Грошове дерево (товстянка): посадка й догляд

Ця квітка приносить у будинок умиротворення та гармонію

Грошове дерево
Батьківщиною товстянки вважалася західна частина Південної Африки

Грошове дерево (товстянка, крассула) – чудова рослина, відома завдяки містичній властивості притягувати гроші та покращувати фінансовий стан власника. Ця квітка приносить у будинок умиротворення та гармонію, створюючи позитивну атмосферу. Про те, як посадити й виростити, а також як правильно обрізати грошове дерево – читайте у статті. 

Походження грошового дерева

Довгий час батьківщиною товстянки вважалася західна частина Південної Африки. Саме тут сукулент найбільш поширений. Але гіпотези вчених стосовно батьківщини рослини й досі розходяться.

Пізніше ботаніки з'ясували, що кілька видів крассули родом з острова Мадагаскар. Але рослина, що називається грошовим деревом і полюбилася квітникарям всього світу, походить саме з Південної Африки. Звідси вона поступово перекочувала до інших місць: спочатку з'явилася у Північній Америці, потім – в Азії й т.д.

На звання батьківщини товстянки також претендують:

  • Близький Схід. Легенди свідчать, що саме в Аравійській пустелі вперше виникли круглі монети, на яке схоже листя рослини.
  • Китай. Квітка отримала «грошову» назву за часів династії Хань.Тоді з'явилися перші легенди про Древо, що робить людей багатими. «Китайський слід» підтверджують копії рослини з бронзи та фаянсу. Щоправда, круглі монети на той час у країні були не в ходу.

Для виживання у посушливих умовах товстянка під час дощів запасається рідиною, яка накопичується в товстих листочках. Рослина налічує безліч видів, про які й поговоримо далі.

Квітка отримала «грошову» назву за часів династії Хань.
Квітка отримала «грошову» назву за часів династії Хань.

Різновиди грошового дерева

Майже всі види товстянки невибагливі у догляді, чудово зростають у сухому кліматі, підходять для квартир, оранжерей та будинків. За зовнішнім виглядом та нюансами розвитку їх поділяють на три великі категорії: деревоподібні, колоноподібні та ті, що стеляться. На особливості кожного підвиду безпосередньо вказує його назва.

Деревоподібну товстянку можна перетворити на справжнє велике дерево. До цієї категорії належать наступні сорти:

  • Деревоподібна. Класичний представник сімейства – високе півтораметрове дерево. Рослина вважається декоративною через свій блакитний відтінок на листочках.
  • Овальна. Метрове деревце з великим м'ясистим листям і потужним стовбуром. Колір – глибокий зелений з червоними жилками та окантовкою.
  • Мінор. Садовий сорт з маленьким витонченим листям 1х1,5 см. Рослина вибаглива, повільно росте та обов'язково вимагає якісного дренажу, але при цьому має незвичайний вигляд.
  • Сансет. Яскрава товстянка зі світлими прожилками та червоним обрамленням на зеленому листі. Її краса зберігається тільки за умови надлишку світла. Для збереження рідкісного забарвлення декоративні види розмножуються тільки вегетативно.
  • Портулакова. Особливість цього сорту – повітряне коріння, яке деінде проростає на деревоподібному стовбурі. Це грошове дерево цвіте дрібними рідкісними квітами рожевого відтінку, які з'являються приблизно на дев'ятий рік.
  • Овата. Це класичний кімнатний кущ з деревоподібним стовбуром і круглим м'ясистим листям 3х5 см. Великий плюс – стійкість до тіні. Він не має потреби у постійних сонячних променях. Як цвіте грошове дерево сорту овата? Він підходить для вирощування у теплиці, може вкриватися дрібними рожевими квітами. 
  • Гобіт і Ґолум. Цікаві сорти, виведені селекціонерами та названі на честь персонажів роману «Володар перснів». Це мініатюрні види товстянки для бонсаю та карликової розсади. Між собою відрізняються листям. У Гобіта вони вивернуті назовні, а у Ґолума – згорнуті.
  • Триколор. Строката товстянка дивовижної краси. Її листя круглої форми, зі світлою смужкою та червоним облямуванням.

Колоноподібні товстянки – прямостійні кущі, які майже не гілкуються. Це переважно мініатюрні та карликові сорти. Вони невибагливі до умов, тому підходять навіть недосвідченим квітникарям.

Розміри та зовнішній вигляд сортів цієї категорії суттєво відрізняються. Ось деякі приклади підвидів, які найчастіше зустрічаються у будинках:

  • Об'єднана. Це гіллястий низький сукулент. На гілках проростають колоноподібні розетки та гладкі круглі листочки сизуватого відтінку. Потрапляючи під прямі сонячні промені, квітка може світлішати. 
  • Продірявлена. За дивною назвою ховається цікавий мініатюрний сорт із ромбоподібним листям у жовті смуги.
  • Скельна. Це рідкісний у своїй категорії високий сорт, який має гіллясті м'ясисті пагони. Блакитне загострене листя природа прикрасила іржавими смугами.

Крассули, що стеляться – трав'яниста родина, яка майже миттєво заповнює вільний простір. До цієї категорії входять такі сорти:

  • Крапкова. Декоративний сорт, відомий незвичайними пагонами, що в'ються, нехарактерними для грошового дерева. Це один із найменших сортів. Особливо цінуються його листя: зелені в цятку, з дрібним ворсом і ліловою зворотною стороною пластини.
  • Плауноподібна. Кімнатна рослина грошове дерево для тих, хто любить витончені та мініатюрні квітки. Середній розмір – близько 20 см. Пагони стеляться і потроху підіймаються. Дрібне листя нагадує плаун, через що товстянка отримала свою назву.
  • Чотиригранна. Від попереднього цей сорт відрізняється формою листя. Вони м'ясисті та шилоподібні, середньої довжини. Рослина добре переносить і тінь, і сонце.

Посадка та розмноження

Вибір горщика для посадки товстянки безпосередньо залежить від того, як виглядатиме ваша рослина. Якщо посадити невелике грошове дерево у вазон, воно витягнеться і буде крихким. Для початку підготуйте невеликий низький горщик (в ідеалі – глиняний) і збільшуйте його у міру зростання рослини. 

Як правильно виростити грошове дерево за допомогою розмноження листочками або пагонами?

Як розмножити товстянку листом:

  1. Зірвати листок із рослини.
  2. Залишити в тіні на чотири години, щоб зріз трохи підсох.
  3. Покласти на землю і злегка втиснути пальцями.

Живцювання можливе двох видів: аналогічно листовому та укоріненням у воді. Гілочку відщипують, дають їй полежати та відразу садять у землю. Для укорінення у воді пагін ставлять у воду і чекають на появу коренів.

Розмноження поділом куща виконується таким чином: доросла квітка виймається з горщика та ділиться на кілька незалежних рослин. Робити це потрібно з особливою акуратністю, щоб стебла сукулента не зламалися. 

Розмножується товстянка і самосівом від опалих листочків. Листок, що впав, легко укорінюється в материнському горщику. Якщо не стежити за рослиною, то згодом вона заросте поростю і матиме негарний вигляд. Тепер ви розумієте, як посадити грошове дерево та розмножити його. Як підібрати ґрунт – розкажемо далі. 

Листок, що впав, легко укорінюється в материнському горщику.
Листок, що впав, легко укорінюється в материнському горщику.

Вимоги до ґрунту

Щоб грошове дерево нормально розвивалося і не хворіло, швидко прижилося і мало імунітет, ґрунт повинен відповідати ряду вимог:

  • хороший дренаж, щоб коренева система вільно дихала й не мала зайвої вологи;
  • помірний вміст органіки, адже грошове дерево – сукулент, який зростає повільно;
  • висока поживність ґрунту, для підтримання якої можна вносити мінеральні добрива;
  • низька кислотність ґрунту на рівні 5,5-6,5 pH (для зниження показника підходить крейда або зола).

Ґрунт для крассули багатокомпонентний з незамінними елементами:

  • Дернова земля – основа субстрату для крассули. Процес отримання такого компонента складний та тривалий. Зрізаний дерен складається пластами, які чергуються з органікою. У такому вигляді він залишається на два роки, після чого отримана суміш просівається та фасується. Дернову землю можна приготувати самостійно. Основа для її створення береться на квітковому лузі чи пасовищі.
  • Листяна земля може робитися не з усіх листків. Підійде листя з липи, ясена та яблуні. Не можна використовувати листя з дерев дуба, каштану, тополі, верби та хвої. До природного матеріалу додається гашене вапно, після чого можна робити компост. Готова речовина виходить пухкою та легкою.
  • Перегній вноситься в ґрунт, але у невеликій кількості. Якісний матеріал буде однорідним та пухким, без сильного запаху. Перегній потрібно замінювати біогумусом та іншими добривами.
  • Пісок має бути річковим. Він відрізняється високою повітро- та водопроникністю.
  • Торф можна вносити в ґрунт, але тільки верховий чи низинний. Щоб розпізнати різновид, потрібно його намочити. Низинний торф одразу стане важким і зіб'ється, верховий – швидко висихатиме. Торф має бути м'яким, однорідним і сипким.
  • Хвойна земля береться у хвойному лісі. До неї необхідно додати пісок та торф у невеликій кількості.

Як формувати грошове дерево в домашніх умовах – розглянемо далі.

Правильний догляд за грошовим деревом

Крассула – невибаглива рослина, що є однією з її головних переваг. Однак якщо ви хочете, щоб ваше грошове дерево росло і цвіло, то гарантуйте правильний долгляд за ним:

  • Регулярний полив відповідно до пори року.
  • Внесення добрив згідно з графіком.
  • Планова пересадка рослин, що розрослися.
  • Формування гарної крони шляхом обрізання зайвих паростків.
  • Профілактика захворювань та появи шкідників.

Потрібно знати! Догляд за товстянкою в домашніх умовах також включає забезпечення рослині відповідного рівня вологості та освітленості, температурного режиму.

Полив грошового дерева

Грамотний догляд за квіткою буде неповноцінним без регулярного поливу. Він має бути помірним. Варто зауважити, що такий сукулент набагато краще переживає посуху, ніж перезволоження.

Як доглядати за вазоном з грошовим деревом, щоб забезпечити правильний полив:

  • Влітку слід зволожувати ґрунт 1 раз на 4 дні.
  • Взимку поливи скорочуються до 1-2 разів на місяць.
  • Квітка потребує поливу, якщо земля просохла на глибину 3-4 см.

Періодично рослині можна влаштовувати теплий душ. Головне, щоб у цей час волога не потрапляла на ґрунт, тому попередньо горщик слід обтягнути захисним пакетом. Самі листочки корисно іноді протирати ганчіркою, щоб вони могли повноцінно дихати.

Температура та освітлення

Потрібно підтримувати нормальний температурний режим, адже спека та холод для квітки категорично протипоказані. Найкраща температура для вирощування товстянки: +20 ... +25℃. У літню пору квітку варто розмістити на території балкона або тераси. Головне, щоб ця зона була добре захищена від протягів та прямого сонячного світла.

У зимовий сезон слід забезпечити рослині достатнє тепло. Оптимальний температурний режим: +10…+15℃. У цей час квітці потрібен максимальний спокій. Її варто поставити максимально далеко від нагрівальних приладів та гарячих батарей. Чому в'яне грошове дерево? Якщо в зимовий час товстянка стоятиме біля батареї, вона почне сильно витягуватися і засихати. Не виключається ризик опадання листя.

Ця рослина є світлолюбною, але прямі сонячні промені їй категорично протипоказані. Найкраще підібрати для домашньої квітки вільне місце на сході чи заході, допускається і південна сторона. Якщо ж грошове дерево знаходиться на північній стороні, потрібно додатково використовувати штучне світло, щоб воно правильно розвивалося.

Товстянка підходить для алергіків. Але є винятки: алергія можлива на пилок рослини.
Товстянка підходить для алергіків. Але є винятки: алергія можлива на пилок рослини.

Поради щодо вирощування грошового деревця

Сукуленти – це, мабуть, найпростіші у догляді та розведені рослини. Вони витривалі та непримхливі, можуть швидко порадувати своїх власників яскравим цвітом та пишною кроною. 

