Головні помилки колядування: коли і як правильно це робити

Читать на русском

З першого дня Різдва по всій Україні починається урочисте колядування

Читать на русском
Колядки та іграшка
Колядувати повинно щонайменше троє осіб

З першого дня Різдва по всій Україні починається урочисте колядування

Колядування - це урочисті обходи сусідів, родичів і приятелів із ритуальними пісенними величаннями і зиченнями гараздів усім членам родини. За виконання колядок годиться пригостити колядників й наділити їх подарунками. У різних регіонах колядують по-своєму. Десь починають колядувати у Святвечір, десь близько полудня.

Колядувати можна, починаючи від Святвечора - 24 грудня - аж до 2 лютого, тобто до свята Стрітення. Щоправда, найпоширенішим для колядок є час напередодні Різдва: як тільки на небі являється перша зірка - розпочинається Свята Вечеря, а ближче до її завершення діти й підлітки збираються гуртом і йдуть вітати всіх колядками з народженням Христа. Колядувати ходять від хати до хати, не оминаючи нікого.

На початку слід запитати господарів, чи можна колядувати. Якщо вам відмовили - мовчки, без образ, підіть. Колядки співаються повільно, протяжно. Рядки, які повторюються (рефрени), варто таки повторювати. Якщо ви не вмієте співати колядки, попросіть, щоби вам хтось допоміг вивчити кілька нескладних, таких, щоби ви могли їх "потягнути". Кожна колядка має завершуватися віншуванням - побажанням родині достатку, але під цим розуміється, щоби родина була здоровою, щоб родили добрі врожаї, велася худоба, були мир, добро і злагода.

На жаль, сьогодні колядування часто зводиться лише до грошової винагороди, а тому діти намагаються якомога швидше проспівати колядку, щоб тільки отримати гроші. Спробуйте пояснити своїй дитині, що суть колядки - у добрих побажаннях, святковому настрої. А колядників обдаровуйте не грошима, а тим, як це робили раніше - цукерками, яблуками, горіхами.

Гурт колядників складається із десяти-двадцяти учасників. Колядники в руках тримають топірці, прикрашені різьбленням й обкуті бляхою. До топірців і до правої руки прив'язують дзвіночки. Обов'язковим вбрання колядників є вишита сорочка, баранкова чорна шапка, широкий шкіряний пояс, сардак або кожух, штани-гачі червоного або чорного сукна. З собою колядники носять "зірку". Роблять її із решета або луб'яного ободу, обтягнутого кольоровим папером, прикрашеного позлітками. З паперу також роблять до "зірки" вісім-дев'ять рогів. Колись всередину "зірки" ставили іконку або свічку, сьогодні підсвічують електронним ліхтариком.

У цей день люди зазвичай відвідують церкву, а також ходять в гості до родичів і друзів. У перший день Різдва закінчується піст, тож українці сідають за вже по-справжньому святковий стіл та колядують.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.