Королева буде похована в меморіальній каплиці свого батька Георга VI
Ввечері 8 вересня Букінгемський палац повідомив про смерть королеви Великої Британії Єлизавети II. Вона була першим британським монархом, який відзначив 70 років на троні. Саме завдяки Єлизаветі ІІ британський королівський двір в усьому світі до цього дня асоціювався зі стабільністю та непохитністю традицій. Чи буде так надалі? Інформатор підібрав факти, за якими можна припустити, що може чекати Британську монархію.
Саме так називали не тільки в Британії, але й у світі Єлизавету ІІ. Через усі кризи та війни минулого й теперішнього століть королеві вдавалося зберегти гідний імідж монархії, особисто не бути втягнутою у гучні скандали та ніколи відкрито не втручатися в політику.
«Самий стійкий монарх в історії Британії» «символ стабільності», «не підводила народ». Такою була перша реакція світової преси на смерть Єлизавети II.
За часи її правління Велика Британія перестала бути імперією і надала незалежність країнам, якими колись керувала. Королівська родина тепер сплачує податки на дохід та статки, а Букінгемський палац відкритий для публіки.
Королева працювати за час свого правління з 15-тю Прем’єр-міністрами. Перший був Вінстон Черчилль у 1952, останньою стала призначена два дні тому Ліз Трасс. Встигла побачити зміну 13-ти Президентів США
Британський престол перейшов принцу Чарльзу. Новий король взяв ім'я Карл ІІІ. Йому 74 роки. І він далеко не найулюбленіший представник британської корони серед громадськості.
У Чарльза не така бездоганна репутація, як у його матері Єлізавети ІІ. І його майбутнє правління у британців не асоціюється зі стабільністю. Насамперед через його невдале одруження, постійні подружні зради, гучне розлучення з принцесою Діаною та її трагічну загибель за кілька років після цього. Від тих подій минуло вже понад 20 років, але Діану, знану як «королеву людських сердець», досі добре пам’ятають та люблять в усьому світі.
Зараз королевою-консортом (або королевою-дружиною) стала друга дружина Чарльза Камілла, герцогиня Корнуольська. На тлі інших членів королівської родини вона непопулярна серед британців. Її роль в історії з Діаною досі не забулася. Прибічники монархії у Британії покладали найбільше надій як на наступного короля на принца Вільйяма. Разом із дружиною Кейт Міддлтон вони незмінно тримаються на перших рядках у рейтингах найпопулярніших членів королівської родини та здаються ідеальними послідовниками королівської традиції Єлизавети. Багато хто хотів би, щоби Чарльз відмовився від престолу на користь Вільяма. Але, як бачимо, цього не сталося.
Він є формальним главою держави, а крім того — ще 15-и незалежних держав. Король також очолює Співдружність націй — добровільне об’єднання 54 нині суверенних держав, які колись були колоніями Британії. «Стабільність» - саме цю рису в устрої британського життя має демонструвати королівська родина. У Британії уже четверте століття поспіль діє конституційна монархія.
Втім, зону впливу британського монарха стримує принцип розділення влади. Члени королівської родини — суворо поза політикою. Разом із тим Британський монарх щороку бере участь у відкритті парламенту (який є вищим органом управління в Британії), своїм підписом надає юридичної сили законам, які розробляє парламент, затверджує прем’єрів і теоретично може їх звільняти. Монарх призначає та формує уряд. Зазвичай це відбувається за порадою прем'єр-міністра, і формально приймає відставку уряду
Монарх щотижня зустрічається із прем'єр-міністром; регулярні зустрічі проводяться також з іншими членами Кабінету. Король може висловити своє бачення та порадити якісь рішення, але зазвичай погоджується з прем'єр-міністром та іншими членами уряду.
Також король є Верховним головнокомандувачем збройних сил і без згоди Монарха армія не може застосовуватися за межами держави (не формальність). Також формально від імені Монарха здійснюється правосуддя, надається підданство, посвідчення водія та інші державні документи.
Цей вислів часто можна почути від тих, хто сумнівається у доцільності монархії у ХХІ столітті, можна почути, що королівський двір надто дорого вартує платникам податків. Частково це так. Наприклад, у 2020-му монархія коштувала британцям найдорожче впродовж останніх років — у 69,4 мільйона фунтів стерлінгів (96,8 мільйона доларів). Цю суму називають «суверенним грантом», який надходить королівській родині й частково компенсує їй кошти, які йдуть до державної скарбниці від Володінь Великої Британії.
Але королівська родина не живе на самі лиш кошти держави: насправді це доволі успішна бізнес-імперія, сукупні володіння якої оцінюють у приблизно 28 мільярдів доларів. Узагалі вплив британської королівської родини на економіку Британії щонайперше пов’язаний із туризмом. Королівська родина є, безумовно, брендом, який приваблює в країну чимало грошей.
Королева буде похована в меморіальній каплиці свого батька Георга VI — це частина каплиці святого Георга на території Віндзорського замку.
Похорон королеви відбудеться у Вестмінстерському абатстві через 10 днів після її смерті, до цього британці зможуть прийти попрощатися з Королевою.
Президент України Володимир Зеленський висловив співчуття королівській родині у зв'язку зі смертю королеви Єлизавети ІІ.
Тетяна Самойлова