Фарбовані вовки, лихі 90-ті та зліт в РНБО: деталі біографії звільненого Олексія Данілова

Читать на русском

Біографія вже колишнього секретаря Радбезу дуже цікава та повна "білих плям"

Читать на русском
Біографія Олексія Данілова
Олексій Данілов - виходець з Луганщини - став одним з головних "яструбів" української політики

Біографія вже колишнього секретаря Радбезу дуже цікава та повна "білих плям"

У вівторок, 26 березня, президент України Володимир Зеленський провів раптові кадрові ротації. Він звільнив з посади секретаря РНБО Олексія Данілова. Тепер РНБО керуватиме колишній голова Служби зовнішньої розвідки Олександр Литвиненко

За деякими даними, далі Данілов відправиться послом до Норвегії. А "Інформатор" своєю чергою вирішив згадати найцікавіші факти з біографії екссекретаря РНБО. 

Фарбовані "вовки", Луганськ, кримінал: "лихі дев'яності" Данілова 

Олексій Мячеславович Данілов народився в 1962 році на Луганщині, в містечку Красний Луч (нині - Хрустальний). З 2014 року цей населений пункт є окупованим. 

Про родину та ранні роки життя Данілова майже нічого не відомо. Однак одразу звертаєш увагу на його досить незвичне по батькові: Мячеславович. За інформацією, яка потребує перевірки, насправді Данилова всиновили в дитинстві. Його всиновлювача нібито звали В'ячеслав Данілов. Але потім хтось в документах переплутав титульні букви, і майбутній секретар РНБО став Олексієм Мячеславовичем. Втім, можливо, що жодної помилки й не було, а його батько просто мав досить рідкісне для Луганщини ім'я. 

В 1981 році Данілов закінчив технікум за спеціальністю "ветеринар". Пізніше це слово негласним прізвиськом чиновника. Вже в 1999-2000 роках Данілов отримав одразу дві вищих освіти: учителя та юриста.

Данілов у 90-ті роки
Данілов у 90-ті роки

З кінця 80-х Данілов займався бізнесом. А в середині 90-х пішов у політику: з 1994 по 1997 рік він обіймав посаду городського голови Луганська.

Ходять чутки, що в ті буремні часи Данілов мав зв'язки з місцевими злочинними групами. Зокрема, з "бригадою" Валерія Доброславського, до якої також відносили і Володимира Струка (під час окупації Луганщини став колаборантом). Цікаво, що вже за пару місяців після того, як Доброславського вбили інші бандити, Данілов завершив каденцію в якості голови Луганська. Хоча це може бути звичайним збігом. 

Данілов (у малиновому піджаку) з авторитетними луганськими бізнесменами, кінець 80-х чи початок 90-х
Данілов (у малиновому піджаку) з авторитетними луганськими бізнесменами, кінець 80-х чи початок 90-х

Ще один неперевірений, але дуже цікавий факт, який озвучив екснардеп Олександр Оніщенко. Кажуть, що в молодості у Данілова був свій невеличкий зоопарк. В ньому він продавав, зокрема, "вовків". Однак насправді це були звичайні великі собаки, яких Данілов нібито фарбував та продавав наївним клієнтом. Підтверджень цьому, втім, немає. 

Партійна діяльність, держуправління, мистецтво: "політичні нульові" Данілова

На відміну від дев'яностих років, які усюди були жорсткими, а в Луганську на Донбасі й поготів, нульові в Данілова пройшли значно спокійніше. Він з головою пішов у політичну та громадську діяльність. Зокрема, майбутній секретар РНБО викладав у вищому навчальному закладі та навіть писав книги з історії мистецтва. 

Паралельно з цим Данілов занурився в політику. В 2000 році він працював радником у Верховній Раді, в комітеті з питань підприємництва. З 2001 по 2005 очолював громадську організацію "Луганська ініціатива". До 2005 року був членом політичної партії "Партія вільних демократів". Був заступником голови партії "Яблуко", чиїм лідером був Михайло Бродський, теж особистість в політиці дуже "мутна" і таємнича. До речі, в 2005 році партія саморозпустилася, заявивши, що її основна мета - повалення "режиму Кучми" - досягнута.  

В тому ж 2005-му Данілов деякий час обіймав посаду голови Луганської ОДА. Далі він був депутатом парламенту від "Блоку Юлії Тимошенко", займався питаннями євроінтеграції та бізнесу. 

Політик Данілов, середина нульових
Політик Данілов, середина нульових

РНБО, санкції, війна: "буремні двадцяті" Данілова 

Все життя Данілов хоча і займався активною діяльністю та обіймав різні громадські та політичні посади, однак все ж таки ніяк не міг досягнути якогось по-справжньому значного рівня. Це з ним сталося вже після приходу до влади чинної команди Зеленського. В липні 2019-го Данілова призначають заступником секретаря РНБО, а вже з жовтня він повноцінно очолює Радбез (не забуваємо, що безпосередньо головою Радбезу за Конституцією є президент). 

Взагалі-то посада секретаря Радбезу є скоріше менеджерською та канцелярською. Однак за каденції Зеленського цей орган отримав дуже важливу роль у системі: через нього оперативно проводилися важливі для команди влади рішення. Наприклад, санкції стосовно каналів Медведчука, які закрили указом президента якраз через механізм РНБО. Чи санкції проти олігархів, кримінальних авторитетів та інших подібних осіб. Все це робилося через засідання Радбезу, і керував цим якраз Олексій Данілов. 

Данілов під час війни
Данілов під час війни

Ще один важливий момент - пандемія Covid-19. Коли вона раптово прийшла у весь світ - і, звичайно ж, в Україну - в якомусь моменті керівництво держави виглядало дещо розгубленим та не розуміло, що ж його далі робити. В той же час секретар Радбезу спокійно провів засідання даного органу, заслухав доповіді, роздав цільові указання, призначив відповідальних тощо. Так українська влада почала боротися з епідемією. 

З початком повномасштабної війни Данілов фактично втратив свої повноваження та вплив, які мав до вторгнення росіян 24 лютого 2022 року. Казали, що не в останню чергу це сталося через нібито конфлікт з очільником ОП Андрієм Єрмаком. Втім, Олексій Мячеславович і тут не розгубився: він знайшов себе у якості активного політичного коментатора. 

Позиція Данілова завжди була дуже радикальною: рішучою, непримиримою та "яструбиною". Можна згадати буквально десятки, якщо не сотні, його гучних заяв в етері телемарафону та інших медіа. Однак найбільше суспільству запам'яталися слова, згідно з якими Данілов, як виявилося, попереджав українців про початок повномасштабної війни ще восени 2021-го! Він, мовляв, почав надягати на виступи чорну військову форму: це-то і було свідченням неминучості вторгнення. 

Той самий чорний камуфляж Данілова
Той самий чорний камуфляж Данілова

Ще багато чого можна згадати. Наприклад, непримириму позицію Данілова щодо телеграм-каналів: він заявляв, що не читає їх та взагалі виступає за заборону Telegram. Чи згадати його публічний конфлікт з Арестовичем, коли обидва матюкалися один на одного. Чи обіцянки оприлюднити ПІБ усіх ухилянтів, які "відкосили" від служби через медичну сферу тощо.

Сам Данілов свою відставку вже прокоментував: сказав, що йому не соромно і він продовжить боротися за Україну. За даними нардепа Олексія Гончаренка, боротиметься за Україну екссекретар РНБО в якості посла в Норвегії. Однак поки що ця інформація не підтверджена. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал , щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.