Франція підготує бригаду ЗСУ і передасть Україні літаки Mirage 2000: як вони змінять поле бою

Авіаексперт Костянтин Криволап запевняє, що французькі винищувачі Mirage 2000 є застарілими і не зможуть надати ЗСУ переваги у повітрі

Володимир Зеленський та Еммануель Макрон
Військові експерти зазначали і раніше, що Mirage-2000 - це історія не про авіацію

Президент Франції Еммануель Макрон офіційно повідомив про рішення передати Україні винищувачі Mirage-2000. Це оголошення було зроблено під час спільної пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським у Парижі. Щоправда, французький лідер не уточнив кількість літаків і точні терміни їх передачі.

"Ми передамо Україні винищувачі Mirage-2000 та розпочнемо підготовку пілотів і техніків для їх обслуговування", — заявив Еммануель Макрон.

Крім того, Макрон заявив, що Франція забезпечить повну підготовку та оснащення цілої бригади української армії.

"Франція буде навчати, тренувати і оснащувати цілу бригаду української армії, що складається приблизно з 4500 солдатів. Україна може розраховувати на нашу підтримку стільки, скільки це буде потрібно", — зазначив Макрон.

Також сьогодні президент Франції Емманюель Макрон та президент України Володимир Зеленський підписали угоду про фонд на €200 млн. Кошти призначені для підприємств, які інвестуватимуть у критичну інфраструктуру України, щоб відбудувати її. З цього фонду €60 мільйонів підуть на допомогу енергетичному сектору та його пріоритетам.

Чому ЗСУ не підходять винищувачі Mirage-2000

Західні ЗМІ активно піднімали питання щодо можливості передачі французьких винищувачів Mirage-2000 Україні ще навесні 2023 року. Однак українська сторона неодноразово відмовляла в інтересі до цих застарілих літаків. Авіаційний експерт Костянтин Криволап детально пояснював, чому Mirage-2000 не є оптимальним вибором для ЗСУ. По-перше, літакі вважаються малоефективними через технічні обмеження та застарілість. 

"Стосовно задач, який здатен виконувати винищувач, нам найбільш потрібен F-16. Тому що це легка платформа, яка навряд чи заповнить собою волейбольну площадку. Але він бере те ж саме навантаження на себе в останній версії - 7700 тонн бойового навантаження, а цього навантаження більше 100 різновидів. Тобто бомби, ракети "повітря-земля", ракети "повітря-повітря", бомби керовані, некеровані, з наведенням. Тобто асортимент дуже великий. І якщо б у нас були  F-16 минулого року, тоді б наше населення не знало б, що таке КАБ, що таке УМПК. Наявність навіть в режимі патрулювання цих літаків у повітрі не давала б можливості [ворожим] Су-34, які кидають бомби КАБ на наші міста і нашу лінію оборони, кудись долітати", - зазначив Костянтин Криволап у коментарі Ukrainian Media Network.

Справа в тому, що Mirage-2000 розроблені в 1970-х роках і мають значно менші можливості порівняно з сучасними винищувачами. Україна прагнула отримати багатоцільові винищувачі, які можуть забезпечити повітряну перевагу, знищення крилатих ракет і дронів, а також ефективне враження наземних та надводних цілей. Всього цього у Mirage-2000, на жаль, немає. Колишній спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат також пояснював, що Mirage-2000 не здатні виконати ці завдання на належному рівні.

Незважаючи на скепсис України і тому, що основний акцент України був зроблений на модернізації Повітряних сил і винищувачах F-16, які мають сучасніше обладнання і можуть ефективно діяти в умовах сучасної війни, Франція обіцяла дістати для України 40 винищувачів Mirage-2000. До того ж, нагадаємо, що українські пілоти і техніки проходять навчання на F-16, а не на Mirage-2000.

Також на початку 2023 року Франція пропонувала Україні розпочати навчання на Mirage-2000, але українська сторона відмовилась через невідповідність цих літаків пріоритетним характеристикам. Тодішній міністр оборони України Олексій Резніков також зазначав, що Mirage-2000 не підходять для боротьби з сучасними російськими літаками, такими як Су-35.

Характеристики Mirage-2000

Mirage-2000 є багатоцільовими винищувачами 4-го покоління, розробленими компанією Dassault Aviation. Хоча вони і знаходяться на озброєнні у кількох країнах, їх виробництво було завершено в 2007 році, і французька армія перейшла на більш сучасні літаки Dassault Rafale. Основні характеристики Mirage-2000:

  • Довжина: 14,36 м
  • Розмах крила: 9,13 м
  • Висота: 5,14 м
  • Маса: 7500 кг
  • Максимальна злітна маса: 17000 кг
  • Максимальна швидкість: 2340 км/год
  • Радіус дії – 1852 км
  • Максимальна висота усталеного польоту - 16 460 м

Нагадаємо, що під час нещодавньої розмови президент Франції Емманюель Макрон запропонував американському колезі Джо Байдену направити контингент західних військових в Україну. За словами французького лідера, вони могли б навчати українських бійців у зоні бойових дій. Водночас президент США цю ідею не підтримав.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube