Дитина втратила близьких. Єдиний правильний метод сказати їй про це

Діти за своєю природою егоцентричні - поради доктора Комаровського

Розмова з дитиною
Діти залишаються без батьків, рідних та друзів через війну

Усі ми стикаємося зі смертю. Новина про те, що загинула близька людина, може стати ударом навіть для найсильніших дорослих. А зараз, на жаль, наші маленькі українці часто стикаються зі смертю. Діти залишаються без батьків, рідних та друзів через війну. 

Доктор Комаровський на своєму Youtube-каналі розповів, як про це правильно розмовляти з дітьми.

"На жаль для українських дітей усі ці події, ці втрати смерті, огидні злочини - не рідкість. Це щоденні будні, щодня дорослі повинні ставити собі питання, як правильно говорити з дітьми", - розповідає Євгеній.

Нажаль, ви не можете захистити дітей від горя та від бід, які є в цьому житті. Що вам краще зробити - втішити їх, ви можете допомогти їм відчути себе в безпеці, ви можете навчити їх справлятися зі страхами.

"Можете допомогти дітям висловити свої почуття та ще ви можете дати дитині навички подолання труднощів, які, напевно, будуть поряд з вами ще багато років, а може бути і все життя, але долати труднощі треба вчитися", - пояснив Комаровський.

  • Говоріть з дитиною. Головне, чого треба прагнути - говорити першим, тобто ви повинні стати першим джерелом трагічної інформації. Краще, щоб дитина про смерть, про втрати, про руйнування дізналася від вас, а не від друзів чи телевізора. Не треба надлишку інформації, підведіть дитину до необхідності ставити запитання, вам буде легше відповідати на запитання, ніж просто нескінченно говорити.
  • Постарайтеся зберігати спокій. Це нормально, що вам сумно, що ви теж у смутку, але якщо ви плачете, якщо ви не можете нормально говорити, на жаль, втішити дитину ви не зможете. Навпаки, ваш емоційний стан обов'язково буде відбиватися і на дитині, йому стане тільки гірше. Якщо поряд в сім'ї, в оточенні є дорослий, який може себе контролювати, якому дитина максимально довіряє, краще, щоб говорив саме він.
  • Коли дитина вже має певну інформацію про негативну подію, яка сталася про війну, про смерть, про руйнування, постарайтеся оцінити ступінь поінформованості дитини. Дізнайтеся, що він знає, що він чув, що він відчуває, постарайтеся зробити так, щоб дитина описала те, що вона відчуває, що її хвилює. Провокуйте дітей ставити запитання та намагайтеся відповідати.
  • Діти за своєю природою егоцентричні. Для дитини бути в центрі всесвіту - це нормально, і тому, одне з найгостріших питань, які діти ставлять це про те, що їх хвилює найбільше на світі: хто подбає про них, хто забезпечить їх безпеку. І відповісти на це треба, навіть якщо дитина цього прямо не запитує. Обов'язкова умова сказати про те, що ви поряд, він з вами, ви робите все. Та крім вас, тата, бабусі, дідуся в нашій країні є поліція, лікарі, пожежники, рятувальники, волонтери, медсестри та інші люди небайдужі, які готові вам допомагати.
  • Дуже важливо, щоб дитина не залишилася з втратою, з поганою новиною віч-на-віч. Будьте поруч із дитиною. Максимально добре, якщо у вас будуть спільні ігри, спільні книги, спільні казки. Подаруйте дитині додатковий комфорт, додаткову фізичну близькість. Зайвий раз обійміть, візьміть на руки, проведіть час разом. Біль втрати може бути зменшений тоді, коли поруч є той, хто буде поруч, хто готовий жертвувати собою заради дитини.
  • І ще в цій ситуації втрати дуже важливо максимально розширювати обрій планування, тобто переконувати дитину, що ви поруч не тільки зараз, але і завтра, післязавтра, через тиждень. Що у вас є плани на спільне проведення часу, що ви зробите завтра, куди ви підете післязавтра, де ви проведете неділю, як ви дочекаєтемь тата і куди ви разом поїдете. 
  • Втрата або погані новини не повинні позбавляти нас необхідності виконувати повсякденну роботу по дому, чистити зуби, піклуватися про близьких, вигулювати собаку і таке інше. Дорослі повинні зробити все, щоб у дітей зберігся звичний їм зразок повсякденного життя.
  • Також дуже важливо торкнутися того факту, що життя триває, є втрата близької людини, але життя все ще триває.
  • Важливо говорити з дитиною про втрачену людину, подивитися фотографії з нею, сказати, що ця людина залишається в добрій пам'яті, що вона з нами, що людини немає, але пам'ять про цю людину залишилася.

"Досвід нашої війни показує дуже специфічні приклади втрати близької людини. Я бачу моторошну ситуацію, що в житті сучасних дітей стало набагато менше близьких людей. Це той страшний виклик, який нам кидає війна та особливості цивілізації у двадцять першому столітті", - продовжив лікар.

Тобто на сьогодні у житті дитини більшість комунікацій здійснюється не з людьми, а з гаджетами. Для дитини втрата смартфона - більша трагедія, ніж втрата бабусі чи дідуся, тому що з бабусею та дідусем він практично не розмовляв, це не близька людина. Це трагедія всієї нашої комунікації один з одним.

  • Тому, по можливості, вимикайте телевізор, щоб зменшувати обсяг негативної інформації. 

 

"Таке враження, що телевізори створюються для того, щоб ділитися з нами виключно негативними новинами. Таке телебачення прямо протипоказане дітям і розглядати це як джерело інформації для дитини вкрай небезпечно!", - застерігає доктор Комаровський.

  • Дуже важливо завжди показувати дитині, як на погані новини можна реагувати добрими справами. Якщо ви робите добрі справи, підписуєте петиції, збираючи ці гроші, допомагаєте іншим людям - розповідайте про це дітям, щоб діти знали, що так робляться добрі справи. Це реакція нормальних людей на погані новини.

"Ніколи нічого не приховуйте від дітей, кажіть дітям правду. Може це найголовніше, чого дітям не вистачає. Говоріть з дітьми та будьте поруч" - підсумував Євгеній.

Нехай у вашому житті та житті ваших дітей буде якнайменше поганих новин і щоб ми скоріше дочекалися хороших новин та у великій кількості.

 

Раніше Інформатор писав про те, хто краще виховує королівських нащадків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube