В Альянсі суперечки щодо надання членства Україні
Деякі країни НАТО "тиснуть" на Джо Байдена щодо питання, коли та як Україна стане членом НАТО. При цьому США раніше вже робили заяви про те, що спочатку повинна завершитися війна.
Про це йдеться в матеріалі видання The New York Times. Зазначається. що серед країн Альянсу є суперечки, які дещо тиснуть на американського лідера Джо Байдена. Справа в тому, що низка членів Альянсу (а особливо ті, які мають спільні кордони з російською федерацією) хочуть, щоб Україна отримала тверді політичні зобов’язання щодо членства напередодні саміту у Вільнюсі (очікується в липні). Йдеться про затвердження конкретних графіків та цілей для офіційного членства України в НАТО.
Американський високопоставлений чиновник, на якого посилаються журналісти, зазначив, що тільки Німеччина повністю зайняла позицію США (про те, що спочатку завершення війни, а лише потім – обговорення членства України). Серед інших теж є ті, хто має власні сумніви щодо готовності України приєднатися до НАТО, але наразі вони не говорять про цю позицію голосно.
Водночас на зустрічі міністрів закордонних справ у Осло два тижні тому багато союзників, на чолі з Польщею та країнами Балтії, стали наполягати на тому, що Україна має отримати чіткий статус під час зустрічі Байдена з іншими світовими лідерами. Очікувалося, що саме питання про шлях України до Альянсу буде ключовим під час зустрічі Джо Байдена з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом в Білому домі (13 червня).
За словами співрозмовника журналістів, Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО, запропонував Байдену такий варіант: НАТО погоджується з тим, що Україні, яка використовує у війні стандарти та техніку НАТО, не потрібно буде проходити стандартний процес для кандидатів на членство, перш ніж вона зможе приєднатися. Тобто, йдеться про прискорений режим вступу. Водночас в офіційних заявах Столтенберг не казав нічого про конкретне членство України в НАТО. Водночас він казав про збільшення витрат на оборону.
При цьому прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас зазначила, що вона розуміє – Україна не отримає запрошення від НАТО на саміті у Вільнюсі. Проте після завершення бойових дій, вважає Каллас, Україні потрібно запропонувати членство в НАТО.
Раніше радник голови Офісу президента Михайло Подоляк зазначив, що Україна зможе стати членом Альянсу лише після перемоги над росією у війні. Водночас він вважає, що наша країна отримає весь необхідний спектр зброї стандартів НАТО. При цьому питання "чому не просто зараз" щодо вступу України до Альянсу – Михайло Подоляк назвав непотрібними спекуляціями.
Також повідомлялося, що Альянс може готуватися до можливих загроз, пов'язаних з російською агресією, які можуть включати терористичні акти та аварію на Запорізькій атомній станції. На думку польського депутата Мирослава Чеха, самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко попереджений про відповідь Альянсу на потенційне застосування росією ядерної зброї. При цьому помічниця генсека Альянсу Єнса Столтенберга з публічної політики Байба Браже раніше заявляла, що НАТО має необхідні плани та ресурси для забезпечення безпеки у випадку ядерної катастрофи. Експерти говорять про "ядерну парасольку для України".
"Оцей сценарій відповіді на дії росії, коли буде відбуватися щось ще, умовно страшніше (застосування ядерної зброї - ред.), донесений уже американцями й натівськими структурами російському командуванню. Куди "Томагавки" (американські багатоцільові високоточні дозвукові крилаті ракети - ред.) будуть летіти вони вже знають. І навіть уже Лукашенко знає, по яких об’єктах летітимуть "томагавки", – вважає Мирослав Чех.
Нагадаємо, раніше аналітики пояснювали, на що Україна може чекати від саміту НАТО у Вільнюсі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.