазначає Олексій Дорошенко.

Але поставити «коробку» багатоповерхівки, зазначає експерт, — це одне, що в рази дорожче коштують комунікації: каналізація, водовідведення, електроенергія, газ, а вони, зазвичай, у тих містах, де активно йшли бойові дії, зруйновані.

«Тому у тих місцях, де є вільні гектари, а інфраструктури немає, навряд чи щось будуватимуть. Такі квартири коштуватимуть дуже дорого, а держава не зможе їх потягнути, — наголошує Дорошенко.

Щодо фінансування, зазначає фахівець, то всі розуміють, що державний бюджет не наповнюється за рахунок надходжень з податків. Вони скоротилися у рази, бо 50% підприємств в Україні не працюють. Тож розраховувати доводиться лише на різний план міжнародної підтримки.

Які вимоги до забудовників у держави

Щоб забудовник мав право брати участь у програмі відновлення зруйнованого житла (щоправда, офіційної такої програми ще не існує, проте над її впровадженням активно працюють), держава виставляє попередню умову: квартира має бути з ремонтом. А ні для кого не секрет, що всі новобудови здаються без оздоблення.

Крім цього, серед вимог є ще й обов'язкове меблювання.

 

Хто насамперед отримає компенсацію за зруйноване окупантами житло 4

«Але питання у тому, що таке меблювання? За мінімальним зразком – це спальне ліжко на дві особи, шафа, стіл. Але якщо квартира двокімнатна або трикімнатна, то в кожній кімнаті має бути ліжко або щось інше. Тому зараз ці питання обговорюються Мінрегіонбудом. Але зараз ми живемо в інших реаліях, не в тих, що до війни, і питання квартир як для військових, так і для цивільних буде неактуальним аж до завершення бойових дій в Україні. Перед державою зараз стоять інші виклики», – зазначає Сергій Фурса

. Експерт каже, що зараз важко сказати, яким чином нерухомість відновлюватиметься, але, очевидно, що будуть впроваджені державні програми, використовуватиметься «план Маршалла» щодо відновлення України. Тобто сьогодні достеменно ніхто не знає, як це буде організовано.

Щодо вартості на житло, то вона порівняно з довоєнним періодом знизиться.

«Оскільки ВВП впаде щонайменше на 30%, ціна на нерухомість не може не впасти. Проте ситуація буде дуже фрагментована. Наприклад, у Львові падіння цін можна взагалі не помітити, у Києві напевно впаде помірно, однак у Харкові зниження цін буде дуже суттєвим», - каже Сергій Фурса. 

Звичайно, українці, які залишилися без даху над головою, сподіваються на швидку допомогу від держави. Але війна залишила відбиток на всіх галузях економіки, включаючи і будівельний сектор.

Виробники будматеріалів зіткнулися з низкою проблем: крім того, що частина робітників знаходиться в лавах ЗСУ або тероборони, багато підприємств опинилися на межі банкрутства, оскільки немає замовлень та фінансування.

З'явилися проблеми із постачанням сировини та логістики, тому незабаром в Україні може виникнути дефіцит деяких будматеріалів через перебої у виробництві. Крім цього, необхідно врахувати, що велику кількість українських підприємств захоплено окупантами, а обладнання вивезене, деякі виробництва зовсім знищені.

Незабаром Україна вимагатиме великої кількості імпортних товарів, які знадобляться на забудовах одразу після війни, наприклад, віконного скла, утеплювача, гіпсокартону. Наші виробничі потужності просто не проектувалися під такий величезний попит.

Тому Кабінет Міністрів України вже розробив спрощену процедуру ввезення будматеріалів, якими планують відновлювати зруйновану внаслідок вторгнення росії інфраструктуру.

У свою чергу, Архітектурна Палата України створила робочу групу, яка розробляє стандарти для будівництва житла, напрацьовує рекомендації, за якими можна реалізувати це швидко, якісно, ​​недорого, але відповідно до сучасних вимог.

А поки що постраждалим українцям нічого не залишається, як зареєструватися в «Дії» та зняти всі злочини, які вчинили російські варвари у їхніх будинках, на відео. І чекати на перемогу. А вона не за горами.

Раніше Інформатор писав, понад $600 млрд збитків: скільки років доведеться відновлювати Україну

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.