Майбутніх державних посадовців та правоохоронців скоро вчитимуть як не потрібно чинити на кейсах набушників. Матеріалу з корупційними, секс посадовими та іншими скандалами навколо представників НАБУ за трохи більше 10 років існування Бюро назбиралося більше, ніж достатньо. Окрім того, регулярно з’являються історії про нових та вже відомих «героїв».
Окремо слід відзначити керівництво НАБУ, яке всіляко робить вигляд, що нічого не відбувається. Випадки реагування настільки поодинокі, що їх навіть винятком з правила не назвеш. Так – статистична похибка. Навіть коли масштаб скоєного зашкалює та інформація пролазить в усі щілини. І зі свого боку вони мають рацію: якщо звільнити усіх детективів, яких зловили на порушеннях чи злочинах, у НАБУ не буде кому працювати.
Так, наприклад, після чисельних публікацій у ЗМІ минулого тижня нарешті з’явилося повідомлення, що з НАБУ звільнили детектива Станіслава Бравермана. Звільнили, бо мав статеві стосунки зі свідком і через це завалив справи про корупцію на мільярди. Не менш гучною є справа набушника Романа Нєдова, яка продовжує обростати новими подробицями. За рівнем критичності – Нєдов має піти наступним за Браверманом, інакше звільняти доведеться вже керівництво НАБУ: вони – або в темі, або в долі.
Нещодавно суд затвердив угоду про визнання винуватості з одеським бізнесменом Кауфманом. Йому і співучасникам дозволили заплатити близько 1 млрд грн офіційних штрафів. Натомість дали можливість уникнути тюрми.
Навіть антикорупціонер Ніколов (з тих, хто завжди захищає Бюро) назвав цю історію «феноменальний приклад чи то корупції, чи то рукожопія в НАБУ і покривательства з боку начальства». За його словами, факап по поганій справі «Аеропорт» призвів до необхідності злити і хорошу справу «Бекофіс». І все це – через детектива Станіслава Бравермана.
В 2022 році Браверман вступив в інтимні стосунки з Ольгою Гусовською, яка намагалась отримати 80 млн доларів з Кауфмана. Згодом детектив відкриває справу «Аеропорт», де підозрюваним проходить Кауфман, а свідком стає Гусовська.
Про це дізнались адвокати Кауфмана, які захищали його в іншій справі. І ця справа теж пішла «паровозом» у підозрі щодо нечистоплотності НАБУ. У підсумку, довелося йти на компроміс та дозволити врятувати від тюрми Кауфмана. А про масштаби проблеми свідчить сума «відкупних» – понад 1 млрд грн. Отак, сьогодні ти «браверманиш» свідка, а завтра – зливаєш справу.
Коли це все виплило назовні, директор НАБУ Семен Кривонос за результатами дисциплінарного провадження був вимушений звільнити детектива Головного підрозділу детективів Станіслава Бравермана. Тобто тоді, коли вже потекло з усіх дір. А всього потрібно було лише звільнити Бравермана одразу, як стало відомо про його «неформальні» стосунки зі свідком. І справи б мали б шанси врятувати, і забруднилися б менше.
Інша справа від якої «пригорає» не менше, ніж від Браверманових сексуальних подвигів – кейс заступника керівника підрозділу НАБУ Романа Нєдова. Ми вже писали про його операції з елітною нерухомістю, записаною на матір дружини, та дорогою автівкою, що належить безпосередньо дружині.
Так, родина скромного детектива НАБУ почала фантастично збагачуватись, як тільки він отримав в роботу «потенційно прибуткові» кримінальні справи. Спочатку Нєдов оформив на тещу квартиру в елітному ЖК «Шервуд» в Києві поруч з НАБУ, але щоб занизити її вартість, зробив ремонт зі зменшенням у документах площі житла. Після ремонту теща подарувала квартиру своїй доньці – дружині Нєдова. Як наслідок, апартаменти набушника фігурували в його декларації з ціною $37 тис., тоді як подібні квартири в цьому ЖК коштували на той момент від 100 тис. дол. без ремонту й від 200 тис. дол. з ремонтом. За оцінками експертів, на сьогодні квартира Нєдових коштує до 490 тис. доларів.
Потім на тещу Нєдов придбав ще одну квартиру – на Повітрофлотському проспекті (зараз – проспект Повітряних Сил). У 2021 році ця квартира, вже звично, була подарована дочці. У декларації зазначена її ціна на момент дарування – 1 080 000 грн (близько 38 700 дол.). Пошук засвідчив, що ціна продажу такої квартири – від 76 до 86 тис. дол.
З квітня 2024 року у користуванні родини Нєдова перебуває VOLKSWAGEN TIGUAN. Оформлений на дружину – Лію. Вартість, згідно з декларацією, 763 620 грн (близько 19 300 дол.). Проте пошук свідчить, що цей автомобіль був пригнаний зі Швейцарії у 2023 році та виставлений на Авторіа за 1 311 110 грн (31 555 дол.)
Таким чином, загальна вартість майна, системно прихована Нєдовим шляхом маніпуляцій, становила не одну сотню тисяч доларів!
