Поодинокі випадки протестів не призводять до реального впливу на владу
16 вересня в ЗМІ з’явилась інформація про чергові вибухи в Бєлгородській області. Внаслідок цього місцеві мешканці залишились без світла, повідомляють про одного загиблого. У зв’язку із цим місцеві запланували мітинг на 18 вересня на центральній площі Бєлгорода. Але в той же день “організатори” відхрестились від нього.
На меті заходу ставили припинення обстрілів і виплати родинам, чиї близьки загинули або пропали безвісти в Україні. Формально участники називали його “зібранням мирних жителів”. Але так і не зібралися.
Після вибухів у Бєлгородській області в мережі розпочалася хвиля обурення щодо бездіяльності російської влади. Один з “лідерів думок” ігор стрєлков, більш відомий в Україні як сепаратист та керівник руху “новоросія”, у своєму телеграм-каналі припустив, що кремль не розглядає бєлгородську область як частину росії, а включив її до “зони сво”. І написав, що напередодні там згоріла митниця і евакуйовані прикордонні населені пункти.
В міському телеграм-каналі користувачі дуже здивовані тим, що до них ставляться як до витратного матеріалу, у зв’язку з чим відзначають "вкрай незручне питання" про відсутність реакції від керівництва.
Після цього з’явилося і оголошення про "мирне зібрання". Організатори окремо звернули увагу на те, що це є не акцією протесту, а "криком души і благанням про допомогу".
В іншому популярному телеграм-каналі, метою якого є поширення російської пропаганди, через заклики до антивоєнних мітингів назвали бєлгородський паблік ворожим, а публікації - провокативними.
"Шановні бєлгородци, будьте уважними, не піддавайтеся на провокації противника. Спецслужби НАТО та українські нацисти зараз активно працюють в інформаційному просторі. Довіряйте тільки перевіреним джерелам", - йдеться у повідомленні проросійського телеграм-канала.
Телеграм-канал "Бєлгородский освєдомітєль" публікує нібито звернення від підписників, який містить заклик до участі у мітингу. В ньому торкнулися і теми "сво":
"Три букви "сво" змінили наше життя. Тисячі жінок по всій росії більше ніколи не побачать своїх чоловіків та синів. Тисячі дітей залишились сиротами. Чи подбала про них держава? Скільки сліз та горя, але заради чого? Так більше тривати не може. Закликаємо вас вийти на центральну площу Бєлгорода у неділю 18 вересня, щоб нас почули".
Це оголошення стало вже другим, в якому організатори обмежуються лише скаргами на долю і не ставлять конкретних питань та претензій до влади.
В день оголошення про мітинг «Форум свободной Росії» в своєму телеграм-каналі написав, що не має ніякого відношення до акції, а їхній логотип використали без узгодження.
«Форум свободной росії» не організовує ніяких заходів на території російської федерації, чи є це акції протесту або «крики души та благання про допомогу». В теперішніх вкрай важких умовах, коли Росія веде агресивну війну, а в самій країні сформувався повноцінний тоталітарний режим, ми не закликаємо нікого виходити на вулиці. Більше того, ми послідовно вважали і вважаємо себе … робити це, знаходячись за кордонами країни у відносній безпеці. Ми впевнені, що дане звернення - це звичайна ефесбешна провокація, в результаті якої можуть постраждати невинні люди», - пишуть організатори «Форуму…».
В росії періодично влаштовують антивоєнні акції. На відміну від заходу в Бєлгороді, схожого на звичайну провокацію в соцмережах, деякі протести дійсно мають конкретику та направлені на підтримку України. Однак закінчуються вони штрафами та арештами.
Харківська правозахисна група посилається на російські джерела і наводить приклади таких акцій. В Новосибірську дівчину оштрафував суд за наліпки на ноутбуці «Україно, я з тобою!», «Ні війні», «Солнечный круг, небо вокруг». Правоохоронці (якщо їх можна так назвати) побачили в цьому дискредитацію російської армії. За ухвалою суду, дівчина тримала ноутбук в руках, а значить, демонструвала його оточуючим.
А деякі заходи такої конкретики не мають. Від того покарання має більш сюрреалістичний вигляд. Наприклад, затримання активіста біля мавзолею за плакат «Не убий». Або - двох жінок за антивоєнні значки на прощанні з Горбачовим. Одну з них оштрафували на 3,5 мінімальні зарплати, причому на її утриманні знаходиться літня мати. А іншу - на 30 тисяч рублів, хоча її пенсія менша за цей розмір, і жінка є 1949 року народження.
Серед решти джерел Харківської правозахисної групи ми побачили телеграм-канал «#ОЧНИСЬ». Його контент присвячений протестам в Росії в будь-який метод. А методи в них цікаві- написи на купюрах, розповсюдження листівок, запуск повітряних кульок з закликами припинити війну і так далі. В закріпленому повідомленні спільноти можна побачити перелік інших способів, але в них є єдина визначна риса - всі вони забезпечують анонімність учасників. В такому разі що заважає проросійським каналам назвати такі акції «провокативними», «ворожими» і «дискредитуючи російські війська»?
Цікаво, що й в посту, який представляє інтереси спільноти, не вказано, що вони проти війни в Україні. Як і підготовку до мітингу в Бєлгороді, це можна описати як "про все і ні про що".
Таким чином ми бачимо дві категорії росіян-пацифістів, які усвідомлюють злочини росії. Однак перші навіть не намагаються це зупинити протестами та мітингами, закликаючи сидіти вдома, щоб не постраждати. А інша розмальовує купюри, запускає повітряні кульки і створює листівки. Який метод виявиться дієвішим і все ж таки зупинить війну?
На жаль, не всі росіяни усвідомлюють, що відбувається в сусідній державі. Тому всі частіше виникають чати, в яких не тільки розповсюджують пропаганду, а й збирають допомогу для російських солдат. Один з них ми наводимо тут для того, щоб бажаючи могли заблокувати його.
16 вересня, в російському місті Валуйки сталася серія вибухів. РосЗМІ повідомляли про одного загиблого, також у місті вимкнули світло. Також писали про пожежу на митниці.
Раніше у Міноборони повідомляли, кому потрібні “хороші руські” та що з ними робити.
Софія Єлагіна
Фото: "Радіо Свобода"