Щоб допомогти квітці розвиватись, слід дотримуватися рекомендацій щодо її вирощування:

  • Вибрати горщик із широким стійким дном, щоб рослина не перевернулася через власну вагу. На ґрунт укладають важкі камені або скляні кульки, які не повинні торкатися ствола.
  • Раз на місяць протирати листя від пилу. Можна обережно помити їх під теплим душем. Слід закрити ґрунт поліетиленом або замотати харчовою плівкою – надлишки води пошкоджують коріння.
  • Знезаражувати ґрунт для посадки або пересадження, навіть якщо він магазинний. Проморожування в морозилці або прожарювання в духовці дозволяє запобігти проблемі. Можна додатково полити землю гарячим розчином марганцівки, але у такому разі товстянку слід садити через три доби, інакше існує ризик спалювання корінців.
  • Не переставляти горщик, адже грошовому дереву подобається постійність.
  • Забезпечити достатню кількість світла. Інакше буде відбуватися подовження стовбура та масове осипання листя.
  • Підтримувати спокій взимку. У холодний період переставте квітку до кімнати з температурою до 5℃, поливайте раз на 20 днів.  
  • Стежити, щоб листя не торкалося скла, якщо ваша квітка розміщена на підвіконні. 

Щоб рослина почувалася затишно, створіть максимально комфортні умови, наближені до її рідного клімату. 

Пересадка грошового дерева

Як пересадити грошове дерево? Якщо рослину було куплено в магазині в холодну пору року, дайте їй два тижні на акліматизацію, а потім пересадіть. Не можна залишати квіти в горщиках для транспортування, де замість ґрунту – торф. Оптимальний час для пересадки товстянки – весна. 

Взимку рослина перебуває у стані спокою, тому турбувати її не рекомендується. Адже переміщення в інший вазон – як переїзд у новий будинок для людини – справа дуже зворушлива та пов'язана зі стресом. Поява небезпечних симптомів (опадання листочків, зупинка росту, незадовільний зовнішній вигляд) – вказівка для пересаджування рослини. Як правильно пересадити та відновити грошове дерево – розглянемо далі. 

Щоб пересадити товстянку, придбайте відповідний вазон, землю для сукулентів або ґрунтовий субстрат. Коли все буде підготовлено, починайте пересадку.

Проводиться ця процедура таким чином:

  1. Покладіть на дно горщика дренаж, зверху покривши його свіжим ґрунтом (він повинен доходити до середини ємності).
  2. Ретельно перевірте коріння на наявність хвороби й акуратно перемістіть грошове дерево у вазон.
  3. Пустоти засипте ґрунтом.
  4. Обережно полийте рослину.

Пересаджувати грошове дерево необхідно за потребою. Наприклад, коли коріння обплело всю земляну грудку в горщику і вилізло з дренажних отворів знизу. Якщо не замінювати вазон, грошове дерево почне гинути. Молоду рослину слід щороку пересаджувати в новий, більший за діаметром горщик, оскільки вона активно нарощує крону.

Якщо ви хочете, щоб товстянка стала гарним деревом з великою кількістю здорових листочків, пересаджуйте її раз на 2-4 роки в горщик, більший за попередній на 2-3 см в діаметрі.

Грошове дерево: плюси й мінуси

Розглянувши особливості видів, догляду та розмноження рослини, варто зазначити її переваги. До них відносяться:

  • Очищення повітря, вбирання запахів. Саме за таку властивість квітку називають рослиною-фільтром.
  • Здатність вбирати погану енергію. Вважається, що рослина вміє створювати благодатну атмосферу у приміщенні, особливо, якщо хтось хворіє.
  • Відсутність різкого специфічного запаху. Завдяки цьому товстянка підходить для алергіків. Алергії на неї буває рідко. Але є винятки: якщо тільки-но розпустилося чи цвіте грошове дерево, стає зрозумілим, що алергія можлива на пилок рослини.
  • Фінансовий успіх. Існує легенда, яка бере свій початок на сході, про те, що грошове дерево приносить удачу та достаток у будинок. Це ще одна з причин популярності товстянки. 
  • Лікарські властивості. Грошове дерево застосовують при лікуванні артритів, ран, порізів, герпесу, ангіни, тонзиліту і хвороб нирок.

Є й деякі нюанси, чому не можна тримати вдома грошове дерево. Річ у тім, що листя товстянки містить натуральну отруту – миш'як. При догляді за нею потрібно бути обачним, інакше, торкнувшись до отрути з необережності, можна отримати алергічну реакцію. Також це створює небезпеку для котів, які живуть у будинку й мають доступ до рослини.

Якщо вірити прикметам, товстянка притягує гроші та створює позитивну атмосферу у кімнаті. Хочете перевірите ці містичні властивості на своєму досвіді? Дотримуючись простих правил посадки й догляду, ви зможете виростити чудове деревце, яке буде рости й квітнути, радуючи вас щодня.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube