Усі долари США, випущені з 1914 року, є дійсними
Терміни білий та синій долар виникли в Україні. Так називають банкноти долара певного періоду випуску, яким притаманний більш світлий відтінок паперу порівняно з іншими серіями. Ці терміни не є офіційними. В Нацбанку наголосили, що в Україні дійсні всі долари, які були випущені Федеральної резервною системою США, з 1914 року.
Ще у 2023 році Національний банк України виступив з офіційною позицією, в тому числі щодо так званих «білих» доларів. За словами очільника НБУ Андрія Пишного, будь-який “креатив” у тлумаченні позиції НБУ з боку учасників ринку або ігнорування вимог Нацбанку призведе до невідворотної й адекватної реакції з боку регулятора.
“Дуже хочу, щоб мене почули: вигадуючи власні вимоги до банкнот, “малюючи” комісії за неіснуючі послуги, не контролюючи роботи мережі, учасники валютообмінного ринку наражаються на ризик не лише неминучих штрафів, а й анулювання ліцензії", — наголосив Пишний.
Він пояснив, що усі долари США, випущені з 1914 року, є дійсними.
“Білі” чи “сині” — вони все одно “зелені”. Їхню вартість визначає номінал та обмінний курс. Усе. Ніяких додаткових комісій за обмін справжньої валюти залежно від її номіналу, дизайну чи року випуску не передбачено”, — нагадав Пишний.
Керівник НБУ додав, що громадяни не повинні втрачати свої кошти через вигадане “пошкодження/зношення”. Саме тому останніми змінами Нацбанк повністю прибрав людський чинник, заборонивши банкам і небанківським фінустановам відмовляти клієнтам у обміні валюти, якщо лічильник чи детектор на касі підтвердив справжність банкнот. Це значить, що касир не може “на око” оцінювати справжність банкнот чи їхній стан і відмовляти в здійсненні валютно-обмінної операції, пояснив Пишний.
Для відновлення історичної справедливості, сприяння дерусифікації та відродженню національних традицій у грошовому обігу України Національний банк України ініціює зміну назви розмінних монет з "копійка" на "шаг". Про це НБУ повідомив 2 вересня.
Національний банк розробив пропозиції щодо необхідних законодавчих змін, які передбачають:
Національний банк розроблятиме дизайн та визначатиме порядок введення в обіг "шагів", а також порядок і строки вилучення з обігу "копійок".Розроблені законопроєкти після узгодження з заінтересованими державними органами Національний банк направить для розгляду та схвалення до Верховної Ради України. У разі ухвалення Верховною Радою України відповідних законів, Національний банк зможе перейти до практичного втілення ініціативи – карбування та введення в обіг українських розмінних монет, номінованих у шагах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.