Дострокові вибори чи спроби повернути популярність: як Зеленський підніматиме свій рейтинг

Читать на русском

Рейтинг Зеленського стрімко знижується – чи будуть в Україні дострокові вибори президента?

Читать на русском
Дострокові вибори чи спроби повернути популярність: як Зеленський підніматиме свій рейтинг

Рейтинг Зеленського стрімко знижується – чи будуть в Україні дострокові вибори президента?

 

Рейтинги популярності президента Володимира Зеленського та його політичної сили «Слуга народу» змушують Банкову гарячково шукати способи повернути колишню популярність у народі. Або хоч якось зафіксувати на нинішньому рівні соціологічну криву.

Інформатор спробував розібратися, які з можливих сценаріїв дій влади можуть виявитися найімовірнішими найближчим півріччям.

Рейтинги змушують Банкову нервувати та шукати варіанти

З початку цієї осені особистий рейтинг Зеленського знизився майже на 10%, тобто на третину від літнього рівня – таку інформацію опублікували днями соціологи групи «Рейтинг». За новими даними, серед тих українців, хто визначився з вибором і голосуватиме, за шостого президента України віддали б свій голос лише 21,8%. Адже ще два місяці тому таких виборців було 31,1%.

«Це справжнє падіння, після такого вже дуже важко – якщо взагалі можливо – піднятися. Тобто тренд на зниження популярності позначений і подолати його команді президента Зеленського навряд чи можливо», – заявив в ексклюзивному коментарі Інформатору виконавчий директор Центру політичних досліджень «Пента» Олександр Леонов.

 

Леонов

Крім того, Олександр Леонов також звернув увагу на те, що Володимир Зеленський вперше став лідером національного антирейтингу, і це фактично, за словами політолога, "множить на нуль його успіх у гіпотетичному другому турі президентських виборів".

Тобто через різні політичні події та невірні управлінські рішення – скандали з офшорами «Пандори», коронавірусна катастрофа в медустановах країни, дивна відставка Разумкова, помста нардепу Леросу, підозри у співпраці з РФ найближчих помічників. Внаслідок цього і сталося обвалення рейтингу Зеленського на 9,3%. Ніхто інший із чинних політиків України не втрачав так швидко і так багато за останні півроку-рік.

Те саме і з партією «Слуга народу»: якби вибори відбулися найближчими вихідними, то створення монобільшості залишилося б лише у мріях – нинішні 17% готових проголосувати за «слуг» на виборах зараз, це не ті захмарні 43%, які «слуги» отримали влітку 2019 року.

«Можна припустити, що якщо відтік виборців Зеленського продовжиться такими темпами, ми побачимо рейтинги, в яких рівень популярності між першими п'ятьма лідерами буде розподілено чи не на рівних. Загалом найближчі вибори обіцяють бути гострими, з непрогнозованим результатом – тобто такими, як в Україні зазвичай і трапляються вибори в кризових обставинах», – прокоментував ситуацію політичний оглядач Бачо Корчилава. 

Грузинський сценарій для виборів в Україні – у чому фішка?

Відклавши убік на якийсь час одне з двох «клятих питань» і не з'ясовуючи зараз, «хто винен», на Банковій ретельно перебирають варіанти відповіді на друге питання – що робити? А варіантів у чинної влади не так вже і багато. Або намагатись дотягнути без потрясінь ще два з половиною роки до чергових виборів, хоча б із сьогоднішніми рівнями популярності. Або якщо прогноз на збереження поточної ситуації виявиться зовсім поганим, то все ж таки оголосити про перезавантаження влади за грузинським сценарієм 2008 року.

Як розповів у коментарі Інформатору політолог з Грузії Гела Васадзе, тоді президент Саакашвілі, який швидко втрачав популярність, пішов на дострокове проведення виборів і «перезберігся» у владі ще на 5 років. Грузію на той час трясли масові акції протестів, вуличні зіткнення та постійні скандали в медіа.

 

Васадзе

«Ті вибори у Грузії були в умовах гострої кризи. І для президента Саакашвілі ризик програти був тоді дуже високий. Порівнюючи з тією ситуацією, яка зараз в Україні, припустимо, що у Зеленського цей ризик програшу на дострокових виборах значно нижчий. У вас в країні зараз немає гострої кризи. І передумов для виникнення кризи найближчим часом я також не бачу. Тому Зеленський має шанси все ще високі оголосити про перезавантаження влади і, швидше за все, перемогти на дострокових виборах», – припустив грузинський політолог Гела Васадзе.

Для політтехнологів Зеленського це теж може бути непоганим сценарієм – оскільки два з половиною роки + ще п'ять можливих років при владі – це безперечно краще, ніж нинішні можливі лише п'ять років у головному кріслі країни.

Не виключено, саме з цієї причини в українському політикумі вже кілька місяців часто кажуть, мовляв, найближчим часом дострокові вибори – справа майже вирішена. Близький до Банкової Telegram-канал «Резидент» нещодавно навіть вкинув тезу в маси – мабуть для перевірки на реакцію.

«Наше джерело в ОП розповіло, для чого сьогодні була озвучена теза про другий президентський термін Зеленського… Відповідь дуже проста, на Банковій є сценарій дострокових президентських виборів, якщо виникне політична криза (розслідування Bellingcat або розвал коаліції), або рейтинг влади продовжить своє падіння. Тоді Зеленський оголосить про позачергові президентські вибори, а партія «Слуга народу» попросить його на другий термін», – повідомили автори «Резидента».

При цьому додавши, що в Офісі Президента нібито моделювали ситуацію, приміряли поточні рейтинги до потенційних, і вважають за можливе проведення дострокових виборів Президента навесні 2022 року – фактично на залишках резерву особистої чарівності шостого Президента.

Схема може виявитися робочою та принести успіх. Окрім вдалого досвіду від використання подібної політичної технології Міхеїлом Саакашвілі в Грузії у 2008 році, пізніше (але за тими самими лекалами) діяв нинішній президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган. Влітку 2018 року Ердоган обґрунтував необхідність дострокового проведення голосування зі складною ситуацією у сусідніх із Туреччиною Сирії та Іраку. За результатом він не лише виграв дострокові вибори, а й отримав ще більше владних повноважень через конституційну реформу про перехід до президентської республіки, яку провели в країні роком раніше.

«Я не маю права радити українському президентові, що йому робити, але так бачу, що він ще має шанс успішно пройти дострокові вибори зараз. Якщо він вирішить, що це вихід», – підсумовує коментар Гела Васадзе, політолог із Грузії.

 

Чи переможе холодильник телевізор в Україні

З думкою грузинського політолога не погоджується його український колега Олександр Леонов, виконавчий директор Центру політичних досліджень «Пента». На його думку, стрімке падіння рейтингу Зеленського та «слуг» вже навряд чи чимось можна швидко зупинити. Оскільки відбувається це падіння ще навіть до настання зими, і приходу платіжок за опалення та газ за новими цінами. Навесні від нинішніх 21 % симпатиків чинної влади може залишитися лише рожевий туман, оскільки у стрімкому зростанні цін та погіршенні власного добробуту українці завжди звинувачують владу.

«Вже зараз зростання цін та тривожні очікування від майбутньої зими хвилюють виборців. Їх турбують ці проблеми, а от запевнення влади, що все під контролем українців вже заспокоюють не дуже. Справа в тому, що довіра зникла», – вважає Олександр Леонов.

З думкою колеги погоджується директор програм практичної політики Інституту політичної освіти Олександр Солонтай, який упевнений, що різке падіння рейтингів влади ставить хрест і на ідеї дострокових виборів з ініціативи Офісу Президента.

 

Солонтай

«У подібних умовах обвалення рейтингу відбувається невідворотно, і змінити тренд важко, і майже неможливо. Тому організувати дострокові вибори президента та Ради для влади ще мало сенс цієї весни. І навіть цього літа, коли електоральний відрив Зеленського від найближчих політичних конкурентів становив понад 15%. Але зараз ми вже живемо в реальності, де вони мають для успіху вчинити якісь гучні дії, які позитивно оцінять у суспільстві – наприклад реально покарати високопоставлених корупціонерів у владі. Тобто відповісти на запит суспільства на справедливість. Або, наприклад, вдвічі підвищити мінімальні пенсії. Їм потрібно на повну задіяти або холодильник, або телевізор!», – повідомив Інформатору Олександр Солонтай, коментуючи можливість дострокових виборів у країні з ініціативи Банкової.

При цьому політичний експерт упевнений, що «позачергові вибори з народної ініціативи» у нашій країні скасувати не зможе ніхто. Але наразі передумов для такої ініціативи у суспільстві ще немає.

А ось для відновлення у народі популярності у Володимира Зеленського та його партії ще, здається, є невеликий ресурс. Принаймні, його можна спробувати використовувати, діставши з рукава козирний туз, що вбивається, у вигляді ідеї боротьби з олігархами. Таке припущення висловив політолог Олександр Леонов.

Він вважає, що звинувачення у всіх провалах влади дії неназваних олігархів – це могло б стати одним із основних наративів можливої ​​майбутньої конструкції президентської кампанії Зеленського. І це цілком могло б дозволити йому знову поєднати українців, щоб спробувати виграти дострокові вибори.

«Але могло б – якби осіннє падіння рейтингу (влади – ред.) цього року не стало б настільки значним та швидким. Тому я не думаю, що на Банковій ризикнуть піти на оголошення дострокових виборів – це процес не одного тижня і не одного місяця, а щонайменше двох-трьох місяців. І як швидко за ці місяці особливо зимові! – рейтинг влади ще може опуститись – ніхто не візьметься передбачити. Тим більше, що влада, схоже, зовсім не відчуває суспільних настроїв і продовжує надсилати українцям сигнали зразка дворічної давності. У країні люди сотнями на день помирають від COVID, люди не знаходять справедливості в судах, люди швидко втрачають рівень забезпеченості через зростання цін, а президент публікує відео зі спортзалу. Це як дві реальності…», – оцінює комунікацію влади з виборцями Олександр Леонов.

А якщо до всього сказаного вище додати можливу конфронтацію Офісу Президента з широкою коаліцією олігархічних медіа, то таке протистояння може мати дуже сумні наслідки для нинішнього господаря Банкової.

Тих, хто покидає корабель все більше, і вони все помітніші

На прагнення піти з команди Зеленського нинішнього міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка увагу звернули не дуже багато, а дарма. Оскільки відставка Ткаченка з посади міністра культури може вже не говорити навіть, а криком кричати про серйозні розколи у президентському «ближньому колі».

І насправді історія з відставкою Ткаченка ілюстративно-показовою є ще тому, що нинішній голова Мінкульту (а зовсім нещодавно – гендиректор «плюсів») – це один із ключових активістів-функціонерів партії «Слуга народу». Він дуже багато зробив для приходу Зеленського на Банкову, він протримався на високих посадах набагато довше за інших, і теперішня спроба його відходу – яскраво свідчить, що шостого президента почали залишати навіть ті, хто – передбачалося – залишаться з ним до самого кінця.

 

Дострокові вибори чи спроби повернути популярність: як Зеленський підніматиме свій рейтинг 4

Сам Ткаченко причиною свого бажання відставки називає передачу Держкіно з Мінкульту у пряме підпорядкування Кабміну, мовляв, таке рішення ухвалювалося без погодження з ним та міністерством. Таким чином відомство з півмільярдним бюджетом фактично відійшло під управління кураторів в Офісі Президента. Але насправді перепідпорядкування Держкіно схоже просто на зручний привід розпрощатися з тими, з ким вже не хочеться йти разом.

Ще двоє публічних симпатиків команди Зеленського днями порівняли свого нещодавнього кумира з невідомою поганкою, і публічно ж жалкували про свій вибір два роки тому. Як би не ставилися високолобі інтелектуали до доктора-педіатра Євгена Комаровського та до публіциста-інтерв'юера Дмитра Гордона, але вони обидва - особи не просто медійні, а дуже популярні в Україні. І ось тепер Комаровський на всю країну заявляє Гордону, що вони обоє, підтримуючи Зеленського, по-дурному помилилися.

«Це і була наша з тобою погана помилка. Ми з тобою лоханулися і 73% (виборців, які підтримали Зеленського – ред.) так само лоханулися. Тому що нам було важливо, щоби це не була команда Порошенка. Ми лохи. Реальні. Я почуваюся винним», – з гіркотою заявив співрозмовнику Комаровський.

 

Також Комаровський вважає, що кандидат у президенти Зеленський, за якого 73% виборців проголосували на виборах у 2019 році, і президент Зеленський зразка 2021 року – це фактично дві різні особи. І чомусь здається, що цієї невідповідності виборці Володимиру Зеленському вже не пробачать – ні на чергових, ні на позачергових виборах.

Раніше Інформатор повідомляв  про новий президентський рейтинг від КМІС

Крім того, писали, що більше 70% українців вважають, що країна йде «не туди»

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут



Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.