Чи могли якимось чином родичі допомогти у купівлі нерухомості та автівки? Оцінивши навіть максимально можливі доходи за місцями роботи батьків – їхній сукупний об’єм не міг би дозволити і частину придбань, що є в користуванні Нєдова.
Разом з тим, батько дружини Сьянов, не маючи ніяких значних офіційних доходів регулярно дарував донці подарунки в грошовій формі. В мільйонах гривень. Це Нєдов вказував в деклараціях. Ну воно і зрозуміло – треба ж було легалізувати якось «доходи». А хто ж питатиме батька набушника, звідки він взяв кошти на ті подарунки?
Разом з тим, Віктор Сьянов у 2008 році продав частину свого будинку у Дніпрі за 4 850 853 грн (960 565 дол. на момент укладання угоди). Проте після цього побудував будинок на три родини, який оцінюється у понад 4 млн грн. (Насправді, вартість будинку може бути більшою, враховуючи сімейну звичку занижувати вартість нерухомості.) Тому формально майже всі гроші, отримані за продану раніше частину будинку, він витратив. Тут неможливо щось приписати.
Таким чином, за нашими даними, офіційних доходів родичів було недостатньо, щоб закрити «діру» у бюджеті Романа Нєдова.
Після попередньої публікації ми отримали нові дані, пов’язані з дружиною заступника керівника підрозділу детективів. Протягом останніх років стрімко зріс дохід дружини від «підприємницької діяльності» – стоматології. За даними наших джерел, до 2020 рр. Лія Нєдова скромно працювала найманим працівником в лікарнях і клініках та заробляла скромні 30-40 тисяч гривень на рік. І от у 2021 р., коли Нєдов вже остаточно освоївся у НАБУ, зареєструвалась як ФОП. І, що називається, «поперла карта»: у 2021–2024 рр. (здебільшого «воєнні» роки) вона «заробила» одразу понад 7 млн. грн (майже 200 тис. дол.). Тобто доходи раптово зросли в десятки разів (!) за рік, порівнюючи з попередніми роками!
При цьому для відкриття приватного стоматологічного бізнесу потрібні окрім знань ще суттєві вкладення в дороговартісне обладнання. Що цікаво, на робочій Інстаграм сторінці дружини остання публікація зроблена 12.04.2023 року. Тобто активність – мінімальна, а високі доходи – регулярні.
Отже, вже місяць, як в мережі з’явилась інформація про можливі незаконні статки Романа Нєдова. Але від керівництва НАБУ жодної реакції поки немає. Чекають, коли «вибухне» черговий гучний скандал на мільярд?
Тим часом НАЗК теж не квапиться з перевіркою. Наразі ми отримали лише відписку з обіцянкою продовжити розбиратися, але із завершенням невідомо коли. Віримо, що таки перевірять?
Ситуація схожа на іншу історію, коли НАЗК відмовилося відповісти, чи перевіряли керівника одного з підрозділів НАБУ Михайла Романюка. В нього, як відомо, є віп автівки і елітна нерухомість, записана на родичів, які живуть в інших містах та теж не мають достатніх офіційних доходів, щоб їх придбати. Тоді Агенство так само застосувало формальний підхід, наполягаючи, що в межах закону «Про доступ до публічної інформації» підстав для відповіді немає.
З огляду на нашу інформацію, юридичною мовою у деклараціях заступника керівника підрозділу детективів НАБУ Романа Нєдова за 2017-2018, 2020-2021 та 2024 роки спостерігається можлива легалізація неправомірної вигоди шляхом придбання об’єктів нерухомості та авто через батьків дружини з подальшим оформленням на дружину через договори дарування. Тобто НАЗК має перевірити декларації Романа Нєдова за ці роки та ініціювати експертизу вартості нерухомості і автівки, а не займатися відписками та чіплятися до наших формулювань у запиті.
А от керівництву НАБУ вже потрібно задуматися, чи варто тягнути із Нєдовим до гучного скандалу вже зі справами його підрозділу. Підстав для внутрішнього розслідування можливих фактів незаконного збагачення і швидкого реагування більш ніж достатньо. Якщо, звичайно, бачити те, що у тебе під ногами. А не вдавати із себе сліпого та глухого.
* * *
Це лише дві справи з десятків зловживань та підозр у скоєні злочинів у НАБУ, інформація про які несеться з усіх боків. Якщо копнути глибше, то виявиться, що за одним звільненим з НАБУ за проступки ховаються десятки злісних порушників (і це за штату в декілька сотень детективів!), на незаконні дії яких не реагує ані керівництво Бюро, ані НАЗК, ані ДБР, ані прокуратура.
Зрозуміло, що суспільство така логіка не влаштовує, бо структура, яка за 10 років настільки прогнила, – це точно не те, на що воно розраховувало, формуючи антикорблок. Кожна наступна історія тільки підтверджує тезу, яку постійно озвучують експерти: НАБУ та інші «антикорапшн» структури потрібно розформувати та починати будувати з «чистого» аркуша. Інакше і красти далі будуть, і заробітчан-«борців» з корупцією ставатиме все більше.
Антикорблок має бути реформований (с)